[ATB] Nowości

Dynapac - Walce szóstej generacji

Data publikacji:

Od czasu wprowadzenia w roku 1964 pierwszej generacji dużych tandemowych walców do asfaltu Dynapac CC40 wiele się zmieniło, a ostatnia, szósta już generacja tych maszyn znacznie różni się od swoich protoplastów. Modele CC4000VI, CC4200VI, CC5200VI i CC6200VI są wyjątkowo przyjazne dla operatora, oferują doskonałą zwrotność i jakość pracy, dzięki wysokiej częstotliwości wibracji i zaawansowanemu systemowi zraszającemu.

Generację VI ciężkich walców tandemowych Dynapac tworzą maszyny o masie operacyjnej od 9,7 do 12,4 t (maksymalnej od 12,85 do 15,95 t), z bębnami o średnicy 1300 mm i szerokości od 1680 do 2130 mm, które zapewniają zagęszczanie z amplitudą 0,8/0,3 mm (wysoka/niska), liniowym obciążeniem statycznym na poziomie od 28,9 do 30,3 kg/cm oraz z częstotliwością od 51/67 Hz.
Walce wyposażono w ekonomiczne silniki Cummins o mocy 97 kW/132 KM, które charakteryzuje niskie zużycie paliwa i emisja spalin zgodna z normą Stage IV, na co mają wpływ także inne rozwiązania, takie jak automatyczny układ przechodzenia silnika na wolne obroty (standard), przy bezczynności walca trwającej dłużej niż 10 s, czy opcjonalny tryb Eco (standard w modelu CC6200VI), który optymalizuje obroty utrzymując je na najniższym możliwym poziomie (bez wpływu na parametry robocze walca). W trybie Eco zapewnia to niższe spalanie nawet do 15% oraz ograniczony poziom hałasu podczas pracy.

Precyzyjne sterowanie

Projektując szóstą generację walców położono nacisk na komfort operatora. Fotel i moduł kierowniczy można obracać i przesuwać z lewej strony walca na prawą, co ułatwia pracę w obu kierunkach i obserwowanie obu krawędzi bębnów z przodu i z tyłu. Oprócz tego maszyny wyposażone są w elektroniczną mini-kierownicę, która ułatwia płynne i dokładne sterowanie walcem, znacznie poprawiając manewrowość. Nowy panel instrumentów i elementy sterujące opracowano z myślą o maksymalnej prostocie. Większy ekran dotykowy zapewnia doskonałą kontrolę, istnieje też możliwość sterowania za pomocą wyświetlacza. W monitorowaniu i kontroli maszyn, w tym także całych flot, pomocny jest wszechstronny system telematyczny Dyna@Link (w wersji Advanced w standardzie), rejestrujący szereg danych pozwalających zoptymalizować pracę i wykorzystanie sprzętu. Opcjonalnie maszyny można też wyposażyć w miernik zagęszczenia Dyn@Lyzer w wersji z lokalnym wyświetlaczem LCD lub telematycznej z odbiornikiem GNSS i tabletem.
Od jakiegoś czasu Dynapac oferuje w swoich walcach do asfaltu prowadzenie offsetowe (z przesunięciem bocznym - tzw. psi chód), dzięki unikatowemu połączeniu skrętnego przegubu centralnego i skrętnego tylnego bębna. W walcach szóstej generacji firma poszła o krok dalej zwiększając przesunięcie do 500 mm i wykorzystując do przesunięcia przedni bęben (oprócz CC6200VI) dla jeszcze lepszej dokładności jazdy. Zwiększone przesunięcie zapewnia bardzo mały promień skrętu i umożliwia podczas zagęszczania słabszych krawędzi pasa jazdę większą częścią maszyny o większej masie bliżej środka drogi, co podnosi stabilność walca. Pozwala także zwiększyć szerokość roboczą walca podczas finalizujących przejazdów statycznych, likwidujących ślady na asfalcie. Poza tym wykorzystanie przedniego bębna do przesunięcia daje operatorowi bardzo dobrą kontrolę jego krawędzi, co pozwala poruszać się wzdłuż krawężnika lub innych przeszkód z dużą precyzją.

Szybkie zagęszczanie

Nowe walce Dynapac wyróżnia skuteczne zagęszczanie cienkich warstw, które muszą być zagęszczane szybko, ponieważ szybko się ochładzają. Umożliwia to większa amplituda drgań, która jednak może też zniszczyć strukturę podbudowy, co pogarsza nośność drogi. Dlatego Dynapac kontynuuje udaną koncepcję stosowania wysokiej częstotliwości drgań o niskiej amplitudzie, która również umożliwia bardzo efektywne zagęszczanie cienkich warstw asfaltu. Walce mogą być oczywiście stosowane także do zagęszczania grubszych warstw, z dużą amplitudą i normalną częstotliwością.
W modelach VI generacji dopracowano też system zraszania - jeden z najważniejszych układów w walcach do asfaltu. Wszystkie są wyposażone w automatyczną kontrolę wody, licznik czasu spryskiwania, przycisk uruchamiający pełny przepływ, podwójne pompy spryskiwaczy i dwie listwy spryskujące. Niezawodne działanie zapewnia trzystopniowe filtrowanie wody, w tym filtr siatkowy we wlewie zbiornika, filtr przy pompie i filtry na każdej dyszy. Powierzchnia bębna oraz wszystkie dysze są widoczne z miejsca kierowcy, dzięki czemu można łatwo kontrolować, czy dysze działają prawidłowo lub czy do bębna nie przykleja się asfalt z powodu zbyt małej ilości wody.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.