[ATB] Technika

Doka - Kondygnacja co 4 dni

Data publikacji:

Bliźniacze wieżowce Petronas Towers należą do najbardziej znanych budynków w Kuala Lumpur. Pod koniec roku 2018 nową architektoniczną perełką zdobiącą panoramę stolicy Malezji będzie wysokościowiec Signature Tower, jeden z najwyższych w Azji i 15 na liście topowych wieżowców na świecie. Imponujący budynek o konstrukcji żelbetowej powstaje przy zastosowaniu samowznoszących deskowań firmy Doka.

Po ukończeniu rozpoczętej wiosną 2016 r. budowy Signature Tower będzie wzbijać się w niebo na wysokość 439 m. Wieżowiec, zaprojektowany przez indonezyjską grupę Mulia, która jest również jego właścicielem, zostanie zwieńczony 48-metrową iluminowaną „koroną” wykonaną ze specjalnego szkła, którą po zmroku będą wyróżniać wyjątkowe efekty świetlne. W konstrukcji biurowca, w którym przewidziano 92 kondygnacje o powierzchni 3100 m² każda, zwraca uwagę całkowity brak wewnętrznych podpór. Wykonawca inwestycji, China State Construction Engineering Corporation, wybrał na dostawcę deskowania firmę Doka ze względu na jej innowacyjne rozwiązania oraz wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów wielokondygnacyjnych.

Prace równoległe

Trzon konstrukcji Signature Tower powstaje ze zbrojonego betonu, a stropy mają budowę stalowo-kompozytową. Współpracując ze specjalistami z centrali Doka w Amstetten w Austrii, malezyjski oddział firmy opracował deskowania oraz koncepcję bezpieczeństwa dostosowane do wysokich wymagań w tym zakresie i napiętego harmonogramu budowy. – Signature Tower to szybko realizowana inwestycja, dlatego chcieliśmy mieć „na pokładzie” solidnego partnera z doświadczeniem. System samowznoszącego deskowania firmy Doka wraz z instruktażem na miejscu pozwala budować kolejne piętra z największą wydajnością, w cyklu 4-dniowym, przy zachowaniu wysokiej jakości prac – podkreśla Corey Suckling, inżynier projektu z firmy Mulia Property Development.
Konstrukcja budynku jest wznoszona przy użyciu hydraulicznego automatycznego samoprzestawnego deskowania SKE100 plus oraz SKE50 plus, co zapewnia sprawną realizację projektu. Przy wysokiej nośności wynoszącej 10 t na cylinder, system SKE100 plus szczególnie nadaje się do tej  budowy. Deskowanie samowznoszące połączono z wielkopowierzchniowym deskowaniem Doka Top 50, o krótkim czasie formowania i dużej powierzchni elementów. Wymiana poszycia szalunków jest złożonym zadaniem, dlatego zastosowano pokrytą tworzywem sztucznym wytrzymałą sklejkę Xlife, bardzo dobrze znoszącą wielokrotne użycie.
Deskowanie SKE100 plus ma także podnoszone platformy robocze. Wszystkie zadania związane z szalowaniem są realizowane na głównej platformie, natomiast z pozostałych platform, zintegrowanych wyżej lub niżej, są wykonywane takie prace, jak montaż zbrojenia, wylewanie betonu, obsługa hydraulicznego systemu podnoszenia deskowania, wykańczanie powierzchni betonowych czy instalowanie łączników płyt stropowych. Ponieważ różne prace są prowadzone oddzielnie, mogą być wykonywane na wielu poziomach jednocześnie, co skraca czas budowy. System SKE100 plus oferuje też dużo miejsca do przechowywania materiałów, dzięki czemu robotnicy mają wszystko zawsze „pod ręką”.

Dwuczęściowa wspinaczka

Szczególną cechą budowy w Kuala Lumpur jest podział deskowania na dwie sekcje podnoszone naprzemiennie, każda w ramach jednej operacji, co znacznie przyspiesza budowę. 

Musimy trzymać się 4-dniowego cyklu, dlatego wszystko musi być skoordynowane. Szybka zmiana pozycji deskowania, zbrojenie, wylewanie betonu, wykańczanie powierzchni i inne prace muszą posuwać się naprzód w tym samym czasie. Dlatego załoga jest podzielona na zespoły wykonujące równolegle różne zadania, które muszą być ukończone na czas, to jest najważniejsze – przekonuje Andhi Irawan, szef sprzedaży w firmie Doka Malezja.


Podczas prac nad szczegółowymi rozwiązaniami szalunków Doka zaplanowała również optymalne wykorzystanie żurawi wewnątrz i na zewnątrz konstrukcji budynku, co pozwoliło na ich bezproblemowe zintegrowanie z koncepcją deskowania. Wraz z samoprzestawnym deskowaniem SKE100 plus przemieszczany jest także system podawania betonu.

Ważne bezpieczeństwo

Podczas budowy wieżowca Signature Tower, który będzie mieć fasadę w formie stalowego szkieletu, wykorzystywane są również osłony wiatrowe Doka Xclimbe 60 z blachy trapezowej, zapewniające wszechstronna ochronę, podobnie jak deskowanie przestawiane siłownikami. Wszystkie prace związane z deskowaniem czy betonowaniem wykonywane są wewnątrz ekranu ochronnego, natomiast prace na konstrukcji stalowej i spawalnicze przeprowadzane są nad nim. Dlatego szczególną cechą osłon jest zintegrowana siatka zewnętrzna, wychwytująca narzędzia i inne upuszczone przedmioty, co zapobiega ich upadkowi z dużej wysokości. Jest to światowa premiera tego rozwiązania, które zastosowano, aby spełnić wysokie wymagania bezpieczeństwa na malezyjskiej budowie.
Obudowy ochronne z blachy trapezowej chroniące pracowników przed upadkiem i czynnikami atmosferycznymi mają również platformy robocze, co zapewnia odpowiedni komfort i bezpieczeństwo pracy. Wbudowane schody zamiast drabin na głównych szlakach komunikacyjnych pomiędzy poziomami dodatkowo zwiększają wygodę załogi i bezpieczeństwo na budowie.
SS
foto firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.