Firma Doosan rozszerzyła asortyment o nową, 1,9-tonową minikoparkę DX19. Nowa maszyna łączy wydajność z kompaktową konstrukcją i oferuje zwiększoną produktywność, wygodną i dużą kabinę oraz wytrzymałość i prostotę serwisowania.
W nowej minikoparce zoptymalizowano układ hydrauliczny (30 l/min - przepływ w pomocniczym układzie hydraulicznym), dzięki czemu lepiej wykorzystywana jest moc dieslowskiego silnika Kubota D722, która wynosi 9,9 kW przy 2500 obr./min. Przekłada się to m.in. na płynne sterowanie siłami kopania – np. siłą kopania na łyżce wynoszącą 20,8 kN.
Wyposażona w kabinę, gumowe gąsienice, długi lemiesz i łyżkę maszyna posiada masę 1894 kg (możliwość transportu na przyczepach o ładowności do 2000 kg). Zastosowanie długiego ramienia pozwala kopać z maksymalną głębokością 2565 mm (standardowe ramię – 2385 mm). Nowa maszyna pozwala opróżnić łyżkę maksymalnie na wysokości 2693 mm (2566 mm), a maksymalny zasięg roboczy wynosi 4214 mm (4039 mm). Minikoparka posiada zabezpieczenie przeciwwstrząsowe wysięgnika i siłowników, co wpływa na poprawę płynności pracy układu hydraulicznego. W opcji dostępny jest m.in. zestaw do przenoszenia przedmiotów, w skład którego wchodzi zawór bezpieczeństwa wysięgnika i ramienia, chwytak i urządzenie ostrzegające przed nadmiernym obciążeniem.
Wygodna kabina, łatwe serwisowanie
Nowy model wyposażono w kabinę z dużymi oknami i wąskimi słupkami, co znacząco polepsza widoczność dookoła maszyny. Lepszy dostęp do kabiny zapewniają szerokie drzwi i możliwość odsunięcia panelu kontrolnego w momencie zajmowania miejsca przez operatora. Poza tym kabina oferuje dużo miejsca na nogi, ergonomiczne pedały, które można złożyć, gdy nie są używane, schowki i podstawki. Czytelny panel sterowania oferuje m.in funkcję sterowania światłami regulowanymi za pomocą sprężyny gazowej, zapłon niewymagający kluczyka, wyłącznik akumulatora zapobiegający kradzieży czy automatyczny hamulec obrotu dla łatwiejszego parkowania i transportu.
Solidną tylną klapę i boczną pokrywę maszyny można szybko otworzyć, co zapewnia dostęp m.in. do łatwych w czyszczeniu chłodnic bocznych i innych elementów wymagających przeglądów. Konserwacja i prace serwisowe są jeszcze prostsze dzięki układom diagnostycznym, które wyświetlają kody błędów na panelu sterowania.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę