[ATB] Technika Keestrack

Elektryczne maszyny Keestrack na targi Bauma

Data publikacji:
Elektryczne maszyny Keestrack na targi Bauma

Firma Keestrack produkuje mobilne urządzenia do kruszenia i przesiewania oraz układarki, a jej celem jest tworzenie najbardziej energooszczędnego i wydajnego sprzętu na rynku poprzez ciągłe wprowadzanie innowacji w swoich produktach. Na tegorocznych targach Bauma producent zaprezentuje swoją nową generację mobilnych urządzeń oraz elektrycznych systemów napędowych wraz z nowymi liniami produktów.

Firma Keestrack zawsze używała najbardziej ekonomicznych systemów napędowych do zasilania swoich urządzeń. Początkiem było tutaj zastosowanie systemu hydrauliki z wykrywaniem obciążenia, który obniżył koszty paliwa o 30%. Kolejnym krokiem, który jest kontynuowany już od 2012 r., było zastosowanie napędów elektrycznych, ponieważ to elektryczne systemy napędowe są obecnie najbardziej ekologicznymi i najskuteczniejszymi opcjami na rynku.

Różne opcje elektryczne

Napędy elektryczne w swoich maszynach Keestrack rozwija wielotorowo. Sprzęt Keetrack e-drive może działać podłączony do sieci lub może być zasilany przez pokładowy zestaw z silnikiem Diesla i generatorem lub nawet przez generator zewnętrzny. W ten sposób można zaoszczędzić do 40% paliwa, porównując z konwencjonalnymi jednostkami dieslowsko-hydraulicznymi. Podczas prac w liniach produkcyjnych oszczędności są jeszcze większe do (70%), gdyż przesiewacze hybrydowe i układarki są zasilane bezpośrednio przez wtyczkę z kruszarki spalinowo-elektrycznej lub jeżeli to możliwe - z sieci.

Już kilka lat temu Keestrack wprowadził swój pierwszy moduł drop off, czyli silnik wysokoprężny ze zintegrowanym generatorem, który jednocześnie może zasilać kilka maszyn, a także może być umieszczony obok maszyny zamiast być wbudowanym w podwozie sprzętu. To nie tylko oszczędność paliwa, ale również większa uniwersalność zastosowań i łatwiejsza konserwacja urządzeń.

W ofercie Keetrack są również jednostki z silnikiem/generatorem na podwoziu gąsienicowym, które zaopatrują podłączone kruszarki, przesiewacze i układarki bezpośrednio w energię elektryczną na wypadek, gdyby nie było dostępnego połączenia z siecią. Na targach Bauma zostanie zaprezentowana gąsienicowa jednostka Keestrack M5, która jest wyposażona w silnik Cummins X12 (Stage V) i alternator o mocy 383 kW/450 kVA do napędzania sprzętu elektrycznego przy 197 g/kWh. Jednostka tego typu może być idealnym wsparciem dla maszyn z napędem Zero w przypadku, gdy nie mają one mocy z wtyczki elektrycznej dostępnej na miejscu pracy.

Sprzęt z napędem Zero

Maszyny Keestrack Zero nie posiadają silnika spalinowego na pokładzie, zamiast tego wymagające minimalnej konserwacji silniki elektryczne o bardzo wysokiej wydajności przy niskim zapotrzebowaniu na energię. W napędzie Zero zaprezentowane będą maszyny: R3e, K4e, K5e, K6e, K7e, S5e, B5e oraz nowy podajnik gąsienicowy A6.

Podajnik gąsienicowy Keestrack A6 pełni funkcję bufora z zasobnikiem o pojemności 15 m³. Zapewnia równomierne podawanie materiału do następnej maszyny np. do układarki. Podajnik może współpracować z innymi maszynami elektrycznymi, ma dwie prędkości robocze oraz lej obracany o kąt 90°, dzięki czemu można go używać w linii torów lub w pozycji obróconej.

Kruszarka szczękowa B5e Zero

Model ten nie posiada jednostki napędowej i podłączony jest do gąsienicowej jednostki zasilającej M5. Maszyna wyposażona jest w dwupokładowy przesiewacz wstępny i otwór podający o wymiarach 1110 x 750 mm oraz regulację wylotu C.S.S. (min. 45 mm/maks. 180 mm) i może przyjmować wielkość posuwu do 600 mm. Opcjonalnie kruszarkę można doposażyć w obieg zamknięty z pojedynczym przesiewaczem pokładowym, przenośnikiem nadwymiarowym, recyklingowym i drobnym. Opcją jest także przenośnik do wstępnego przesiewania stosów po obu stronach maszyny. Opatentowany system N.S.S., non-stop chroni kruszarkę przed przeciążaniem.

Kruszarka udarowa Keestrack R5e

Nowością jest kruszarka udarowa Keestrack R5e w wersji w pełni elektrycznej, z zasilaniem z sieci lub za pomocą własnego zespołu silnika/generatora. Model ten posiada dwupokładowy przesiewacz wstępny oraz wirnik o szerokości 1000 mm i średnicy 1260 mm o niezwykle wysokim masowym momencie bezwładności, co daje większą wydajność i stabilność pracy. W opcji dostępny jest też dwupokładowy przesiewacz precyzyjny, który może być umieszczony w obiegu zamkniętym. Model R5e może zasilać inne maszyny dzięki funkcji wtyczki, a silnik typu drop-off można w razie potrzeby zdjąć z maszyny.

Nowa kruszarka stożkowa Keetrack H7e

Największą maszyną w gamie Keestrack jest nowa kruszarka stożkowa H7e o wysokości ponad 7 m, ze stożkiem 26 t, dwupokładowym przesiewaczem wstępnym i przesiewaczem trzypokładowym. Z pełnym wyposażeniem maszyna waży imponujące 92 t. Stożek H7e ma wielkość podawania do 250 mm, C.S.S. w zakresie 16-48 mm w zależności od konfiguracji komory kruszarki, wydajność do 415 t/h. Napęd elektryczny zapewnia w kruszarce H7e moduł silnika wysokoprężnego i generatora lub podłączenie sieciowe.

Mobilna gąsienicowa kruszarka udarowa Keestrack I4e

Jednym z kluczowych produktów Keestrack na targach Bauma będzie całkowicie nowa mobilna gąsienicowa kruszarka udarowa I4e z zaawansowaną koncepcją napędu spalinowo-elektrycznego. Dzięki innowacyjnej technologii RIC (Reversible Impact Crusher) maszyna może być wykorzystywana do wtórnego i trzeciorzędowego kruszenia skał oraz recyklingu materiałów budowlanych np. asfaltu.

Kruszarka wyróżnia się specyficzną konstrukcją z dużą, zmienną komorą kruszenia, mocnym rotorem o średnicy 1100 mm z 4 listwami udarowymi, posiada także elektronicznie monitorowaną hydrauliczną regulację szczeliny (+80 do -220 mm z nowymi narzędziami), która umożliwia ustawienie wielkości nastawy do 250 mm. Keestrack I4e zapewnia wydajność produkcyjną od 100 do 250 t/h, oferuje mniejsze zużycie, lepszą jakość produktów końcowych, w tym kształt ziarna oraz znaczne oszczędności poboru energii w typowych zastosowaniach. Jest więc ciekawą alternatywą dla mobilnych kruszarek stożkowych lub pionowych kruszarek udarowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.