[ATB] Aktualności

Doka - Cyfrowa optymalizacja

Data publikacji:

Wraz z powiększeniem terenu targów Bauma do 614 tys. m² wzrosła również powierzchnia wystawiennicza firmy Doka, która w tym roku zajęła o dwa sektory więcej niż podczas poprzedniej edycji. Na 4700 m² firma zaprezentowała w Doka Campus pełen asortyment produktów i usług własnych oraz spółki córki Form-On w zakresie deskowania, a także po raz pierwszy - siostrzanej spółki Umdasch Group Ventures.

Należąca, podobnie jak Doka, do Grupy Umdasch firma Umdasch Group Ventures koncentruje się na nowych technologiach i innowacjach w budownictwie. W Monachium pokazała 3 nowe rozwiązania: Contour Crafting (druk 3D w budownictwie), Neulandt (mobilna fabryka prefabrykatów, głównie do budowy dla tanich mieszkań) oraz Contakt (digitalizacja placu budowy). Z kolei spółka-córka Form-on dostarcza dilerom i wykonawcom deskowań na całym świecie nowe elementy szalunkowe, takie jak płyty, belki, podpory i sklejki, a także używane różnych producentów.
Podobnie jak na targach Bauma 2016, również w tym roku postawiono na demonstracje prowadzone przez mistrzów i wicemistrzów świata w dziedzinie konstrukcji betonowych (WorldSkills 2017), a nowością tegorocznych pokazów był system deskowania DokaXlight. Dużą atrakcją była też zapewne dwupoziomowa wieża o wysokości 16 m ilustrująca kompetencje inżynierskie firmy Doka. Odwiedzający mogli również spróbować wirtualnej rzeczywistości, śledząc prezentacje w budownictwie wysokościowym, infrastrukturalnym i energetycznym.

Budowanie wirtualne

Doka kładzie duży nacisk na cyfrowe rozwiązania i usługi wspomagające prace projektowe i szalunkowe (podczas targów Bauma można było wypróbować najnowsze produkty z tego segmentu), dostępne na co dzień poprzez komputery, tablety, smartfony, m.in. dzięki nowoczesnemu portalowi obsługi klienta MyDoka, platformie zarządzania posiadanymi i wynajętymi zasobami sprzętu oraz sklepowi internetowemu.
Wśród cyfrowych narzędzi firmy zwraca m.in. uwagę aplikacja Doka AR-VR, umożliwiająca korzystanie z wybranych rozwiązań Doka w rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, w tym projektowanie szalunków w 3D z pozycjonowaniem modeli w otoczeniu, uwidacznianiem niewidocznych elementów i animacjami procedur wykonawczych.
W niedalekiej przyszłości wirtualne budownictwo może stać się standardem. Dzięki rozwiązaniom VDC/BIM (Virtual Design and Construction/Building Information Modelling), czyli wirtualnego projektowania i budowy/modelowania informacji o budynku, rozwiązania szalunkowe Doka można dokładniej dopasować do procesu planowania i budowy dowolnego budynku. Zapewnia to również specyficzne korzyści, w tym bieżący dostęp do aktualnych informacji o budynku i możliwość przeprowadzania symulacji w celu sprawdzenia postępów budowy, kosztów i stanu bezpieczeństwa.
Z kolei innowacyjna usługa Concremote już stała się niezastąpionym narzędziem na wielu budowach. To unikatowy cyfrowy system pomiaru i wspomagania decyzji, który mierzy za pomocą specjalnych czujników postępy w wytrzymałości betonu na budowie w czasie rzeczywistym. Znajdujący zastosowanie w wypadku zarówno betonowania masywów, jak i ścian czy stropów, pozwala przyspieszyć proces budowy dzięki skróceniu czasu rozdeskowania, bez obawy o wytrzymałość betonu.
Aby optymalizować procesy budowlane oraz realizować projekty Doka na czas i w ramach ustalonego budżetu, firmy mogą również korzystać z oprogramowania i usług konsultingowych Contakt, opartych na systemie specjalnych czujników, dostarczających informacji bezpośrednio z placu budowy. Planowanie, organizowanie i kontrolowanie pracy oraz zagospodarowanie zasobów materiałowych i ludzkich zapewnia dostępna mobilna aplikacja.

Nowe produkty

Podczas tegorocznych targów swoją światową premierę miał oparty na czujnikach innowacyjny system DokaXact (nominowany do nagrody Bauma 2019 za innowacyjność), dedykowany do budownictwa wysokościowego, zapewniający szybkość i precyzję pozycjonowania szalunków ściennych w systemach samowznoszących.
Uniwersalny, nowy ramowy szalunek ścienny Framini, dzięki niewielkiej masie i zoptymalizowanej ergonomii zmniejsza wysiłek związany z wykonaniem deskowania. Rozwiązanie to, które rozszerzyło portfolio produktów Doka w Ameryce Łacińskiej, Azji i na Bliskim Wschodzie, pozwala zwiększyć wydajność na małych i średnich budowach, szczególnie gdy projekty mają być realizowane szybko, profesjonalnie i ekonomicznie.
DokaXlight to kolejny nowy produkt, łączący lekkość z trwałością. Jest obecnie po raz pierwszy wykorzystywany na budowach w całej Europie i będzie jednym z najlżejszych systemów deskowań ramowych w ofercie Doka.
Przyszłość otwiera się także przed Doka Monolithic - nowym rozwiązaniem w sektorze szalunków monolitycznych, umożliwiającym betonowanie ścian, słupów, belek fundamentowych, podciągów i stropów podczas jednej operacji. Dzięki współpracy z malezyjską firmą MFE Formwork Technology, liderem monolitycznych systemów szalunkowych, Doka rozszerza swoją obecność w tym segmencie w południowo-wschodniej Azji, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie.
FreeFalcon to z kolei jeden z najnowszych produktów w zakresie bezpieczeństwa pracowników, który wyznacza standard w obszarze elastycznych górnych punktów kotwiczenia na budowie. Ten mobilny osobisty system zabezpieczający przed upadkiem z wysokości gwarantuje doskonałą ochronę, zapewniając jednocześnie pełną swobodę ruchów.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.