[ATB] Aktualności

Digitalizacja procesów budowlanych 

Data publikacji:

Ostatnie lata to trwający boom na rynku budowlanym w Polsce, którego wartość, pomimo pandemii Covid-19, utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2020 r. polskie spółki z sektora budownictwa odnotowały ponad 48 mld zł przychodów. Wzrostowi towarzyszą jednak pewne ryzyka. Wysoka inflacja, ograniczona dostępność oraz rosnące ceny materiałów budowlanych, a także brak siły roboczej już w 2021 r. były ogromnym wyzwaniem dla całej branży. Przedsiębiorstwa muszą zatem szukać skutecznych sposobów na utrzymanie rentowności swoich inwestycji. Jednym z nich jest digitalizacja procesów budowlanych.

    Digitalizacja procesów budowlanych 

W ramach badań przeprowadzonych przy współpracy ConQuest Consulting (studenci Szkoły Głównej Handlowej) z BauApp (dostawca cyfrowych rozwiązań dla branży budowlanej w Europie Środkowo-Wschodniej), postanowiono przyjrzeć się różnym „digitalowym” technologiom i benchmarkom z całego świata. W ramach metodologii badań przedstawiciele obu firm spotkali się z ekspertami polskiej branży budowlanej, aby wysłuchać ich opinii na temat dostępnych technologii. Raport jest podsumowaniem przeprowadzonych wywiadów i zawiera najważniejsze wnioski dotyczące kluczowych wyzwań i dalszego kierunku rozwoju polskiego budownictwa w zakresie i przy pomocy digitalizacji.

 – Cieszę się, słysząc od deweloperów, generalnych wykonawców, inspektorów nadzoru, że digitalizacja procesów w ich organizacjach jest jednym z priorytetów. W ciągu ostatnich lat wielu z nich testowało różne narzędzia i systemy. Dziś, w oparciu o te doświadczenia, zaczynają budować własne standardy w zakresie digitalizacji. Wierzę, że liderzy branży budowlanej wezmą na siebie odpowiedzialność i wesprą swoich partnerów, i podwykonawców w tej cyfrowej transformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się ponownie przeprowadzić badanie, które bazuje na doświadczeniach największych firm budowlanych w Polsce

– mówi Paweł Smolarek, dyrektor ds. nowych technologii w BauApp.

Jakie kluczowe wnioski płyną z raportu ConQuest i BaupApp? Polska branża budowlana plasuje się na stosunkowo niskiej pozycji pod względem integracji cyfrowych technologii. Sytuacja ta się jednak szybko zmienia, a już co trzecia polska firma z sektora MŚP deklaruje, że digitalizacja jest dla niej priorytetem o wysokim, a nawet najwyższym znaczeniu. Konkretnie - aplikacje służące do zarządzania dokumentacją i procesami na budowie (rozwiązania typu CDE - Common Data Environment), prefabrykacja oraz Big Data to zdecydowanie najczęściej wskazywane przez top management i liderów opinii cyfrowe rozwiązania, które- ich zdaniem - mają wysoki wpływ na marżę i zyski oraz powinny być wdrożone jeszcze w tym roku.

– Spośród wszystkich respondentów, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu, większość dostrzega intratność wprowadzania do codziennego użytku nowych rozwiązań takich jak systemy BIM, zaawansowana analityka danych czy całkowita rezygnacja z dokumentacji w formie papierowej. Można stwierdzić, że na rynku rośnie świadomość w zakresie rozwoju technologicznego i staje się on jednym z priorytetów

– podsumowuje Mateusz Trybalski z ConQuest Consulting.

Korzyści z BIM

Jednym z rozwiązań, które w najbliższym czasie powinno upowszechnić się w sektorze budowlanym w Polsce, jest bez wątpienia modelowanie informacji budowlanych BIM (Building Information Modeling).

Jest to zintegrowany proces oparty na modelu 3D. Technologia BIM obejmuje całą branżę AEC (architektoniczną, inżynieryjną i budowlaną). Metodologia BIM integruje dane graficzne i niegraficzne z cyfrowym modelem i pozwala na zarządzanie informacjami wszystkim uczestnikom projektu na wszystkich jego etapach (począwszy od wymagań inwestora, poprzez etap budowy, po fazę operacyjną obiektu).

– Jeśli chodzi o roboty żelbetowe, jesteśmy w stanie sami tworzyć modele bez pomocy firmy zewnętrznej. Widzimy w tym rozwiązaniu duży potencjał. BIM bardzo znacząco wpływa na oszczędność czasu i pieniędzy

– skomentował na potrzeby badania dyrektor zarządzający jednej z firm deweloperskich.

Efektywna kontrola kosztów

Firmy budowlane inwestują również coraz chętniej w zaawansowanie oprogramowania do zarządzania projektami. Rozwiązanie to przeznaczone jest do harmonogramowania, planowania i kontroli kosztów przedsięwzięcia. Dużym plusem jest to, że system umożliwia prowadzenie kilku projektów jednocześnie. – Świetnie będzie mieć aplikację, która pozwoli nam zarządzać kilkoma projektami jednocześnie. Niezwykle ważna jest możliwość zmiany funkcjonalności w oparciu o specyfikacje projektu – stwierdził dyrektor operacyjny średniej wielkości generalnego wykonawcy.

Kierunki rozwoju

Według przeprowadzonego badania w najbliższym czasie polski sektor budowlany będzie podążał w kierunku następujących rozwiązań:

  • Platforma CDE do zarządzania dokumentacją: Firmy zdają sobie sprawę, że odejście od formy papierowej na rzecz cyfrowych narzędzi to przyszłość polskiego budownictwa. Jedna centralna aplikacja dostępna dla wszystkich uczestników, która pozwala na przetwarzanie, udostępnianie i zatwierdzanie dokumentów na wszystkich etapach inwestycji (od fazy planowania po etap gwarancji) to klucz do realizacji wysokiej jakości projektów. Na rynku dostępne są rozwiązania, które cechuje duża elastyczność, a co za tym idzie, możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb każdej firmy.
  • Big Data: W projektach budowlanych wykorzystuje się różnorakie rodzaje informacji, które gromadzone są przy pomocy różnych technologii i sposobów komunikacji. Ich ilość wraz z rozwojem inwestycji stale wzrasta. Każdego dnia przybywa danych, które dzięki odpowiedniej analizie mogą stanowić ogromną wartość biznesową dla projektu czy przedsiębiorstwa. Dzięki zastosowaniu pulpitów BI (Business Intelligence) możliwa jest analiza zebranych danych, ich wizualizacja oraz tworzenie raportów w czasie rzeczywistym.
  • Prefabrykacja: Dzięki prefabrykacji konstrukcje powstają szybciej, w bardziej uporządkowany sposób i z mniejszym prawdopodobieństwem popełnienia błędów. Chociaż elementy modułowe muszą być dostarczone na teren budowy, praca z gotowymi produktami jest łatwiejsza niż z materiałami konstrukcyjnymi. Z naszych badań wynika, że praca z materiałami prefabrykowanymi już teraz odgrywa ważną rolę w wielu projektach, ale będzie się jeszcze bardziej upowszechniać, ponieważ jest coraz bardziej przystępna cenowo.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.