[ATB] Budownictwo

Druga wieża .KTW w Katowicach: Inwestor przymierza się do budowy.

Data publikacji:

Druga wieża .KTW przy Spodku, powstanie w inny sposób niż pierwsza. Będzie też o wiele droższa. Budowa ma trwać do 2,5 roku.

Kompleks .KTW powstaje tuż przy Spodku i rondzie. Stworzą go dwa biurowce, zaprojektowane przez bytomską pracownię Medusa Group. Niższy - 14- kondygnacyjny wieżowiec otwarto dokładnie rok temu, w 2018. Teraz inwestor, firma TDJ Estate, przymierza się do realizacji drugiej, znacznie wyższej wieży. .KTW II będzie miał 133 metry i 31 kondygnacji, będzie zatem najwyższym budynkiem Katowic i metropolii. Przystąpienie do tej inwestycji uzależniano od stopnia komercjalizacji pierwszego budynku kompleksu.

Blisko dwa lata temu założyliśmy, że przy komercjalizacji .KTW I na poziomie 70 procent zaczniemy budowę .KTW II. Ten współczynnik został osiągnięty, więc rozpoczynamy - potwierdził na początku maja Maciej Wójcik, prezes TDJ Estate.

Na razie toczą się przygotowania do procesu inwestycyjnego Konkretną datę budowy .KTW II poznamy po podpisaniu umów z wykonawcami. Budowa potrwa maksymalnie 2,5 roku (30 miesięcy). Kosztorys w stusunku do pierwszej wieży ma być o wiele wyższy.

Cena budowy jednego metra będzie o wiele wyższa niż przy budowie .KTW I - potwierdza Maciej Wójcik.

Przyczynami wzrostu kosztów mają być m.in. inna kubatura, więc zupełnie inna specyfika inwestycji. Potrzebne będą inne zabepieczenia przeciwpożarowe. Wewnątrz będzie też dwa razy więcej wind, niż w .KTW I - 12 zamiast sześciu. Wpływ na koszt budowy ma też, rzecz jasna, fakt, że cena budowy metra kwadratowego generalnie poszła w górę.

Sytuacja na rynku budowlanym nie jest zbyt korzystna - ocenia prezes TDJ Estate. 

Drugą istotną różnicą jest sposób realizacji budowy w systemie pakietowym. Oznacza to, że inwestor rezygnuje z generalnego wykonawcy i poszczególne pakiety prac zleca bezpośrednio firmom wykonawczym. Rozmowy z firmami trwają, ale szczegółów jeszcze brak, tym bardziej informacji, jakie firmy mogą współpracować z TDJ przy budowie najwyższego budynku Katowic.

TDJ prowadzi już rozmowy z potencjalnymi najemcami. Powierzchnia biurowa tego kompleksu wyniesie w sumie ponad 58 tys m2.

Źródło:dziennikzachodni.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.