[ATB] Budownictwo

Czechy: W najbliższych miesiącach ruszy budowa autostrady w stronę Polski

Data publikacji:

W kwietniu i w lipcu rozpoczną się budowy odcinków czeskiej autostrady D11. Mowa o odcinkach Hradec Králové – Smiřice i Smiřice – Jaroměř. Po ich zakończeniu droga szybkiego ruchu zbliży się do granicy polsko-czeskiej. Po zakończeniu budowy całego ciągu D11 autostrada ma połączyć się z polską drogą ekspresową S3.

Czesi powoli dążą do Polski

W ubiegłym roku otwarty został odcinek D11 Osičky – Hradec Králové. Teraz rozpocznie się budowa kolejnych fragmentów tej drogi. Część Hradec Králové – Smiřice (15,3 km) wybuduje firma Eurovia, która otrzyma za realizację prac 2,6 mld koron. Z kolei ponad 7-kilometrowy fragment Smiřice – Jaroměř został powierzony firmie PORR, która złożyła ofertę o wartości 1,5 mld koron. Planowany koniec prac przypada 2 połowie 2021 roku. W grudniu ubiegłego roku czeski rząd ogłosił plan intensyfikacji budowy autostrad. W dokumencie zadeklarowano przyśpieszenie prac dotyczących realizację tras: D1, D3, D4, D6, D7, D11, D35, D48 i D52 oraz zakończenie modernizacji autostrady D1 między Pragą i Brnem.
W ramach tego planu zrealizowana ma zostać cała autostrada D11 do granicy polsko-czeskiej. Po ukończeniu odcinków, których budowa rozpocznie się w tym roku brakować będzie jeszcze drogi o długości ok. 40 km.

Połączenie z S3

Na to, aż czeska autostrada D11 dotrze do polskiej granicy jeszcze poczekamy. Według planów może do nastąpić najszybciej w połowie następnej dekady. W tym czasie mają być prowadzone intensywne prace po naszej stronie.
Budowane mają być odcinki drogi ekspresowej S3, która przebiega przez województwa dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie. We wszystkich tych regionach prowadzone są inwestycje dotyczące tej drogi. Po ukończeniu całego jej ciągu w połączeniu z D11 z Pragi do Zespołu Portów Szczecin i Świnoujście będzie można dojechać „bez świateł”.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.