Co na rynku obrotowych ładowarek teleskopowych ? Cz.II

Data publikacji:

Współczesny plac budowy to miejsce, na którym prowadzonych jest jednocześnie wiele różnych działań. W związku z tym bardzo dużą rolę odgrywa na nim odpowiednia logistyka i organizacja pracy. Ważny jest również sprzęt budowlany bez którego większość zadań byłoby niemożliwych w realizacji. Obecnie na budowach najbardziej użyteczne są maszyny jak najbardziej uniwersalne, czyli mające możliwość montażu dedykowanego osprzętu dla różnych zadań. Takimi maszynami są właśnie obrotowe ładowarki teleskopowe. Zapewniają one wymagane parametry techniczne, mobilność w ciasnych przestrzeniach, a także umożliwiają wykonywanie prac w różnym zakresie. W poniższym zestawieniu przedstawiono wybraną ofertę uniwersalnych, obrotowych ładowarek teleskopowych oraz ich dodatkowego osprzętu.

Manitou

Z kolei firma Manitou w swojej ofercie posiada obrotowe ładowarki z serii MRT Easy o masie własnej od 12,5 do 14,5 t, udźwigu od 4 do 4,5 t i wysokości podnoszenia 13,8 do 20,6 m oraz cięższe ładowarki serii MRT Privilege Plus o masie 17,9 - 22,9 t, udźwigu 5 t i wysokości podnoszenia 20,9 - 29,7 m. Producent w ładowarkach zastosował silniki Perkins (modele Easy) lub Mercedes (modele Privilege Plus) o mocy od 74 do 159 kW. Ładowarki MRT wyposażono w napęd na 4 koła, szerokie opony, układ wspomagania kierownicy oraz pedał do impulsowania, co umożliwia precyzyjną pracę w każdych warunkach.

Mały promień obrotu w połączeniu z dużym prześwitem, dodatkowo ułatwiają działania w trudnym terenie. Zastosowana przekładnia hydrostatyczna zapewnia płynne i dokładne ruchy, a podpory typu „skrzydło” lub wysuwane teleskopowo „nogi pająka” gwarantują bezpieczeństwo i stabilność podczas manewrów. Podpory typu „skrzydło” są łatwe w użyciu i konserwacji, po naciśnięciu przycisku w kabinie otwierają się na boki jak skrzydła. Podpory teleskopowe (2 lub 3 częściowe) dają lepszą stabilność na podłożu i właściwe ustawienie środka ciężkości, co jest bardzo przydatne w przypadku cięższych maszyn. Największą zaletą podpór teleskopowych jest możliwość niezależnego dostosowania każdej nich w zależności od warunków pracy.

Kabina operatora zapewnia komfortowe warunki podczas wielogodzinnych prac. Dostępna jest oczywiście regulacja położenia fotela i podstawowych elementów sterujących. W zależności od wersji wyposażenie obejmuje również fotele anty-wibracyjne, regulowane elementy sterownicze, klimatyzację. Dostępne są też wersje ciśnieniowe kabiny dla zabezpieczenia przed wnikaniem pyłów do wnętrza.

Ładowarki Manitou umożliwiają obrót wieżyczki w zakresie 360O. Te wszechstronne maszyny „3 w 1” przeznaczone są do pracy zarówno w budownictwie jak i przemyśle. Mogą być jednocześnie żurawiem, pomostem podnośnikowym oraz wózkiem teleskopowym. Na placach budowy równie ważny jest też dodatkowy osprzęt, a prezentowane ładowarki MRT posiadają funkcję rozpoznawania osprzętu E-reco. Pozwala ona na oszczędność czasu oraz automatyczne wykrywanie każdego przeciążenia, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo podczas pracy na budowie. W kwestii dostępnego osprzętu Manitou oferuje swoim klientom m.in.: łyżki, chwytaki, widły, wysięgniki - żurawie oraz ich wersje z hakiem lub wyciągarką, różnego typu pomosty/platformy robocze, kosz zsypowy, a także akcesoria specjalne dla przemysłu górniczego.

Merlo

Włoska firma Merlo specjalizuje się w produkcji ładowarek teleskopowych. Wśród jej produktów są również wersje obrotowe z serii Roto. Masa własna ładowarek w zależności od modelu i wersji wyposażenia wynosi od ok. 13 do 23 t, maksymalny udźwig od 4 do 7 t, a wysokość podnoszenia zawiera się w przedziale od ok. 16 do 34 m.

Modele serii Roto dostępne są w 2 lub 3 wariantach: podstawowym - Entry, charakteryzującym się intuicyjną obsługą, podstawowym wyposażeniem oraz uproszczoną konserwacją, następnie jest wersja S wyposażona w inteligentne zawieszenie hydropneumatyczne oraz inne udoskonalenia. Topowe wersje dotyczą natomiast najcięższych ładowarek i oznaczono je jako Roto „S Plus”, spełniają one najwyższe standardy dla zaspokojenia rosnących wymogów klientów i rynków.

Jednostki napędowe stosowane w prezentowanych ładowarkach to silniki Deutz TCD3.6 o mocy 55 kW w wersji Entry oraz 85 kW w modelach „S”. Wszystkie ładowarki S Plus posiadają natomiast wydajniejsze silniki FPT NEF45 o mocy 125 kW. Cała seria ładowarek Roto wyposażona jest w prostą w obsłudze i precyzyjną w działaniu przekładnię hydrostatyczną oraz suche tarcze hamulcowe pozwalające na ograniczanie zużycia energii. Ładowarki mają również zaimplementowaną technologię Eco Powe Drive (EPD), która kontroluje i automatycznie reguluje obroty silnika na podstawie warunków operacyjnych i w ten sposób pozwala na zmniejszenie zużycie paliwa do 18%.

Układ hydrauliczny w wersji Entry zasilany jest pompą Load Sensing Flow Sharing o wydatku 103 l/min i ciśnieniu roboczym 250 barów, w modelach Roto „S” układ zasilany jest pompą Load Sensing Flow Sharing o wydatku 138 l/min i ciśnieniu roboczym 250 barów, natomiast w wersji „S Plus” system hydrauliczny wyposażono w podwójną pompę o zmiennej pojemności skokowej Load Sensing Flow Sharing. Tutaj wydajność została zwiększona do 140+100 l/min, ciśnienie robocze w układzie wynosi 250/230 barów.

Nowa kabina operatora Premium, zgodna ze standardem FOPS LIV II i ROPS zamontowana jest na tzw. Silent-blocku zmniejszającym drgania. W wersji „S Plus” kabina dodatkowo może być przechylana do góry o 20° dając operatorowi lepszy widok na pole pracy (unikatowe rozwiązanie stosowane tylko w ładowarkach Merlo). Ergonomiczne sterowanie zapewnia dżojstik elektro-proporcjonalny, a do dyspozycji operatora dostępny jest również duży, kolorowy, 10,1” wyświetlacz, na którym umieszczone są wszystkie informacje operacyjne maszyny.

Za pomocą sterownika z pokrętłem umieszczonym na podłokietniku można natomiast ustawić: regulację maksymalnych prędkości ruchów i ograniczenie geometryczne obszarów pracy. Obrót wieżyczki w modelach Entry jest możliwy w zakresie 415°, wersje „S” oraz „S Plus” mają ciągły 360° zakres pracy. Wersje Plus mają również stabilizatory ze sterowaniem hydraulicznym zmiennopozycyjnym i ze sterownikiem automatycznym oraz system korekcji przechylenia, wbudowany w ramę.

Ładowarki Merlo zapewniają całkowitą kompatybilność, z szerokim wyborem urządzeń stworzonych specjalnie dla podnośników teleskopowych. Automatyczny system rozpoznawania wyposażenia przyspiesza uzbrajanie maszyny do pracy, a system Tac-lock do hydraulicznego blokowania osprzętu dodatkowo zwiększa komfort pracy. Na wyróżnienie zasługuje również zdalny system zarządzania ruchami maszyny, który pozwala na użytkowanie maszyn Roto także w niebezpiecznych dla operatora miejscach. W kwestii dodatkowego osprzętu Merlo oferuje swoim klientom: różnego rodzaju łyżki, widły, chwytaki, wysięgniki dźwigowe z hakiem, wysięgniki wysuwane hydraulicznie, żurawie, wyciągarki, platformy sztywne i rozsuwane, a także osprzęt nietypowy czyli szczypce do rur, manipulatory, podnośniki do pojemników.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.