14Trees, spółka joint venture firm Holcim i British International Investment, ogłosiła niektóre ze wstępnych wyników swoich wysiłków podejmowanych w celu wydrukowania w 3D nawet 52 domów w Kilifi w Kenii. Do ich powstania wykorzystano jedną drukarkę BOD2 firmy Cobod.
Po rozpoczęciu projektu w październiku 2022 r., 14Trees zakończyło drukowanie w 3D ścian 10 domów w styczniu 2023 r. po zaledwie 10 tygodniach przy użyciu tylko jednej drukarki. Projekt otrzymał certyfikat zrównoważonego projektowania EDGE Advanced od IFC - instytucji Banku Światowego zajmującej się finansowaniem rozwoju. Jest to pierwszy przypadek, gdy projekt mieszkaniowy druku w 3D osiągnął ten certyfikat. Firma 14Trees twierdzi, że zamierza w pełni wykorzystać zalety projektu na dużą skalę, eksperymentując i wprowadzając innowacje w miarę postępów projektu.
W kolejnych fazach, z których każda składa się z 10-15 domów, pojawi się kilka innowacji, które pozwolą przyszłym lokatorom zaprojektować swoje domy i odejść od standardowego podejścia opartego na druku 3D na rzecz takiego, które w pełni wykorzystuje możliwości personalizacji technologii. Komentując dotychczasowe osiągnięcia, Francois Perrot, dyrektor zarządzający 14Trees powiedział: – Dzięki drukowi 3D można rozwiązać dwa problemy jednocześnie. Możesz budować szybciej, jak pokazaliśmy tutaj z naszymi 10 domami w 10 tygodni. Jednocześnie możemy osiągnąć lepszą efektywność kosztową, co pomoże uczynić przystępne cenowo mieszkania rzeczywistością dla większości. Ponadto można budować z mniejszą ilością materiałów, co pozwala zachować zasoby planety dla przyszłych pokoleń.
Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający Santander Leasing.
Santander Leasing. To będzie trudny rok
Dana dostawcą e-napędów dla Wacker Neuson
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę