[ATB] Budownictwo

Elektrownia jądrowa w Polsce

Data publikacji:

Planowana jest budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Minister Energetyki Krzysztof Tchórzewski powiedział, że rząd spodziewa się ukończenia elektrowni do 2033 r. Będzie ona zlokalizowana na Pomorzu.

Obiekt będzie miał pojemność od 1 do 1,5 GW.

Zgodnie z projektem dokumentu polityki energetycznej, opublikowanym przez Ministerstwo Energii w listopadzie zeszłego roku, rząd planuje uruchomienie sześciu reaktorów do 2043 r., Generując od 6 do 9 GW. Stanowiłoby to około 10% obecnego zużycia energii elektrycznej w kraju.

Dokładna lokalizacja pierwszej elektrowni nie została jeszcze wybrana, ale Tchórzewski powiedział: Mieszkające tam społeczności przygotowują się do budowy, odwiedzają elektrownie jądrowe za granicą, a zatem, w pewnym sensie, otrzymaliśmy zgodę społeczną, aby zacząć budowę. 

PGE EJ1 - spółka zależna państwowej grupy energetycznej Polska Grupa Energetyczna - powstała po zatwierdzeniu programu jądrowego w Polsce w 2014 r. i przeprowadzi prace przy elektrowni.

Firma podobno przeprowadziła już „badania lokalizacyjne i środowiskowe” w co najmniej trzech prawdopodobnych lokalizacjach na Pomorzu.

Przemawiając na listopadowej konferencji World Nuclear Spotlight Poland w Warszawie, Tchórzewski powiedział, że potrzeby energetyczne i kwestie klimatyczne zostały włączone do nowej polityki energetycznej rządu, która „zmusza nas do zmniejszenia udziału węgla kamiennego w produkcji energii”.

Źródło: Construction Europe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.