[ATB] Nowości DoosanMinikoparki

Doosan - Nowa minikoparka

Data publikacji:

Rynek minikoparek powiększył się niedawno o nową konstrukcję produkowaną przez Doosan. Model DX17Z to urządzenie wyjątkowo stabilne, a dzięki kompaktowym wymiarom i systemowi Zero House Swing poradzi sobie na ciasnych placach budowy.

DX17Z to minikoparka wyposażona w jednostkę napędową Kuboty o mocy 13 KM, o masie przekraczającej nieco 1,7 t. Masa transportowa po zdjęciu łyżki wynosi 1632 kg, dzięki czemu może być przewożona już na przyczepach o nośności do 2200 kg. Wysoka na 2,3 m koparka jest w stanie wykopać w ziemi otwór o niemal identycznej głębokości, przy czym siła kopania na ramieniu wynosi 9,1 kN. DX17Z radzi sobie również z załadunkiem przyczep i pojemników na wysokości 2,4 m. Zasięg na poziomie podłoża wynosi 3,9 m. Przegubowe ramię można obracać w lewą i prawą stronę pod kątem odpowiednio 80 i 60°. Największym jednak atutem nowej minikoparki jest wyposażenie jej w system ZHS.
Inżynierowie Doosana zaprojektowali nową koparkę tak, aby mogła pracować w ciasnych przestrzeniach oraz w bliskim otoczeniu przeszkód terenowych czy budynków. Wszystko dzięki wykorzystaniu w miejsce systemu ZTS (Zero Tail Swing) układu ZHS (Zero House Swing). W efekcie kabina koparki podczas obrotu nie wykracza poza obrys gąsienic. Konsekwencją tego zabiegu jest zatem możliwość pracy przy obrocie kabiny w zakresie 320°.


Nowa koparka Doosan ma również możliwość regulacji rozstawu gąsienic. Przy pełnym złożeniu gąsienice oddalone są od siebie o 0,98 m, natomiast po wysunięciu wartość ta wzrasta do 1,36 m, gwarantując przy tym bardzo dobrą stabilność maszyny. To zresztą jest jeden z mocnych atutów modelu. Producent podkreśla, że DX17Z z rozsuniętymi gąsienicami to wyjątkowo stabilna konstrukcja, nawet podczas pracy bokiem. Podczas kopania z przodu maszyny przydatny okazuje się opcjonalny długi lemiesz, który również poprawia równowagę. Aby rozsunąć gąsienice, wystarczy wcisnąć jeden przycisk na panelu sterowania.
Mogłoby się wydawać, że koparka wyróżniająca się tak kompaktową konstrukcją może w pewnym stopniu ograniczać komfort operatora. Nic bardziej mylnego.

Projektanci Doosan zadbali o to, aby osoba pracująca modelem DX17Z czuła się wygodnie i mogła bez skrępowania wykonywać swoje obowiązki. Podłoga jest płaska i m.in. dlatego jest dużo miejsca na nogi, a podczas wysiadania można dodatkowo złożyć pedały. W rejonie kokpitu operator ma do dyspozycji dżojstiki i przyciski sterujące. Przed słońcem natomiast chroni szeroki daszek. Maszyna może być wyposażona w panel sterowania Premium, umożliwiający łatwe kontrolowanie pracy maszyny oraz korzystanie z kilku funkcji automatycznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.