[ATB] Nowości Bobcat budowlane

Co nowego od Bobcata

Data publikacji:

Firma Bobcat wprowadza nowe modele ładowarek teleskopowych oraz kompaktowych ładowarek gąsienicowych z serii M T450 oraz T590 zgodnych z normą Stage V. Zarówno w nowych ładowarkach teleskopowych jak i kompaktowych ładowarkach gąsienicowych zmiany obejmują kilka rozwiązań i opcji.

Nowe maszyny napędzane są sprawdzonymi silnikami wysokoprężnymi Stage V, Bobcat D34 oraz D24, przeznaczonymi specjalnie do sprzętu kompaktowego firmy Bobcat. Oba nowe silniki Stage V powstały w oparciu o sprawdzone konstrukcje montowane w tysiącach maszyn Bobcat na całym świecie. Nowy silnik Stage V D34 pozwala klientom użytkować ładowarki teleskopowe w strefach o ograniczonej emisji dzięki nowemu układowi oczyszczającemu DPF. Ponadto silnik nie wykorzystuje selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), co oznacza, że nie ma potrzeby stosowania środka AdBlue.

Kluczowym aspektem silnika D34 zgodnego z Stage V jest nowy autonomiczny układ oczyszczania spalin – regeneracja DPF jest wykonywana automatycznie, bez wpływu na wydajność, co zapewnia spokój ducha operatorowi, dzięki czemu może się on koncentrować wyłącznie na wykonywanej pracy.

– Silnik 75 KM jest używany głównie przez firmy budowlane i wynajmujące maszyny w Wlk. Brytanii, we Włoszech i krajach Beneluksu ze względu na jego konkurencyjną cenę i prostotę, a wciąż zapewnia on dość mocy, aby poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami – mówi Quentin D’Hérouël, dyrektor ds. ładowarek teleskopowych w Doosan Bobcat.

Silnik D34 – Stage V 56 kW (75 KM) w nowych ładowarkach teleskopowych zapewnia obniżenie zużycia średnio o 7% oraz zwiększenie momentu obrotowego o 14% w porównaniu z poprzednim silnikiem Stage IV, co zapewnia większą moc przy niższych obrotach i szybszy powrót ze stanu przeciążenia. Można obecnie wybrać spośród 11 różnych modeli ładowarek teleskopowych z silnikiem Stage V 56 kW (75 KM), o maks. udźwigu 2,6–4,1 t i wysokością podnoszenia 6–18 m.

 

Lepsza widoczność

Ładowarki teleskopowe Stage V maja nową pokrywę silnika z bardziej spadzistym profilem, co poprawia widoczność i o 15% redukuje martwe strefy z prawej strony maszyn. Zapewniono również szybszy dostęp do przedziału silnika, co ułatwia konserwację.

– Nowe ładowarki teleskopowe z silnikiem 56 kW (75 KM) zostaną uzupełnione o kolejne modele Stage V napędzane wersjami silnika D34 o mocy 74,5 kW (100 KM) oraz 97 kW (130 KM), które zostaną wprowadzone w 2021 r. Będzie to zupełnie nowa generacja ładowarek teleskopowych wprowadzająca ogromne usprawnienia w kwestii użytkowania przy niższych kosztach eksploatacji – dodaje Quentin D’Hérouël.

Wszystkie ładowarki teleskopowe są objęte standardowo fabryczną gwarancją na trzy lata/trzy tys. godzin z możliwością wydłużenia jej do pięciu lat/sześciu tys. godzin. Cała linia ładowarek teleskopowych Bobcat jest projektowana i produkowana w zakładzie w Pontchâteau we Francji.

 

Nowe kompaktowe ładowarki gąsienicowe z silnikiem Stage V z serii M

Nowe kompaktowe ładowarki gąsienicowe T450 oraz T590 z silnikiem Stage V to kontynuacja zmian wprowadzanych wraz z ładowarkami o sterowaniu burtowym z serii M: S450, S510 oraz S530. Nowe ładowarki z serii M zapewniają operatorom zwiększoną wydajność, większy komfort i zoptymalizowane wymagania dotyczące konserwacji. Ładowarki z serii M to pierwsze modele w gamie ładowarek kompaktowych Bobcat w Europie, w których zastosowano nową stylistykę projektową, obejmującą m.in. trójwymiarowe naklejki.

– Podobnie jak w modelach S450, S510 oraz S530 dzięki umiejętnościom naszego zespołu projektowego udało sprawić, że nawet przy zastosowaniu silnika Bobcat Stage V w nowych wersjach kompaktowych ładowarek gąsienicowych T450 oraz T590 zachowano te same małe wymiary i schematy rozmieszczenia ramion ładowarki. Dzięki temu ciągle są na tyle małe i lekkie, że mogą łatwo pracować i manewrować na niewielkich obszarach oraz łatwo je transportować – mówi Jiri Karmazin, dyrektor ds. ładowarek w Doosan Bobcat.

Dzięki zastosowaniu nowego silnika Bobcat Stage V poziom hałasu odczuwany przez operatorów i osoby postronne jest mniejszy, znacznie zmniejszył się też poziom drgań, co przyczynia się do większego komfortu pracy operatora. Termin pierwszego okresu konserwacji w przypadku oleju silnikowego wydłużono do 500 godzin, a lepsza filtracja paliwa oznacza rzadszą wymianę wkładów i mniejsze koszty eksploatacji. Ponadto nowy układ oczyszczania spalin DPF działa automatycznie, bez konieczności obsługi podczas normalnej eksploatacji.

 

Wyższa wydajność i większy komfort

Nowy silnik Bobcat D24 – z układem wtrysku paliwa firmy Bosch – poprawia ogólną wydajność maszyny, jednocześnie spełniając najsurowsze wymagania dotyczące emisji Stage V. Ponadto stosunek mocy silnika do masy poprawiono w obu modelach: T450 oraz T590.

Nowe ładowarki Stage V mają teraz w standardzie panel Deluxe, który uprzednio był dostępny jako opcja; zapewnia on obsługę w różnych językach i telematykę, która pozwala chronić maszynę i kontrolować jej działanie. Panel Deluxe zmniejsza również ryzyko niewłaściwego wykorzystania dzięki funkcji obsługi bez kluczyka.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.