Doka - Trzęsienia ziemi niestraszne

Data publikacji:

Podczas budowy nowego, V bloku energetycznego elektrowni Ptolemais, jednej z największych w ostatnich latach greckich inwestycji, wykorzystano innowacyjne rozwiązania oraz bogate doświadczenie firmy Doka w zakresie deskowania. Przy wznoszeniu najwyższej w Grecji, mierzącej 170 m chłodni kominowej, niezbędnej do funkcjonowania elektrowni, doskonale sprawdziło się specjalistyczne szalowanie Doka SK175, przeznaczone do realizacji obiektów tego typu, dodatkowo po raz pierwszy przystosowane do aktywności sejsmicznej występującej w rejonie Ptolemais.

Zwiększonemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną w Grecji ma zaradzić nowy, opalany węglem brunatnym blok energetyczny o mocy 660 MW w miejscowości Ptolemaida. Tę wielką inwestycję realizuje doświadczone greckie przedsiębiorstwo budowlane Terna, we współpracy z firmą Hitachi Power Europe, jako podwykonawcą odpowiadającą za dostarczenie generatora pary oraz turbiny parowej wraz z urządzeniami towarzyszącymi i kompletnym systemem oczyszczania spalin.
Nowy, V blok energetyczny elektrowni w Ptolemaidzie, powstający w przemysłowo-górniczym regionie Ptolemais w północnej Grecji, około 500 km od Aten, na terenie byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, ma być oddany do użytku w roku 2019, ale chłodnia kominowa powinna być gotowa już do końca br. Nowocześniejszy, dużo wydajniejszy blok Ptolemais V będzie spalał znacznie mniej węgla brunatnego i emitował dużo mniej zanieczyszczeń niż dotychczas działające bloki II, III i IV, a także inne elektrownie w Grecji.

Zgodnie z wymaganiami

W przygotowaniu deskowania do 170-metrowej kominowej wieży chłodniczej, o średnicy u podstawy 110 m, Tena zwróciła się do firmy Doka, posiadającej w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie. Idealnym rozwiązaniem do realizacji tak dużego projektu okazało się specjalistyczne, wysoko wydajne deskowanie opracowane na bazie automatów wspinających SK175, przeznaczone do budowy hiperboloidalnych chłodni kominowych z ciągiem naturalnym.
Przy budowie wielu obiektów energetycznych przed specjalistami od szalowania stoją różne wyzwania, takie jak utrudniony dostęp, bardzo wysokie wymagania dotyczące jakości betonu czy optymalne skoordynowanie w czasie poszczególnych etapów budowy. W greckim projekcie doszło jeszcze jedno wyzwanie, zwykle niespotykane gdzie indziej - elektrownia w Ptolemaidzie zlokalizowana jest bowiem w sejsmicznie niestabilnym rejonie Grecji, dlatego budowa musi uwzględniać dodatkowe materiały oraz środki ostrożności. W związku z tym, specjalnie na potrzeby tej inwestycji, lokalny oddział Doka w Grecji oraz globalne centrum kompetencyjne ds. energii firmy Doka (Global Expertise Center Energy - GEC EN) w austriackim Amstetten przygotowały specjalnie zaprojektowane deskowanie dolnych pierścieni chłodni kominowej, wyjątkowo odporne na wstrząsy sejsmiczne. Aby zapewnić odpowiednią stabilność podczas budowy, zastosowano m.in. więcej zastrzałów, kotew czy profili usztywniających.

Szybkie pierścienie

Na początku budowy i do uformowania pierwszego pierścienia zastosowano szalunki wielkopowierzchniowe Top 50 i wieże podporowe Staxo 100, a następnie wykorzystano samowznoszące deskowanie SK175 do chłodni kominowych. Jest to automatyczny, mechaniczny system wspinaczkowy o wysokości taktu betoniarskiego 1,5 m (odlewanej jednorazowo sekcji), będący idealnym rozwiązaniem do precyzyjnego formowania budowli przy jednocześnie wyjątkowo krótkim czasie cyklu.
Nośnikami stalowego deskowania zapewniającego wyrównaną powierzchnię ścian są rusztowania, po których szalunek jest bezpiecznie windowany z sekcji na sekcję przez co najmniej 10 elektromechanicznych układów podnoszących. Na operację wspinania nie mają praktycznie wpływu warunki pogodowe, w tym nawet silny wiatr. W greckim projekcie zastosowano łącznie 104 jednostki deskowania Doka SK175.
System pozwala w ciągu jednego dnia zalać 108 sekcji, dzięki czemu prace postępują bardzo szybko. – Konstrukcja systemu SK175 jest doskonała, a Doka zapewniła nam pełne wsparcie, co pozwoliło utrzymać harmonogram budowy. Szerokie możliwości rozwiązania Doka w połączeniu z naszą dobrze zorganizowaną ekipą pozwoliły osiągnąć jednodniowy cykl wylewania pierścieni o wysokości 1,5 m wcześniej niż początkowo planowaliśmy – mówi Makis Siderakis, kierownik budowy chłodni kominowej na bloku Ptolemais V.

Elastyczny system

Moduły deskowania chłodni kominowych SK175 są wznoszone za pomocą wciągarek napędzanych elektrycznie. Na każdym elemencie jest 5 do 6 silników, rozmieszczonych na deskowaniu wewnętrznym i zewnętrznym, które mogą być w razie potrzeby przesuwane w poziomie. Deskowanie może być przestawiane po krzywiźnie pionowej o promieniu 70 m, a kąt nachylenia wszystkich jego modułów można regulować w zakresie do 22° za pomocą zintegrowanych wrzecion nastawczych, które umożliwiają również rozdeskowanie szalunku. Moduły można ręcznie odsunąć na rolkach od betonu na 60 cm, co ułatwia i przyspiesza czyszczenie szalunku. – Nawet przy 70-metrowym promieniu możemy wspinać się bez żadnych dodatkowych adaptacji, bo system pozwala tworzyć wszystkie możliwe profile geometryczne spotykane zwykle w konstrukcji wież chłodniczych – wyjaśnia Andreas Guttenbrunner, menadżer ds. inżynierii w GEC EN Doka.
Zintegrowane z modułami szalunku uchwyty zbrojenia umożliwiają szybkie i łatwe wykonanie prac zbrojarskich. Z górnego pomostu roboczego możliwe jest zazbrojenie ściany nawet dzień wcześniej przed wylewaniem betonu, co przyspiesza tempo robót.

Bezpieczeństwo zintegrowane

Dzięki stałemu połączeniu z budowlą deskowanie jest bezpiecznie prowadzone we wszystkich fazach wspinaczki i nie generuje zagrożeń na dużych wysokościach, także przy silnym wietrze. Zintegrowany z deskowaniem system bezpieczeństwa obejmuje ochronę przed opadnięciem, a także automatyczny wyłącznik zapobiegający wspinaniu. System zapewnia również bezpieczną pracę personelu. Zamontowane na stałe teleskopowe pomosty umożliwiają obejście całej budowli dookoła, nawet w trakcie procesu przestawiania deskowania, co podnosi płynność i bezpieczeństwo pracy. Pomosty robocze zachodzą na siebie i mają zintegrowane drabiny oraz poręcze, tworząc zamknięte miejsce pracy. Również optymalna szerokość pomostów zwiększa bezpieczeństwo i wpływa korzystnie na samopoczucie pracowników. – Bezpieczeństwo na budowie było dla nas priorytetem i system SK175 w pełni zaspokoił nasze oczekiwania w tym zakresie. Wszyscy nasi pracownicy czuli się wyjątkowo bezpiecznie, co było istotnym czynnikiem wpływającym na końcowy sukces – podkreśla Makis Siderakis.

SS

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.