Zapotrzebowanie na maszyny zeroemisyjne cały czas rośnie, zwłaszcza w lokalizacjach miejskich, gdzie wykazują one swoje niezaprzeczalne zalety. Zaprezentowane na targach Bauma 2022 przez należącą do Wirtgen Group firmę Hamm walce tandemowe z napędem elektrycznym stanowią znaczący kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży zagęszczania. Modele HD 10e oraz HD 12e z powodzeniem działają już na terenie Szwecji, Holandii i Niemczech, także w Europie Środkowej zdobywając uznanie wykonawców i generując zerową lokalną emisję.
Zaprezentowane na targach Bauma 2022 przez należącą do Wirtgen Group firmę Hamm walce tandemowe z napędem elektrycznym stanowią znaczący kamień milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży zagęszczania.
Modele Hamm HD 10e i HD 12e zostały opracowane dla użytkowników z branży budownictwa drogowego, ogrodnictwa i kształtowania krajobrazu, gdzie cicha praca, duża moc zagęszczania i uproszczona obsługa stanowią najważniejsze ich zalety, których oczekują klienci.
Tandemowe walce firmy Hamm z napędem elektrycznym charakteryzują się tą samą mocą zagęszczania, co ich spalinowe odpowiedniki, przy jednoczesnym braku lokalnych emisji. W ofercie producenta obecnie jest osiem różnych elektrycznych wersji walców tandemowych, w tym niektóre wyposażone są w bębny oscylacyjne.
Dzięki zastosowaniu zasilania akumulatorowego w walcach tandemowych firmy Ham, osiągnięto najbardziej efektywne rozwiązanie wydajności energetycznej i dostępności energii. System niskiego napięcia umożliwia pracę w temperaturach otoczenia sięgających nawet +45°C. Z drugiej strony, w warunkach termicznych poniżej 0°C akumulator jest wstępnie podgrzewany, zapewniając tym samym optymalne funkcjonowanie.
Zastosowany przez firmę Hamm akumulator litowo-jonowy ma pojemność 23,4 kWh. Dostarcza energię niezbędną do napędu jezdnego, sterowania oraz napędów wibracyjnych lub oscylacyjnych poprzez system o napięciu 48 V. Energii spokojnie wystarcza na typowy dzień pracy. Aby przygotować się do kolejnego dnia użytkowania, akumulator można ładować przez noc. Proces ładowania, od 0 do 100%, przy napięciu 400 V za pomocą wtyczki szybkiego ładowania, zajmuje około 4 godzin.
Cztery modele walców elektrycznych wyposażone są w bębny oscylacyjne, co oznacza, że ich praca jest możliwa przy generowaniu niewielkich natężeń dźwięku, ponadto bardzo niski jest poziom przenoszonych do otoczenia wibracji. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w obszarach wrażliwych na hałas i wibracje, np. w pobliżu szpitali lub budynków zabytkowych.
W wielu krajach specyfikacje dotyczące emisji stanowią również istotny element ofert w procesie udzielania zamówień. Ocenia się firmy budowlane na podstawie emisji, a niższe wartości przekładają się na lepsze punktacje w ramach przyjętych systemów punktowych. W niektórych przypadkach systemy te faktycznie determinują, że firmy budowlane mają możliwość zdobycia kontraktu jedynie w sytuacji, gdy korzystają z maszyn napędzanych elektrycznie. Dzięki swoim elektrycznym walcom, firma Hamm dostarcza odpowiednie rozwiązania w tym zakresie.
W przypadku maszyn z napędem elektrycznym zrównoważona koncepcja przynosi istotne oszczędności energii. Standardowa funkcja automatycznego wyłączania silnika pozwala efektywnie zarządzać pojemnością akumulatora, a kontrola prędkości roboczej w trybie ECO dodatkowo wspomaga oszczędność energii. W czasie postoju nie następuje zużycie energii, a silnik jest aktywowany dopiero po uruchomieniu elektrycznej dźwigni jazdy. Wysoka moc jest dostępna w sposób ciągły, umożliwiając wykorzystanie mocy szczytowej w dowolnym momencie. System sterowania maszyną HammTronic skrupulatnie monitoruje i reguluje wszystkie komponenty, co przekłada się na wygodę pracy i precyzję działania.
Zmniejszenie ponoszonych kosztów wynika również z zastosowania technologii niewymagających większych zabiegów serwisowych. Zespół wibracyjny lub oscylacyjny jest zasilany energią elektryczną za pomocą specjalnie zaprojektowanych, kompaktowych silników synchronicznych. W rezultacie efektywność systemu wzrasta ponad dwukrotnie, a zużycie energii odpowiednio maleje. Elektryfikacja w szerokim zakresie przyczynia się do redukcji objętości potrzebnego oleju hydraulicznego o nawet 70%. Co więcej, znaczna część energii wydzielanej podczas hamowania jest wtórnie odzyskiwana poprzez system hamowania regeneracyjnego. W całym walcu znajduje się bardzo mało elementów podlegających zużyciu, a wszystkie komponenty elektryczne nie wymagają obsługi.
Uniwersalność kosiarek wysięgnikowych wynika z faktu, że zastosowanie ramienia roboczego pozwala kosić trudno dostępne miejsca.
Kosiarki Kuhn. Efektywne na wysięgniku
Maszyny komunalne i budowlane na targach Agritechnica
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę