[ATB] Technika

Ciągniki kompaktowe i komunalne - Uniwersalne maszyny do każdego zadania

Data publikacji:

Segment ciągników kompaktowych w Polsce nie ma jeszcze tak dużego znaczenia jak w krajach Europy Zachodniej. Jednak i tak z roku na rok sprzedaż w tym sektorze stanowi istotny wkład w rynek urządzeń tego typu - tylko w I kwartale 2018 r. w naszym kraju zarejestrowano 274 ciągniki o mocy do 70 KM. Dlatego też zapytaliśmy producentów o nowości i trendy na bieżący sezon.

    maszyna do przewozu drewnamaszyna ładowarka rolniczaciągnik rolniczymaszyna do przewozukosiarka przydrożna

Jeśli chodzi o sektor komunalny, można zaobserwować kontynuację trendu z ostatnich lat. Oto bowiem w wypadku wykonywania prac w terenie miejskim, np. zimowego utrzymania ulic, często decydującym czynnikiem są wymiary maszyn - wysoka moc silnika nie jest zaletą, gdy maszyna jest zbyt szeroka i nie mieści się na chodniku. Również w wypadku pielęgnacji terenów zielonych rośnie popyt na kompaktowe i zwrotne pojazdy - maszyny w coraz większym stopniu muszą nadawać się do stosowania także na niewielkich powierzchniach. Wyższe wymagania są stawiane także w odniesieniu do hydrauliki czy wysokiej jakości wyposażenia kabiny, do którego coraz częściej należą: instalacje klimatyzacyjne, efektywne systemy ogrzewania, podgrzewane szyby tylne czy resorowane pneumatycznie fotele. Klienci na tego typu sprzęt coraz większy nacisk kładą na wysoką jakość maszyn, gdyż chcą je wykorzystywać w dłuższym czasie. Dlatego też serwis i dobre zaopatrzenie w części zamienne stają się dla tej grupy klientów coraz ważniejsze.

„Mikrusy” do prac ogrodowych

Firma LS Tractor wprowadziła do oferty dwa nowe małe ciagniki z serii MT1 - modele MT1.22 o mocy 21,5 KM oraz MT1.25 o mocy 24,7 KM, objęte gwarancją na 3 lata lub 1000 mth. Cechy szczególne tych ciągników to silnik firmy Yanmar, który spełnia wymagania normy emisji spalin Tier 4 i dwustopniowa przekładnia hydrostatyczna ze sterowaniem 2-pedałowym i tempomatem. Klient może przy tym wybierać między ogumieniem przemysłowym a trawnikowym. W ramach akcesoriów firma LS oferuje ładowacz czołowy z systemem szybkiej wymiany narzędzi. Oprócz tego dostępne są: koparka tylna i kosiarka międzyosiowa o szerokości roboczej 152 cm.
W zakresie mocy od 11 do 22 KM firma Kubota przedstawiła w 2017 r. zastępujące ciągniki z serii B20 pojazdy z serii B1, które nadają się do pracy w gospodarstwach ogrodniczych, ale także do lekkich prac komunalnych i do użytku półprofesjonalnego. Nowością jest tutaj otwierający serię model B1121 o mocy 11 KM, z napędem na wszystkie koła, tylnym WOM i wyposażeniem pod kątem przepisów o dopuszczaniu osób i pojazdów do ruchu drogowego jako np. mały ciągnik kompaktowy do prac ogrodowych.
Przez wiele lat model BX2350 zaliczał się do najlepiej sprzedających się ciągników marki Kubota do lekkich zadań komunalnych, wykorzystywanych m.in. do pielęgnacji trawników. Jako jego następca w pierwszym kwartale 2018 r. pojawił się nowy model BX231 o mocy 22 KM, wersja BX261 o mocy około 26 KM pojawi się w połowie br. Podobnie jak w wypadku poprzednika firma Kubota stawia tutaj na wysokiej jakości komponenty jednostkowe, pochodzące w całości z produkcji własnej. Nowe ciągniki mają do zaoferowania niezależny przedni wałek odbioru mocy oraz możliwość mocowania osprzętu w trzech miejscach - z przodu, między osiami i z tyłu ciągnika.
W segmencie ciągników o mocy od 20 do 30 KM, seria B2 zastąpi dotychczasową serię B50, która była na rynku od początku 2015 r. - w tym wypadku modyfikacja ogranicza się do niewielkich zmian detali pod kątem spełniania wymagań nowych przepisów. Podobnie jest w wypadku zakresu mocy od 30 do 40 KM. Świeże jeszcze modele z serii STW zostaną dostosowane pod kątem nowych przepisów. Większe zmiany pojawią się w zakresie serii L, tutaj w przyszłości Kubota będzie oferować dwa różne szeregi modeli.

Mali pomocnicy

Nową serię L1 firma Kubota kieruje nie tylko do tych, którzy zajmują się kształtowaniem i pielęgnacją ogrodów i krajobrazu, lecz dodatkowo do osób, dla których dodatkową działalność stanowi rolnictwo czy pozyskiwanie drewna, a także klientów prywatnych mających duże powierzchnie do zagospodarowania. Na dobry początek pod koniec 2017 r. zaprezentowany został model L1361 o mocy 36 KM z przekładnią mechaniczną lub hydrostatyczną. Seria ta jest od II kwartału rozszerzona o modele o mocy 42 i 49 KM.
Na rynku debiutuje także nowa seria L2, która obejmuje modele o mocy 42, 49 i 60 KM, pokrywające górny zakres klasycznych ciągników kompaktowych. W tym segmencie użytkownicy zainteresowani są napędem hydrostatycznym oraz możliwością przełączania biegów pod obciążeniem. Jako alternatywa dla napędu hydrostatycznego dostępna jest przekładnia mechaniczna oraz przekładnia Glide-Shift, która łączy w sobie komfort napędu hydrostatycznego ze zdefiniowanymi prędkościami stopniowej przekładni zmianowej. Według producenta, koncepcja ta cieszy się dużą popularnością szczególnie na polach golfowych i przy regeneracji trawników. Do wyposażenia seryjnego zaliczają się: 6 wyjść hydraulicznych, resorowany pneumatycznie fotel kierowcy, klimatyzacja i zwiększona o 20% przestrzeń w kabinie.
Również z myślą o tych klientach firma John Deere skonstruowała nowy ciągnik kompaktowy 3038E (moc 37 KM, przekładnia hydrostatyczna), wyposażony m.in. w napęd na wszystkie koła oraz pedały Twin Touch, które pozwalają kierowcy na szybką zmianę kierunku jazdy. To, jak twierdzi producent, upraszcza wykonywanie prac i zwiększa komfort jazdy. Wał odbioru mocy można włączać i wyłączać niezależnie od silnika. Dla ciągnika 3038E John Deere oferuje wykonany z komponentów o długiej żywotności ładowacz czołowy 300E, z charakterystycznym łukowatym wysięgnikiem.
Zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów firma Iseki dedykuje nowy ciągnik TLE 4490, wyposażony w 4-cylindrowy silnik o mocy 48 KM, a także seryjnie w 4 wyjścia hydrauliczne do eksploatacji ciężkich narzędzi zawieszanych i przekładnię mechaniczną z 8 biegami do jazdy do przodu i do tyłu, zaś opcjonalnie - w ładowacz czołowy i różne narzędzia zawieszane. Warto zauważyć ergonomicznie rozmieszczone dźwignie obsługowe wraz z dźwignią do zmiany kierunku jazdy oraz amortyzowaną platformę kierowcy.
Firma Lovol w marcu 2018 r. wprowadziła do oferty ciągnik M354 posiadający chłodzony wodą silnik dieslowski z 4 cylindrami o mocy 35 KM. Model wyposażony jest w przekładnię z każdorazowo 8 biegami do jazdy do przodu i w tył, a także m.in. kabinę z ogrzewaniem, ogumienie polowe i tylny podnośnik kat. I o udźwigu 720 kg. Ciągnik z napędem na wszystkie koła charakteryzuje się bardzo dobrą zwrotnością oraz dużym prześwitem.

Duże ciągniki dla sektorakomunalnego

Firma Deutz-Fahr oferowała do tej pory ciągniki komunalne do pielęgnacji terenów zielonych, dla budownictwa i transportu, do prac leśnych i do pielęgnacji roślin drzewiastych pod nazwą „Agrolux”. W ramach ofensywy innowacyjnej ostatnich dwóch lat producent zmodyfikował teraz także tę paletę modeli. Z „Agrolux” powstaje teraz nowa seria 4E - z nowym designem osłony silnika, ulepszonym komfortem i nową techniką. Linia ciągników obejmuje 6 modeli o mocy od 65 do 97 KM, w tym 2 ciągniki z napędem na tylne koła i 4 maszyny z napędem na wszystkie koła. Ciągniki nowej serii 4E są napędzane przez silniki Farmotion z 3 cylindrami i nowym układem chłodzenia. Klien­ci mogą wybierać przekładnie 30 lub 40 km/h. Osie przednie zostały skonstruowane spe­c­jal­nie dla tego segmentu mocy przez firmę SDF. Do wyboru są dwa pakiety hydrauliczne o­raz cztery opcje w zakre­sie wału odbioru mocy. Należy także dodać, iż „królestwo” kierowcy zostało ulepszone w odniesieniu do ergonomii i komfortu.
Koszenie rowów stanowi ważne zadanie zwłaszcza dla podmiotów zajmujących się utrzymaniem dróg. Do takich prac firma Lindner z austriackiego Kundl, z pomocą francuskiego przedsiębiorstwa Noremat, skonstruowała specjalny model ciągnika Lintrac 90 (102 KM). Kierowca steruje kosiarką bijakową czy ramieniem wysięgnikowym, nie ruszając ręki z ergonomicznego podłokietnika. Co ciekawe, ciągnik po prawej stronie ma zamontowaną szybę poliwęglanową, chroniącą kierowcę przed uderzeniem kamieniami.

GA

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.