[ATB] Budownictwo

Dalszy rozwój rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych w FB Antczak

Data publikacji:

Trwająca pandemia jest dodatkowym impulsem do rozwoju rynku hal przemysłowo-magazynowych w Polsce. – Jako generalny wykonawca przekroczyliśmy w 2020 roku próg 100 tys. m kw. oddanych do użytku powierzchni. W 2021 roku planujemy zbliżyć się do poziomu 200 tys. m kw. – deklaruje Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak.

W 2020 roku Firma Budowlana Antczak przekazała inwestorom ponad 111 tys. m kw. powierzchni magazynowej klasy A. Mimo spowodowanych przez pandemię wyzwań, w efekcie których część projektów inwestycyjnych uległa wstrzymaniu lub przesunięciu, mijający rok był dobry dla podmiotów zaangażowanych w rozwój rynku powierzchni magazynowych.

– Jako generalny wykonawca w 2021 roku planujemy zbliżyć się do poziomu 200 tys. m kw. oddanych do użytku powierzchni magazynowych. Dynamicznie rosnący udział sektora e-commerce w handlu detalicznym wymaga profesjonalnej obsługi logistycznej i magazynowej, widzimy też coraz większy popyt na nowoczesne centra danych w sektorze IT. Równie istotna jest perspektywa strategiczna, związana z przebudową łańcuchów dostaw i przenoszeniem części produkcji bliżej końcowego odbiorcy w UE lub tworzeniem magazynów buforowych zapewniających większe bezpieczeństwo obrotu. Wszystkie te elementy będą wzmacniać dalszą dynamikę wzrostu na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych – uważa Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak.

Budowa oraz najem powierzchni magazynowych jest obecnie najszybciej rosnącym segmentem nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wprawdzie kluczowymi rynkami dla rozwoju tego sektora niezmiennie pozostają okolice Warszawy, Górny Śląsk oraz Centralna Polska, w portfelu zamówień FB Antczak rośnie udział inwestycji zlokalizowanych także w mniejszych ośrodkach.

– Rynek powierzchni magazynowych w Polsce staje się coraz bardziej zrównoważony. Cena i dostępność gruntów są tylko jednymi z czynników decydujących o wyborze lokalizacji przez inwestorów. Rosnący udział mniejszych ośrodków to także efekt ich coraz lepszej dostępności transportowej, pozwalającej na szeroko zakrojone inwestycje logistyczne i produkcyjne w ramach skomplikowanego łańcucha dostaw, a także podaży wykwalifikowanych pracowników. Nowe inwestycje komercyjne nie tylko korzystają z rezerw na lokalnych rynkach pracy, ale też istotnie je wzmacniają, zwiększając tym samym siłę nabywczą mieszkańców mniejszych ośrodków. To z kolei przekłada się na popyt na nowe inwestycje mieszkaniowe realizowane z dala od największych aglomeracji, dzięki czemu cały rynek nieruchomości staje się coraz bardziej zdywersyfikowany i ciekawy

– dodaje Marcin Antczak.

FB Antczak jest deweloperem, generalnym wykonawcą oraz inwestorem na rynku nieruchomości. Grupa od niemal 40 lat realizuje inwestycje mieszkaniowe, komercyjne oraz logistyczno-przemysłowe. Jako deweloper spółka wybudowała prawie 5 tys. mieszkań w ramach kilkudziesięciu projektów inwestycyjnych. Pełniąc rolę generalnego wykonawcy, FB Antczak realizuje inwestycje dla wiodących deweloperów powierzchni magazynowych oraz dla takich inwestorów, jak Nestle, Pratt & Whitney, MAKRO Metro Group, Politechnika Warszawska, TVN, IKEA, Carrefour, Raben, Energa czy Grundig. W ostatnim czasie spółka była także inwestorem i wykonawcą kompleksu hotelowo-biznesowo-kulturalnego Calisia One, w którym znajduje się hotel Hampton by Hilton Kalisz, oraz  nowoczesnego biurowca SQ Business Center Wrocław.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.