[ATB] Technika

Dieci Pegasus 50.21

Data publikacji:

Spośród 6 obrotowych ładowarek teleskopowych Dieci Pegasus model 50.21 o wysokości podnoszenia 20,5 m oraz maksymalnym udźwigu 5 ton jest jednym z największych.

Wysokością ustępuje tylko modelowi 40.25 sięgającemu na 24,5 m, a udźwigiem ładowarce Pegasus 60.16 podnoszącej nawet 6 t. Maksymalny udźwig (5 t) Pegasus 50.21 oferuje tylko do wysokości 11 m, a na pełne 20,5 m podnosi 2,5 t, zachowując tę zdolność w promieniu ok. 5 m. Maksymalny zasięg ładowarki w poziomie wynosi 18 m, co oznacza strefę roboczą o powierzchni ponad 1000 m². Na taką odległość, czyli w całej strefie, maszyna może operować ciężarem o masie 600 kg. Pełnię swoich możliwości ładowarka osiąga oczywiście przy maksymalnie wysuniętych podporach teleskopowych, tworzących podstawę o powierzchni prawie 27 m² (5,07x5,29 m), które jednak nie zawsze mogą być wysunięte całkowicie. W każdej sytuacji nad pracą czuwa system przeciążeniowy, wyznaczający bezpieczny obszar roboczy we wszystkich kierunkach, na podstawie obciążenia i pozycji podpór. System Anti-Crash zapewnia z kolei maksimum bezpieczeństwa dla osób na platformie roboczej i manewrowanie bez ryzyka kolizji. Funkcja autopoziomowania maszyny na podporach pozwala pracować nie tylko w idealnie płaskim terenie. Maszyna pozostaje stabilna także na kołach, oczywiście nie w takim stopniu jak na podporach, dzięki wahliwym osiom, z siłownikiem z przodu poziomującym ramę w zakresie ±10°, które są automatycznie blokowane podczas obrotu wieży (wystarczy o 5°). Ważący 17,5 t Pegasus 50.21, wyposażony w elektronicznie sterowany, oszczędny silnik Iveco o mocy maksymalnej 107 kW/146 KM, osiąga prędkość do 40 km/h i ma system automatycznego powrotu kół ułatwiający zmianę trybu skrętu oraz pedał z funkcją „inching”, umożliwiającą precyzyjne podjeżdżanie przy wysokich obrotach silnika. Wydajna hydraulika z podwójną pompą zębatą, z systemem oszczędzania energii dostarcza 135 l/min oleju (do 230 barów), co pozwala wykonywać płynnie kilka ruchów jednocześnie, z krótkimi czasami. Np. całkowite podniesienie wysięgnika zajmuje 21,9 s (opuszczenie 13,8 s), a wysunięcie na pełną długość - 31,2 s (powrót 17,4 s). Opatentowany cylinder kompensacyjny wewnątrz siłownika podnoszenia teleskopu zapewnia płynne ruchy zwiększające żywotność wysięgnika. Przestronna i bezpieczna (ROPS/FOPS) kabina z bardzo szerokimi drzwiami oferuje wysoki komfort, a precyzyjne proporcjonalne sterowanie umożliwia wielofunkcyjny (5 w 1), ergonomiczny dżojstik. Na wszechstronne wykorzystanie maszyny pozwala dostępny osprzęt, obejmujący różne rodzaje łyżek, widły, urządzenia dźwigowe, rozszerzane platformy robocze (1,2-6 m) i kosze z własnymi wysięgnikami teleskopowymi, umożliwiające pracę na wysokości nawet 35 m.

O innych ładowarkach teleskopowych z obrotowym nadwoziem przeczytasz w artykule:

Teleskopy z obrotem

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.