[ATB] Budownictwo

Dobry czas dla gospodarki

Data publikacji:

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane szacunkowe o PKB. Wynika z nich, że jest lepiej, niż prognozowano.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 4,6 proc. r/r w 2017 r. wobec 2,9 proc. wzrostu w roku poprzednim. Popyt krajowy wzrósł realnie o 4,7 proc. wobec wzrostu o 2,2 proc. w 2016 r. Spożycie ogółem w ub. roku wzrosło o 4,2 proc., w tym w sektorze gospodarstw domowych o 4,8 proc. (w 2016 r. wzrost odpowiednio: 3,4 proc. i 3,9 proc.).  Akumulacja brutto zwiększyła się realnie o 6,4 proc., w tym nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 5,4 proc. (wobec spadku odpowiednio o 1,9 proc. oraz o 7,9 proc. rok wcześniej). Stopa inwestycji w gospodarce narodowej w ub. r. wyniosła 18 proc. wobec 18,1 proc. w roku 2016. GUS podał także, że wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w 2017 r. wzrosła o 4,3 proc. r/r wobec wzrostu o 2,8 proc. w 2016 r. Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 6,2 proc. w ub.r. (wobec wzrostu o 3,6 proc. w 2016 r.), a w budownictwie wzrosła o 11,5 proc.  (wobec spadku o 7,2 proc. w 2016 r.). W handlu i naprawach wskaźnik ten wzrósł o 6,1 proc. (wobec wzrostu o 4,6 proc. w 2016 r.).

Według ministerstwa finansów głównym czynnikiem wzrostu była konsumpcja prywatna, która zwiększyła się najwięcej od blisko 10 lat (4,8 proc.). Minister  Teresa Czerwińska podkreśliła, że sprzyjało temu kilka czynników: wyjątkowo dobra sytuacja na rynku pracy, realizacja programu Rodzina + oraz bardzo dobre nastroje konsumentów.  Pozytywny wkład we wzrost PKB miały również nakłady inwestycyjne. Jak zaznaczono, wzrost gospodarczy jest tzw. wzrostem inkluzywnym, czyli takim, z którego korzystają wszystkie grupy społeczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.