[ATB] Aktualności

Dynaset/Serafin - Generatory hydrauliczne

Data publikacji:

Gdy potrzeba wydajnego źródła energii elektrycznej na pojazdach czy maszynach, dobrym rozwiązaniem są hydrauliczne generatory prądu typu HGV z własną pompą o zmiennym wydatku, dostarczające stabilnej energii elektrycznej niezależnie od obrotów napędzającego je silnika spalinowego. Do największych zalet urządzeń tego typu należą niewielkie gabaryty i kompaktowa budowa, a także wyrównana moc, napięcie i częstotliwość bez wahań niezależnie od obciążenia.

Jednym z dostawców generatorów HGV jest m.in. firma Serafin z Przybysławic koło Krakowa, oferująca wysokiej klasy produkty marki Dynaset. Zespół prądotwórczy tworzy hydrauliczna pompa z elektrozaworem, hydrauliczny generator i chłodnica oleju. Podzespoły dostarczane są w łatwych do montażu zestawach. Dzięki lekkiej kompaktowej, modułowej budowie, system HGV po zamontowaniu w pojeździe nie zajmuje wiele miejsca, nie ograniczając przestrzeni ładunkowej czy ładowności.

Na lądzie i wodzie

Generatory HGV znajdują zastosowanie przede wszystkim w różnego rodzaju samochodach ciężarowych, dostawczych, w tym specjalistycznych, takich jak wozy strażackie, pojazdy ratownicze, chłodnie, pojazdy serwisowe. Zależnie od typu pojazdu mogą służyć do zasilania instalacji grzewczych, chłodniczych i innych odbiorników energii elektrycznej zintegrowanych z samochodem, jak również do zasilania urządzeń, oświetlenia roboczego czy elektronarzędzi stosowanych poza pojazdem. Ze względu na zwykle wysoką moc silników napędzających łodzie oraz zapotrzebowanie energii elektrycznej system HGV jest również bardzo dobrym rozwiązaniem na jednostkach pływających.
W generatorach HGV ważnym elementem jest własna pompa, zasilająca silnik hydrauliczny agregatu, dzięki czemu są one dedykowane zwłaszcza do pojazdów nie posiadających hydrauliki roboczej. Pompa może być napędzana na różne sposoby - zębatym pasem klinowym (generatory do 30 kW), wałkiem Cardana od wału korbowego silnika, za pomocą elastycznego połączenia z wałem korbowym lub wałkiem odbioru mocy (WOM) wyprowadzonym bezpośrednio ze skrzyni biegów lub oddzielonym wałkiem Cardana.

Napęd z WOM

W podstawowej ofercie generatorów HGV są modele o mocy wyjściowej 3,5; 6,5; 10; 12; 15 i 20 kVA (od 3,5 kW do 16 kW - przy cosφ = 0,8) lub innej na życzenie. Urządzenia wyróżniają się niewielkimi gabarytami oraz masą - od 220/415/275 mm i 80 kg (3,5 kVA) do 330/835/445 mm (20 KVA) i 230 kg - w stosunku do dostarczanej mocy. Generatory oferują stabilną moc w szerokim zakresie obrotów, np. już od 500 do 4000 na min w wypadku modelu 3,5 kVA i od 650 do 3000 na min w modelu 20 kVA.
Standardowo generatory mają pompę do wałka odbioru mocy, o przepływie 50 l/min, zbiornik oleju (36 l), filtr i wskaźnik poziomu oleju, alarm niskiego poziomu, czujnik temperatury. W wyposażeniu wszystkie mają również 2 gniazda 230 V i jedno (modele 10 kVA) lub dwa gniazda (od 12 KVA) o napięciu 400 V. Od modelu 12 kVA wśród akcesoriów jest także skrzynka elektryczna i bezprzewodowe uruchamianie generatora.
Oferta Dynaset obejmuje również szereg innych urządzeń elektrycznych napędzanych hydraulicznie, w tym agregatów spawalniczych, elektromagnesów czy generatorów prądu (3,5-200 kVA) zasilanych z hydrauliki maszyny.

Stefan Szolc

foto: Dynaset

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.