[ATB] Aktualności

Dom w ciągu doby

Data publikacji:

Podczas międzynarodowej wystawy budowlanej Bautec w Berlinie, którą w dniach 18-21 lutego odwiedziło ponad 30 tys. osób z ponad 40 krajów, firmy Peri i COBOD zademonstrowały niesamowitą wydajność drukarki budowlanej BOD2 3D. Każdego dnia targów urządzenie firmy COBOD drukowało na żywo 64 m² ścian małego domu - zwiedzający mogli zobaczyć na żywo, jak w ten sposób drukowane są ściany domu o normalnej wielkości w mniej niż 24 h.

Podczas gdy inne firmy zajmujące się drukiem budowlanym 3D mogą również uczestniczyć w wystawach budowlanych, bardzo niewielu dostawców rzeczywiście pokazuje zwiedzającym tego typu urządzenie. Poza tym nikt nigdy wcześniej nie demonstrował na żywo druku 3D, tak jak firma COBOD, która na stoisku firmy Peri wykonywała codziennie przed licznie zgromadzonymi zwiedzającymi wydruk 3D konstrukcji małego domku na żywo.

Henrik Lund-Nielsen, dyrektor generalny COBOD, wyjaśnił: – Dzięki temu pokazowi druku 3D na żywo na budowie chcieliśmy pokazać, że nasza technologia druku BOD2 jest gotowa do wejścia na rynek, ponieważ charakteryzuje się jakością, szybkością, wytrzymałością i stabilnością umożliwiającą wykonywanie wydruków godzina po godzinie, dzień po dniu i z niewiarygodną wydajnością, przewyższającą konwencjonalne metody budowlane. Zdecydowaliśmy się na drukowanie 4 małych domów w 4 dni i prawie to osiągnęliśmy. W każdym z pierwszych 3 dni wydrukowaliśmy mały domek, ale ostatniego dnia na zamówienie organizatora wystawy zdecydowaliśmy się wydrukować kilka ich logo w dużej skali i w konsekwencji mogliśmy wydrukować tylko pół domu w tempie 40 cm/s.

Drukarka BOD2 firmy COBOD ma budowę modułową i może być rozbudowywana w dowolnym kierunku o moduły o długości 2,5 m, maksymalnie do 15 m szerokości i 10 m wysokości. Na potrzeby targów Bautec firma COBOD zaangażowała stosunkowo małą drukarkę BOD2 o wymiarach 5x5x5 m (długość/szerokość/wysokość), mniejszą niż którakolwiek z 7 drukarek BOD2, które COBOD sprzedał od czasu rozpoczęcia produkcji BOD2 w styczniu 2019 r. BOD2 może drukować z prędkością 100 cm/s, ale ograniczenia dotyczące materiałów i urządzeń pompujących spowodowały, że maksymalna prędkość wynosiła dotychczas „tylko” 40 cm/s. Mimo to nawet taka prędkość nie była dotychczas osiągnięta przez innych dostawców.

Oczywiście chcielibyśmy zaprezentować jeszcze większą drukarkę budowlaną 3D, ale drukowanie na żywo podczas wystawy oznaczało pewne ograniczenia. W związku z tym mogliśmy wydrukować tylko bardzo mały, jednopokojowy domek o wymiarach 4x4 m. Także jeśli chodzi o szybkość, musieliśmy się ograniczyć. Podczas targów Bautec drukowaliśmy z prędkością jedynie 25 cm/s. Wynika to z unijnej dyrektywy maszynowo-robotycznej, która wymaga ogrodzenia wokół drukarki, jeśli mielibyśmy drukować szybciej. Na pewno nie chcieliśmy ustawiać ogrodzenia na wystawie, ponieważ blokowałoby to zbytnio możliwość zobaczenia drukarki w akcji – wyjaśnił Tilmann Auch, inżynier rozwoju produktów COBOD.

Duże możliwości

Nawet przy stosunkowo ograniczonej prędkości 25 cm/s, firmom COBOD i Peri codziennie udawało się wydrukować dom o takich wymiarach - w ciągu 8 h otwarcia wystawy łącznie 64 m² ścian. Dr Fabian Meyer-Brötz, kierownik ds. druku 3D w Grupie Peri, skomentował to:

Podczas targów Bautec udowodniliśmy przed wszystkimi zwiedzającymi, że przy minimalnej załodze mogliśmy wydrukować w 3D średnio 8 m² ścian na godzinę, a ściany nie były nawet proste, ponieważ wiele z nich było zakrzywionych. Należy zauważyć, że te możliwości są istotne nie tylko dla początkujących architektów, gdyż umożliwiają bardziej inteligentne projektowanie budynków. Nie są nam znane żadne inne technologie, które mogłyby przynieść takie rezultaty. Dlatego też firma Peri wierzy, że ta technologia jest gotowa do wprowadzenia na rynek i z przyjemnością sprowadzi ją do niemieckojęzycznych krajów Europy oraz będzie kontynuować rozwój we współpracy z COBOD.

Według organizatorów tego unikatowego pokazu firmy COBOD i Peri przywiązują dużą wagę zarówno do podkreślenia możliwości swobodnego drukowania konstrukcji 3D, jak również koncentrują się na konkurencyjności technologii pod względem wydajności i kosztów pracy. – W sumie udało nam się to, co zamierzaliśmy zrobić, a wyniki mówią same za siebie: dzięki naszej technologii nasi klienci będą znacznie bardziej produktywni niż użytkownicy konwencjonalnych urządzeń i metod budowlanych.

Mimo że musieliśmy zmniejszyć prędkość na powierzchni wystawienniczej, udało nam się wydrukować 8 m² na godzinę. W dalszym ciągu dążymy do osiągnięcia 20 m² ścian na godzinę, drukując z prędkością 40 cm/s i stosując mocniejsze pompy. Przy takiej wydajności ściany budynku o powierzchni 150 m² mogły być drukowane w mniej niż 24 godziny. Żadna inna technologia nie może dać takich wyników – podsumował Henrik Lund-Nielsen.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 03/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.