[ATB] Budownictwo

Drożeje cement i inne materiały budowlane

Data publikacji:

Cement dla firm w 2019 roku będzie droższy o ok. 13 proc. - informuje w rozmowie z PAP Ryszard Zając, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów. Wynika to z cenników, które SPB otrzymuje od producentów cementu. Jak dodał, "wapno w nowych cennikach jest droższe o ok. 9 procent". Według ekspertów, to przełoży się na wyższe ceny mieszkań.

W lutym, rok do roku, po raz kolejny wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych. Według Grupy PSB - największego w kraju hurtownika materiałów budowlanych i ogrodowych, który monitoruje ceny wiodących materiałów dla budownictwa - cement w tym czasie zdrożał o ponad 10 proc., płyty OSB zdrożały o 8 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 19,3 proc., izolacje termiczne - 3,9 proc., a materiały do urządzenia otoczenia domu o 4,2 proc.

Jak informował GUS, w styczniu tego roku oddano do użytku 16,3 tys. mieszkań, czyli o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła w tym czasie o 3,6 proc. do 13,4 tys. mieszkań.

Jak twierdzi Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości serwisu domiporta.pl, "obecne podwyżki cen materiałów budowalnych zobaczymy w cenie mieszkania w przyszłym roku".

Tegoroczna cena cementu oraz pochodnych będzie miała pośrednio wpływ na ceny nieruchomości, którą jednak nabywca powinien odczuć dopiero w przyszłym roku, gdy budynki obecnie budowane będą odbierane - mówi Baranowski

"Cena materiałów budowlanych jest jednak jedną z kilku przyczyn rosnących cen mieszkań" - zauważył analityk. "Na ostateczny koszt ma wpływ również rosnąca cena robót budowlanych, rosnące ceny działek oraz oczywiście droższe materiały" - powiedział ekspert.

Źródło: BusinessInsider

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.