[ATB] Aktualności Spectis

Dynamiczny wzrost rynku konstrukcji drewnianych

Data publikacji:
Dynamiczny wzrost rynku konstrukcji drewnianych

Rosnąca popularność budownictwa drewnianego w połączeniu z rosnącymi cenami drewna sprawiły, że w ciągu zaledwie 5 lat wartość rynku konstrukcji drewnianych w Polsce uległa podwojeniu. Duża w tym zasługa sprzedaży zagranicznej, która w minionych latach odpowiadała za blisko 60% przychodów polskich producentów. Perspektywy dla budownictwa drewnianego do 2028 r. są bardzo obiecujące, choć, podobnie jak w innych segmentach budownictwa, nie obędzie się bez przejściowej korekty.

Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów firmy Spectis i zatytułowanego „Rynek konstrukcji drewnianych w Polsce 2023-2028”, całkowite przychody 50 największych producentów wyniosły w 2021 r. 5,5 mld zł, z czego 57% przypadło na sprzedaż w segmencie konstrukcji drewnianych. Oznacza to wartość rynku na poziomie ponad 3,1 mld zł. W oparciu o wstępne dane, Spectis szacuje, że w 2022 r. wartość rynku wzrosła nominalnie o 13% do rekordowego poziomu 3,5 mld zł.

W latach 2023-2024 oczekiwane jest wyhamowanie dynamiki rynku. Głównym powodem gorszej koniunktury będzie ogólne spowolnienie gospodarcze obserwowane zarówno w Polsce, jak i na rynkach eksportowych, a także dekoniunktura na rynku domów jednorodzinnych. Czynniki te spowodują przejściowe osłabienie popytu na konstrukcje drewniane. Natomiast od 2025 r. spodziewać się można powrotu rynku na ścieżkę wzrostową.

W najbliższych latach głównymi czynnikami wspierającymi proces dalszego rozwoju rynku konstrukcji drewnianych będą: solidne długoterminowe fundamenty makroekonomiczne Polski, strukturalny niedobór mieszkań w Polsce na tle średniej unijnej, rozbudowane zaplecze produkcyjne w postaci doświadczonych specjalistycznych producentów, wzrost zainteresowania modułowym budownictwem drewnianym wśród Polaków, rosnąca popularność produkowanych w Polsce budynków modułowych na rynku europejskim, a także perspektywa implementacji unijnego pakietu „Fit for 55” promującego m.in. budownictwo drewniane.

Istotnymi czynnikami oddziaływującymi negatywne na rynek konstrukcji drewnianych będą natomiast: niekorzystne prognozy demograficzne dla polskiej gospodarki, wysoki poziom stóp procentowych, wysokie ceny produktów z drewna oraz specjalistycznego wykonawstwa zmuszające część inwestorów do ograniczenia lub wstrzymania zamierzeń inwestycyjnych, a także liczne obawy inwestorów co do aspektów technologicznych związanych z budownictwem drewnianym, takich jak odporność ogniowa, wytrzymałość, kwestie konserwacji, wilgotności czy wysychania drewna i jego kurczenia się.

Mimo oczekiwanego przejściowego spowolnienia, długoterminowe prognozy dla rynku konstrukcji drewnianych prezentują się bardzo optymistycznie. Wzrost zainteresowania budownictwem drewnianym zauważalny jest nie tylko wśród inwestorów indywidualnych, ale również w sektorze przedsiębiorstw, m.in. z uwagi na wymogi unijnego pakietu „Fit for 55”. Przykładem potwierdzającym taki trend mogą być działania grup Erbud (działającej od niedawna w obszarze konstrukcji drewnianych, poprzez spółkę MOD21), czy Strabag (austriacka grupa planuje mocniej zaistnieć w budownictwie drewnianym, najpierw na rynku rodzimym, a docelowo także w innych krajach regionu).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.