[ATB] Technika

Ekspresowe tempo ale nadal bezpiecznie z Peri

Data publikacji:

Firma Peri wsparła budowę nowego, okazałego kampusu Politechniki im. Muhammada VI w stolicy Maroka, Rabacie. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań wykonawcy udało się dotrzymać napiętego terminu budowy, który wyniósł zaledwie dziewięć miesięcy - wszystko zgodnie z surowymi normami bezpieczeństwa. W tym projekcie budowlanym firma Peri zastosowała podejście just-in-time, dostarczając kompleksowe rozwiązanie całościowe z jednego źródła, w tym nowe deskowania panelowe Alphadeck i Handset Alpha oraz rozwiązania rusztowaniowe Peri Up.

    Ekspresowe tempo ale nadal bezpiecznie z Peri

Od roku akademickiego 2021/2022 Wydział Zarządzania, Nauk Ekonomicznych i Społecznych (FGSES) Politechniki Mohammeda VI rozbudowuje swoje zaplecze naukowe. Celem uczelni jest promowanie rozwoju wiedzy i zrozumienia w różnych dziedzinach poprzez badania, zrównoważony rozwój i studia podyplomowe. Nowy kampus, zlokalizowany w Rabacie, został otwarty zgodnie z harmonogramem we wrześniu 2021 r., po trwającym około dziewięciu miesięcy okresie budowy w stanie surowym.

Najwyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa

W przetargu na realizację projektu kluczową rolę odegrały dwa wymogi: francuski wykonawca Sogea Maroc, spółka zależna Grupy Vinci, zażądał zgodności z francuskimi normami bezpieczeństwa, które są powszechnie znane jako bardzo wymagające. Na domiar złego ścisły nadzór sprawowało również amerykańskie biuro inżynieryjne JESA. A firma Peri przekonała klienta swoją kompleksową koncepcją bezpieczeństwa, która obejmowała dalsze środki oprócz rozwiązań bezpieczeństwa zintegrowanych w produktach tej firmy.

Przestrzeganie napiętego harmonogramu 

Dotrzymanie ścisłego terminu budowy było kolejnym wyzwaniem, które wymagało precyzyjnego zarządzania i optymalnie skoordynowanych procesów logistycznych. Peri zaimponowało klientowi natychmiastową dostępnością i dostawą materiałów just-in-time. Dzięki pracy na budowie w systemie zmianowym oraz łatwym w obsłudze systemom dostarczonym przez producenta, które spełniały wymogi niskiej awaryjności, czas przestojów został zminimalizowany, co umożliwiło dotrzymanie napiętego harmonogramu.

Efektywne i bezpieczne deskowanie płyt 

Ze względu na wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i wydajności, do deskowania płyt o powierzchni 120 tys. m² wybrano deskowanie stropowe Alphadeck o łącznej powierzchni 2 tys. m². System Alphadeck charakteryzuje się łatwą obsługą i składa się tylko z kilku elementów.

Zwiększenie bezpieczeństwa na budowie było możliwe dzięki systematycznemu szalowaniu i uderzaniu w szalunek z poziomu poniżej. Alphadeck wniósł również znaczący wkład w wydajność: system głowicy opuszczanej umożliwił wczesne uderzanie i szybkie sekwencje cykli, co oznacza, że panele były szybko gotowe do wykorzystania przy następnym odcinku. Niski ciężar komponentów systemu, wynoszący maksymalnie 15 kg, pozwolił pracownikom na zaoszczędzenie energii i wyeliminował konieczność użycia dźwigu.

Ponadto na budowie w Maroku zastosowano sprawdzone deskowanie dźwigarowe składające się z paneli szalunkowych Peri o łącznej powierzchni 16 tys. m² oraz 30 tys. mb dźwigarów VT 20. Również tutaj Peri zaznaczyło swoją obecność dzięki wysokiej jakości materiałom, które były dostępne od ręki. 

Lekkie szalunki ręczne do fundamentów

Aby spełnić wysokie wymagania klienta w zakresie bezpieczeństwa i wydajności przy wznoszeniu fundamentu, wybrano łącznie 900 m² deskowania panelowego Liwa i Handset Alpha. Lekkie panele, dostępne w różnych rozmiarach, umożliwiły ręczny montaż bez użycia dźwigu, co pozwoliło na znaczną oszczędność czasu. 

Ponadto zużyto ok. 600 t materiału rusztowaniowego Peri Up. Ten innowacyjny system rusztowań przekonuje swoją wszechstronnością i elastycznością zastosowania, a także wysokim poziomem bezpieczeństwa pracy. Peri Up spełnia wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa dzięki kompleksowemu zabezpieczeniu bocznemu składającemu się z dwóch poręczy ochronnych i palczatek ze wszystkich stron oraz antypoślizgowych pomostów. Dzięki przemyślanej konstrukcji Peri Up, składającej się tylko z kilku elementów systemowych, jeden system rusztowania można było wykorzystać do kilku zastosowań na budowie. Obok dużych pomostów roboczych w krótkim czasie wzniesiono podpory i wieże schodowe.

Warto dodać, iż inżynierowie Peri zapewnili również codzienny nadzór nad placem budowy i przez cały czas służyli klientowi radą. Zminimalizowało to wysiłek koordynacyjny klienta i zapewniło płynność procesów na placu budowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.