[ATB] Technika

Dieci - Pegasus sięga nieba

Data publikacji:

Wśród ładowarek teleskopowych przeznaczonych dla budownictwa bezkonkurencyjnymi maszynami pozostają/są modele z obrotowym nadwoziem, doskonale spełniające również rolę żurawi. W tej grupie interesująco prezentują się m.in. ładowarki Pegasus firmy Dieci, z flagowym modelem 40.25 na czele, o udźwigu maksymalnym 4 t i największej w serii wysokości podnoszenia wynoszącej ponad 24 m.

Seria Pegasus obejmuje również maszyny o krótszym wysięgniku, około 16-, 18-, 19 i 21-metrowym, oferujące podobny lub większy (5 lub 6 t) udźwig maksymalny. Atutem włoskich maszyn jest bez wątpienia obrotowa wieża „360°”, z nielimitowanym kątem obrotu, oraz teleskop o znacznym zasięgu, co pozwala bez ruszania się z miejsca operować w bardzo dużej strefie roboczej - w przypadku największego Pegasusa 40.25 z czteroelementowym teleskopem obejmującej powierzchnię aż 1734 m². Wszystkie maszyny wyposażono w systemy przeciążeniowe, zapewniające bezpieczną pracę, które automatycznie dostosowują dopuszczalną wielkość strefy do obciążenia i rozstawu podpór.

Mocna na podporach

Z racji bardzo dużego zasięgu we wszystkich kierunkach ładowarka Pegasus 40.25 nie musi się często przemieszczać i większość czasu pracy spędza zwykle na hydraulicznie wysuwanych podporach, zwłaszcza że ich rozstawianie przebiega bardzo sprawnie. Podpory pozwalają przy tym skompensować pewne nachylenie terenu, dzięki czemu do zajęcia pozycji roboczej nie trzeba poszukiwać idealnie wyrównanego podłoża. A dopiero na całkowicie wysuniętych podporach, tworzących podstawę o wymiarach 5,07x5,29 m, maszyna może zaprezentować pełnię swoich możliwości: wysokość podnoszenia 24,1 m (dla wideł paletowych, w punkcie obrotu osprzętu - 24,5 m) oraz maksymalny zasięg boczny - 20,5 m (w zakresie 360°). Przy czym na pełnej wysokości maksymalny wysięg w bok wynosi 6,45 m, natomiast teleskop maksymalnie wysunięty w poziomie sięga do wysokości prawie 9 m. Jeśli chodzi o zdolność podnoszenia ładunków, udźwig maksymalny (4 t) maszyna oferuje do wysokości 15 m oraz na 7 m w bok (do wysokości 13 m), a na pełnej wysokości radzi sobie z ładunkami o masie 1,8 t. Przy maksymalnym wysięgu bocznym, czyli w całym zakresie ruchu ramienia i obrotu wieży, obciążenie użytkowe wynosi natomiast 0,2 t.
Oczywiście ładowarka może pracować również z podporami rozstawionymi tylko na 50% lub jedynie z wysuniętymi (bez rozstawiania w bok), ale wówczas oferuje już gorsze parametry robocze, które szczególnie drastycznie maleją w wypadku pracy na samych kołach, zwłaszcza w pozycji bocznej nadwozia. W takim układzie udźwig maksymalny wynosi 2,3 t, a dopuszczalne obciążenie przy maksymalnej wysokości podnoszenia (11,9 m) i wysięgu bocznym (8,8 m) - 0,5 t.

Wydajnie i oszczędnie

Ważący 17,5 t Pegasus 40.25 wyposażony jest w elektronicznie sterowany doładowany silnik Iveco z wtryskiem common rail i systemem SCR (Stage IIIB/Tier 4i),co mocy znamionowej 96 kW/131 KM i maksymalnej 106 kW/145 KM, o 10% oszczędniejszym w stosunku do jednostek poprzedniej generacji. Maszyna ma napęd hydrostatyczny, zapewniający siłę uciągu 90 kN i prędkość do 40 km/h (opony 18x22,5''). Napęd na cztery koła i wahliwy tylny most pozwalają bez problemu poruszać się w trudnym terenie, a zajmowanie pozycji i pracę (bez podpór) - samo poziomujący się most przedni (±10°). Precyzyjne powolne podjeżdżanie, przy wysokich obrotach silnika (maksymalna wydajność hydrauliki) umożliwia pedał z funkcją „inching”. Maszyna ma wszystkie koła skręcane i trzy tryby skrętu, z systemem automatycznego ustawiania się kół ułatwiającym zmianę trybu.
Wydajna hydraulika z podwójną pompą zębatą, z systemem oszczędzania energii, dostarcza 135 l/min oleju pod ciśnieniem do 230 barów, co zapewnia dużą siłę wysuwu teleskopu (57 kN), pozwala wykonywać płynnie do 5 ruchów jednocześnie i gwarantuje dobre czasy robocze. Np. całkowite podniesienie wysięgnika zajmuje 21,9 s (opuszczenie 13,8 s), a wysunięcie na pełną długość - 44,4 s (powrót 23,1 s). Opatentowany cylinder kompensacyjny umieszczony wewnątrz siłownika podnoszenia teleskopu zapewnia płynne ruchy zwiększające żywotność wysięgnika. Przestronna (najszersze drzwi w klasie) i bezpieczna (ROPS/FOPS) kabina oferuje wysoki komfort pracy, a precyzyjne proporcjonalne sterowanie umożliwia wielofunkcyjny (5 w 1) ergonomiczny dżojstik. Na wszechstronne wykorzystanie maszyny pozwala dostępny osprzęt, obejmujący różne rodzaje łyżek, widły, urządzenia dźwigowe, platformy robocze i inne opcje.
SS
foto firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.