[ATB] Budownictwo

Czy w Polsce zabraknie rąk do pracy?

Data publikacji:

Z badania „Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej” przeprowadzonego przez EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że pracownicy z Azji oraz Ameryki Południowej mogą okazać się lekarstwem dla polskiego rynku pracy.

    Czy w Polsce zabraknie rąk do pracy?

Cudzoziemcy z tych części świata uważają, że Polska jest dla nich atrakcyjnym krajem, zarówno pod względem warunków pracy jak i życia. Wystarczy bowiem stwierdzić, że średnie miesięczne zarobki netto imigrantów z Ameryki Łacińskiej wynoszą ok. 950 dolarów, czyli trzy razy więcej niż w ich ojczyznach, a w przypadku pracowników z Azji - nawet czterokrotnie więcej.

Biorący udział w badaniu imigranci przyznali, że aby dotrzeć do Polski i podjąć pracę w naszym kraju gotowi są zainwestować średnio ponad 1,5 tys. USD. A prawie połowa respondentów wyraża chęć pozostania w Polsce na okres dłuższy niż 2 lata, co pokazuje ich gotowość do długoterminowego pobytu na polskim rynku pracy.

Badanie pokazało, że wśród imigrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej pracujących w Polsce przeważają mężczyźni (75%), a sektory, w których znajdują zatrudnienie to produkcja przemysłowa, rolnictwo, budownictwo.

 

Bariery w zatrudnianiu 

Respondenci pytani o problemy, z jakimi spotykają się w Polsce, wskazali przede wszystkim na barierę językową, mimo to, że w ankiecie 52% deklaruje, że potrafi porozumieć się w miejscu pracy w języku polskim. 

– Fakt ten wskazuje na potrzebę zwiększenia oferty i dostępności kursów językowych, także przez pracodawców – podkreśla prof. Mariusz Kowalski ze Studium Europy Wschodniej UW. Kolejnym wskazywanym przez badanych problemem jest długi proces zatrudnienia migrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej w Polsce. Ponad połowa badanych (58%) stwierdziła, że trwał on od 3 do 6 miesięcy.

 

Skąd do Polski?

Według danych z urzędów wojewódzkich w 2019 r. emigrantom z Azji i Ameryki Południowej wydano prawie 55 tys. zezwoleń na pracę– liczba ta wzrosła do ponad 275 tys. w 2023 r. Z kolei z danych ZUS wynika, że w ub. roku największy roczny przyrost w grupie pracujących w Polsce cudzoziemców zanotowali Kolumbijczycy (215%), Nepalczycy (110%) i Argentyńczycy (75%).

Biorąc pod uwagę prognozy ponad 3-procentowego wzrostu PKB na lata 2024 i 2025 można spodziewać się znaczącego przyspieszenia gospodarki przy jednocześnie najniższym bezrobociu w UE. 

– W parze z uruchomieniem istotnych funduszy europejskich (w tym w ramach Krajowego Planu Odbudowy), należy spodziewać się zarówno inwestycji w przemyśle, jak i infrastrukturze. W obliczu niskiego bezrobocia i rekordowego poziomu zatrudnienia, a także słabnącej dynamiki przyjazdów migrantów ekonomicznych z Ukrainy, Polska staje przed koniecznością poszukiwania rąk do pracy z nowych, nieeuropejskich kierunków – skomentował Andrzej Korkus, dyrektor zarządzający EWL Group.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.