Znakiem rozpoznawczym renomowanej firmy Ditch Witch, reprezentowanej na naszym rynku przez JL Maskiner, jest przebogaty arsenał rozwiązań do bezwykopowej technologii układania mediów. Wśród nich znajdują się m.in. cenione samojezdne horyzontalne wiertnice kierunkowe, które charakteryzują się nie tylko dużą siłą nacisku i uciągu oraz znacznym momentem obrotowym, łatwą i komfortową obsługą, ale także ekonomiczną eksploatacją.
Oczywiście wśród wiertnic Ditch Witch znajdują się zarówno modele kompaktowe, do prac na krótkich odcinkach w warunkach gęstej infrastruktury miejskiej, modele klasy średniej, łączące zwartą budowę z dużymi możliwościami, jak i maszyny do nawet kilkusetmetrowych przewiertów w skałach, przeznaczone do najbardziej wymagających projektów.
Kompaktowy model JT5, wykonujący przewierty pilotowe o średnicy 63,5 mm, zwraca uwagę niewielką szerokością (91 cm) pozwalającą pracować w najciaśniejszych miejscach, a także małym promieniem (21,3 m) gięcia rury wiertniczej, co umożliwia elastyczne prowadzenie mediów. Ta kompaktowa wiertnica posiada wystarczającą siłę nacisku/uciągu (18,2/22,2 kN) do układania kabli, światłowodów i systemów wodnych o długości do 46 m na stosunkowo niewielkich głębokościach pod drogami, chodnikami i wrażliwymi elementami krajobrazu lub innymi przeszkodami powierzchniowymi. Napędzana silnikiem o mocy 25 KM maszyna zapewnia moment obrotowy wrzeciona 746 Nm (prędkość do 195 obr./min) i szybki przesuw wózka (40 m/min, bez obciążenia).
Do miana flagowej maszyny w ofercie Ditch Witch może za to w zupełności aspirować, popularna wiertnica JT40, skonstruowana przy uwzględnieniu wielu uwag użytkowników. Ważąca ponad 10 t maszyna z silnikiem Cumminsa (119 kW/160 KM) oferuje wysoką siłę nacisku/uciągu (178/178 kN) i moment obrotowy (7460 Nm) wrzeciona, przy przesuwie wózka 55 m/min.
Tak jak pozostałe duże modele, model JT40 dostępny jest w dedykowanej do pracy w trudnym, także skalistym podłożu wersji All Terrain (AT) wyposażonej w szybkoobrotowe wrzeciono (400 obr./min) oraz w opatentowaną technologię All Terrain firmy Ditch Witch, obejmującą sprawdzony system dwururowego wiercenia z wewnętrzną żerdzią, zwiększający przepływ płuczki i moc na wiertle.
Nowością w ofercie jest wiertnica horyzontalna JT/AT120, która dysponuje siłą uciągu 533,8 kN i momentem obrotowym 21015 Nm, który pozwala na szybkie wykonanie projektów o dużej średnicy. Wiertnica napędzana jest 280-konnym silnikiem Cumminsa, a jej cenną zaletą jest wymieniona już powyżej technologia All Terrain umożliwiająca wykonanie przewiertu bez utraty mocy, z jednoczesnym zminimalizowaniem negatywnego wpływu na środowisko. Jeśli zaś chodzi o parametry robocze, to zwraca uwagę zwłaszcza wewnętrzny moment obrotowy żerdzi 4067 Nm – aż o 50% wyższy niż w poprzedniej wersji, co zapewnia AT120 dodatkową moc do wiercenia w najtrudniejszym terenie.
Warto dodać, iż do wiertnic kierunkowych dostępny jest pełny asortyment oryginalnych świdrów Ditch Witch, rozwiertaków wstecznych HD, rur wiertniczych i obudów sond, najbardziej niezawodnych i trwałych poziomych przewiertów kierunkowych. Oczywiście urządzenia te są wyposażone w elektroniczne systemy naprowadzania HDD Subsite, a także w opatentowaną aplikację mobilną Field Scout, która zapewnia przejrzysty plan, lepsze sterowanie i szybsze raportowanie, co przekłada się na bezpieczniejszą i bardziej wydajną pracę, maksymalizację czasu, jak również minimalizację ewentualnych przestojów z powodu uderzeń o elementy podziemne.
Firma JL Maskiner jest jest również wyłącznym, autoryzowanym dilerem marki HammerHead w Polsce, specjalizującej się między innymi w urządzniach przeciskowych noszących polularną nazwę „krety”.
Przybliżmy zatem jeden z interesujących nas produktów. W pierwszej kolejności będzie to Moletrac, czyli zestaw urządzeń firmy HammerHead Mole, który służy do śledzenia urządzenia przeciskowego pod ziemią – monitoruje trasę przecisku na głębokości do 3 m. Moletrac składa się z sondy BI Impact Beacon, a także lokalizatora Accu-View firmy Subsite Electronics. Spoglądając na elementy składowe zestawu Moletrac, to sonda BI Impact Beacon została przetestowana w trakcie pracy urządzenia przeciskowego – wyposażona jest w baterię pozwalającą pracować przez 24 h bez żadnych przerw. Jeśli zaś chodzi o lokalizator Accu-View, to współpracuje on z dostępnym w opcji nadajnikiem UtiliGuard Basic o mocy 5 W. Jest to bardzo efektywny i oszczędny system lokalizacji podziemnych instalacji, które mogą stanowić przeszkodę podczas prowadzonych prac. Warto dodać, iż firma JL Maskiner jest wyłącznym przedstawicielem również innych cenionych na rynku marek, takich jak: Zahn, Subsite Electronics, HammerHead Mole, American Augers – Trencor, Hany, a poza tym również dystrybutorem marki Baroid.
Liebherr na targach IFAT 2024
Ładowarki Everton na prąd do wywozu gruzu
JL Maskiner zaprezentował maszyny do robót ziemnych
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę