[ATB] Aktualności

Dekarbonizacja produkcji stali z Metso Outotec

Data publikacji:

Znalezienie nowych rozwiązań w celu dekarbonizacji produkcji stali jest koniecznością, aby przemysł stał się wolny od paliw kopalnych i pomógł ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C. Aby wesprzeć te wysiłki, Metso Outotec wprowadza kolejną generację swojego procesu CircoredTM do bezpośredniej redukcji żelaza. W tym przełomowym procesie wykorzystuje się wodór jako czynnik redukujący zamiast CO produkowanego z paliw kopalnych, co pozwala przemysłowi metalowemu i stalowemu skutecznie stawić czoła wyzwaniu dekarbonizacji. CircoredTM jest częścią portfolio Planet Positive firmy Metso Outotec.

    produkcji stali z Metso Outotec

W elastycznym procesie CircoredTM powstaje wysoko zmetalizowany DRI (bezpośrednio zredukowane żelazo) lub HBI (gorące brykietowane żelazo), które mogą być bezpośrednio stosowane jako materiał wsadowy w elektrycznych piecach łukowych do bezemisyjnej produkcji stali. – Jesteśmy bardzo podekscytowani procesem CircoredTM. Jest on efektywną pod względem emisji i kosztów alternatywą dla tradycyjnych metod produkcji stali. Ten innowacyjny proces eliminuje potrzebę kosztownego i energochłonnego granulowania, a jego funkcjonalność i wydajność zostały udowodnione w zakładzie demonstracyjnym na skalę przemysłową. Obecnie nasz zespół ekspertów jeszcze bardziej rozwinął ten proces. Dodatkowo w pierwszym kwartale 2022 r. ujawnimy dalsze przełomowe dodatki do możliwości CircoredTM - słowem kluczowym jest ruda niskiej jakości - więc proszę być na bieżąco z tymi ekscytującymi osiągnięciami – wyjaśnia Attaul Ahmad, wiceprezes ds. metali żelaznych i wymiany ciepła w Metso Outotec.

W oparciu o rozległą wiedzę

Proces CircoredTM opiera się na rozległej wiedzy i doświadczeniu w zakresie złoża fluidalnego, opracowanych i stosowanych przez Metso Outotec od dziesięcioleci w setkach instalacji do różnych zastosowań. W procesie zastosowano dwustopniową konfigurację reaktora z cyrkulującym złożem fluidalnym (CFB), po którym następuje pęcherzykowe złoże fluidalne (FB). Typowa wydajność instalacji wynosi 1,25 Mt/r na linię. Dwie lub więcej linii mogą być połączone przy użyciu wspólnych obiektów i obszarów użytkowych. W samodzielnych zakładach produkowany DRI jest brykietowany do HBI, aby umożliwić dalszą obróbkę i bezpieczny transport. 

Jeśli instalacja CircoredTM jest zintegrowana z istniejącym zakładem stalowniczym, efektywność energetyczna może zostać dodatkowo zwiększona poprzez bezpośrednie podawanie DRI na gorąco do elektrycznego pieca łukowego. Zasadniczo proces CircoredTM może obsługiwać nadawy o średnicy cząstek do 2 mm. Jednakże, w zależności od sposobu dekomponowania, możliwe jest uzyskanie cząstek o średnicy do 6 mm. Do przetwarzania ultra drobnych (< 50 µm) rud lub pozostałości po procesach Metso Outotec opatentowało prosty proces mikrogranulacji.
GA

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.