[ATB] Budownictwo

Drewniane biurowce

Data publikacji:

W Wieliczce powstanie kameralny biurowiec, który zrewolucjonizuje rynek budowlany. Jego konstrukcja wykonana zostanie z drewna. Pionierski na polskim rynku projekt stworzyła pracownia APA Wojciechowski Architekci, dla której praca z drewnem nie jest ani pierwszą, ani ostatnią przygodą. - czytamy w serwisie propertynews.com

Jak donosi serwis propertynews.com:

Obiekt w Wieliczce będzie jednym z pierwszych biurowców drewnianych w Polsce. Kameralny budynek o powierzchni około 2,5 tys. mkw. stanie się nową siedzibą firmy ITA Tools, która specjalizuje się w dystrybucji i produkcji profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna.

Przed rozpoczęciem pracy nad projektem architekci pracowni APA Wojciechowski Architekci musieli sprawdzić, czy w Polsce można budować budynki o konstrukcji drewnianej. Potem trzeba było znaleźć producenta.

Nawiązaliśmy kontakt z firmą belgijską, która nie tylko buduje obiekty z drewna, ale też produkuje i projektuje konstrukcje drewniane. W Polsce na razie dostępne jest drewno klejone wykorzystywane do budowy stropów basenów, ale są to rozwiązania zbyt drogie dla biurowców – tłumaczy Szymon Wojciechowski, prezes APA Wojciechowski.

Przy okazji należało obalić kilka mitów dotyczących drewna jako materiału konstrukcyjnego. Na przykład  ten o braku odporności ogniowej. Mało kto wie, że konstrukcje stalowe stanowią dużo większy problem. Konstrukcję drewniane podczas pożaru długo zachowują właściwości nośne, a nierozprzestrzenianie ognia załatwia się impregnacją odpowiednimi preparatami.

Źródło: propertynews.com
Zdjęcia: apa.com.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.