Ostatnie lata to trwający boom na rynku budowlanym w Polsce, którego wartość, pomimo pandemii Covid-19, utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2020 r. polskie spółki z sektora budownictwa odnotowały ponad 48 mld zł przychodów. Wzrostowi towarzyszą jednak pewne ryzyka. Wysoka inflacja, ograniczona dostępność oraz rosnące ceny materiałów budowlanych, a także brak siły roboczej już w 2021 r. były ogromnym wyzwaniem dla całej branży. Przedsiębiorstwa muszą zatem szukać skutecznych sposobów na utrzymanie rentowności swoich inwestycji. Jednym z nich jest digitalizacja procesów budowlanych.
W ramach badań przeprowadzonych przy współpracy ConQuest Consulting (studenci Szkoły Głównej Handlowej) z BauApp (dostawca cyfrowych rozwiązań dla branży budowlanej w Europie Środkowo-Wschodniej), postanowiono przyjrzeć się różnym „digitalowym” technologiom i benchmarkom z całego świata. W ramach metodologii badań przedstawiciele obu firm spotkali się z ekspertami polskiej branży budowlanej, aby wysłuchać ich opinii na temat dostępnych technologii. Raport jest podsumowaniem przeprowadzonych wywiadów i zawiera najważniejsze wnioski dotyczące kluczowych wyzwań i dalszego kierunku rozwoju polskiego budownictwa w zakresie i przy pomocy digitalizacji.
– Cieszę się, słysząc od deweloperów, generalnych wykonawców, inspektorów nadzoru, że digitalizacja procesów w ich organizacjach jest jednym z priorytetów. W ciągu ostatnich lat wielu z nich testowało różne narzędzia i systemy. Dziś, w oparciu o te doświadczenia, zaczynają budować własne standardy w zakresie digitalizacji. Wierzę, że liderzy branży budowlanej wezmą na siebie odpowiedzialność i wesprą swoich partnerów, i podwykonawców w tej cyfrowej transformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się ponownie przeprowadzić badanie, które bazuje na doświadczeniach największych firm budowlanych w Polsce– mówi Paweł Smolarek, dyrektor ds. nowych technologii w BauApp.
– Cieszę się, słysząc od deweloperów, generalnych wykonawców, inspektorów nadzoru, że digitalizacja procesów w ich organizacjach jest jednym z priorytetów. W ciągu ostatnich lat wielu z nich testowało różne narzędzia i systemy. Dziś, w oparciu o te doświadczenia, zaczynają budować własne standardy w zakresie digitalizacji. Wierzę, że liderzy branży budowlanej wezmą na siebie odpowiedzialność i wesprą swoich partnerów, i podwykonawców w tej cyfrowej transformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się ponownie przeprowadzić badanie, które bazuje na doświadczeniach największych firm budowlanych w Polsce
– mówi Paweł Smolarek, dyrektor ds. nowych technologii w BauApp.
Jakie kluczowe wnioski płyną z raportu ConQuest i BaupApp? Polska branża budowlana plasuje się na stosunkowo niskiej pozycji pod względem integracji cyfrowych technologii. Sytuacja ta się jednak szybko zmienia, a już co trzecia polska firma z sektora MŚP deklaruje, że digitalizacja jest dla niej priorytetem o wysokim, a nawet najwyższym znaczeniu. Konkretnie - aplikacje służące do zarządzania dokumentacją i procesami na budowie (rozwiązania typu CDE - Common Data Environment), prefabrykacja oraz Big Data to zdecydowanie najczęściej wskazywane przez top management i liderów opinii cyfrowe rozwiązania, które- ich zdaniem - mają wysoki wpływ na marżę i zyski oraz powinny być wdrożone jeszcze w tym roku.
– Spośród wszystkich respondentów, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu, większość dostrzega intratność wprowadzania do codziennego użytku nowych rozwiązań takich jak systemy BIM, zaawansowana analityka danych czy całkowita rezygnacja z dokumentacji w formie papierowej. Można stwierdzić, że na rynku rośnie świadomość w zakresie rozwoju technologicznego i staje się on jednym z priorytetów– podsumowuje Mateusz Trybalski z ConQuest Consulting.
– Spośród wszystkich respondentów, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu, większość dostrzega intratność wprowadzania do codziennego użytku nowych rozwiązań takich jak systemy BIM, zaawansowana analityka danych czy całkowita rezygnacja z dokumentacji w formie papierowej. Można stwierdzić, że na rynku rośnie świadomość w zakresie rozwoju technologicznego i staje się on jednym z priorytetów
– podsumowuje Mateusz Trybalski z ConQuest Consulting.
Jednym z rozwiązań, które w najbliższym czasie powinno upowszechnić się w sektorze budowlanym w Polsce, jest bez wątpienia modelowanie informacji budowlanych BIM (Building Information Modeling).
Jest to zintegrowany proces oparty na modelu 3D. Technologia BIM obejmuje całą branżę AEC (architektoniczną, inżynieryjną i budowlaną). Metodologia BIM integruje dane graficzne i niegraficzne z cyfrowym modelem i pozwala na zarządzanie informacjami wszystkim uczestnikom projektu na wszystkich jego etapach (począwszy od wymagań inwestora, poprzez etap budowy, po fazę operacyjną obiektu).
– Jeśli chodzi o roboty żelbetowe, jesteśmy w stanie sami tworzyć modele bez pomocy firmy zewnętrznej. Widzimy w tym rozwiązaniu duży potencjał. BIM bardzo znacząco wpływa na oszczędność czasu i pieniędzy– skomentował na potrzeby badania dyrektor zarządzający jednej z firm deweloperskich.
– Jeśli chodzi o roboty żelbetowe, jesteśmy w stanie sami tworzyć modele bez pomocy firmy zewnętrznej. Widzimy w tym rozwiązaniu duży potencjał. BIM bardzo znacząco wpływa na oszczędność czasu i pieniędzy
– skomentował na potrzeby badania dyrektor zarządzający jednej z firm deweloperskich.
Firmy budowlane inwestują również coraz chętniej w zaawansowanie oprogramowania do zarządzania projektami. Rozwiązanie to przeznaczone jest do harmonogramowania, planowania i kontroli kosztów przedsięwzięcia. Dużym plusem jest to, że system umożliwia prowadzenie kilku projektów jednocześnie. – Świetnie będzie mieć aplikację, która pozwoli nam zarządzać kilkoma projektami jednocześnie. Niezwykle ważna jest możliwość zmiany funkcjonalności w oparciu o specyfikacje projektu – stwierdził dyrektor operacyjny średniej wielkości generalnego wykonawcy.
Według przeprowadzonego badania w najbliższym czasie polski sektor budowlany będzie podążał w kierunku następujących rozwiązań:
CIFA K56L do samochodów ciężarowych
Przekładnie firmy ZF do gospodarki leśnej
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę