Węzeł Mix Master 30 firmy ELKON to mała, mobilna betoniarnia wprost stworzona do realizacji różnego rodzaju projektów o mniejszym zapotrzebowaniu na beton, a także przydatna wszędzie tam, gdzie dowóz betonu jest nieopłacalny. Potwierdza to opinia firmy BDS Maciej Gajowy z Pakosławie w Wielkopolsce, specjalizująca się w remontach dróg, układaniu kostki brukowej i innych pracach ziemnych.
Kompaktowa betoniarnia Mix Master-30 wyróżnia się wyjątkową mobilnością i krótkim czasem przygotowania do pracy. Niewątpliwymi atutami tego węzła betoniarskiego jest sprawny montaż - zrealizowany przez firmę ELKON - bez konieczności użycia dźwigu oraz szybkie przygotowanie do pracy - produkcję betonu można rozpocząć już nawet po godzinie od momentu przyjazdu na plac budowy. Węzeł zajmuje niewielką powierzchnię i może być postawiony w dowolnym miejscu - nie ma potrzeby wylewania fundamentu, wystarczy utwardzone podłoże lub prefabrykowane płyty drogowe. Dzięki szybkiej instalacji i minimalnych wymaganiach posadowienia, możliwa jest produkcja betonu czy mieszanki stabilizacyjnej w dowolnym miejscu, z całkiem sporą jak na wielkość urządzenia deklarowaną przez producenta wydajnością sięgającą 25-30 m³/h.
– Wynajęliśmy działkę, a potrzebna była tylko dobra podbudowa pod silos, dostęp do wody, prądu - korzystamy z agregatu prądotwórczego. Węzeł posadowiony został w podwrocławskich Dobroszycach gdzie realizowana jest budowa 4,5 km sieci kanalizacyjnej i 18 tys. m² kostki brukowej. Jest to efektywne rozwiązanie - użytkowany przez nas węzeł ELKON ma wydajność do 200 kubików w ciągu dnia pracy, który w naszym przypadku wynosi po 8-9 godzin. Oczywiście w tym wypadku wiele zależy od ciągłości pracy, czyli od tego, jak często podjeżdżają samochody. Mieszanie nie zajmuje dużo czasu - Mix Master 30 miesza w ciągu godziny 25 m³ betonu - mieszalnik ma pojemność 500 l– uważa Miłosz Małecki, z firmy BDS Maciej Gajowy, odpowiedzialny za eksploatację obiektu.
– Wynajęliśmy działkę, a potrzebna była tylko dobra podbudowa pod silos, dostęp do wody, prądu - korzystamy z agregatu prądotwórczego. Węzeł posadowiony został w podwrocławskich Dobroszycach gdzie realizowana jest budowa 4,5 km sieci kanalizacyjnej i 18 tys. m² kostki brukowej. Jest to efektywne rozwiązanie - użytkowany przez nas węzeł ELKON ma wydajność do 200 kubików w ciągu dnia pracy, który w naszym przypadku wynosi po 8-9 godzin. Oczywiście w tym wypadku wiele zależy od ciągłości pracy, czyli od tego, jak często podjeżdżają samochody. Mieszanie nie zajmuje dużo czasu - Mix Master 30 miesza w ciągu godziny 25 m³ betonu - mieszalnik ma pojemność 500 l
– uważa Miłosz Małecki, z firmy BDS Maciej Gajowy, odpowiedzialny za eksploatację obiektu.
Podkreślić przy tym trzeba, iż urządzenie jest przystosowane do współpracy z mobilnymi lub stacjonarnymi pompami betonu. A dzięki zastosowaniu taśmy rozładunkowej, możliwy jest również wyładunek betonu bezpośrednio do betonomieszarki samochodowej lub na wywrotkę.
Istotne jest również to, że Mix Master 30 nie jest trwale związany z gruntem. – Mobilna betoniarnia Mix Master-30 pracuje dla nas od dwóch miesięcy. To pierwszy węzeł betoniarski w naszej firmie. Zdecydowaliśmy się na urządzenie mobilne, które pozwala produkować beton bez konieczności uzyskiwania zezwoleń – zauważa Miłosz Małecki. Wszystkie elementy węzła są zainstalowane na jednoosiowej przyczepie z kołami bliźniaczymi, ułatwiającej transport lokalny. Co ważne, urządzenie wyposażone jest w precyzyjny system ważący odmierzający poszczególne składniki, co przy zautomatyzowaniu procesu produkcji sprawia, iż każda partia wytworzonego betonu ma jednakowo wysoką jakość i spełnia wszystkie międzynarodowe standardy.
– Obsługa maszyny nie nastręcza żadnych problemów. Pierwszego przeszkolenia udzielili nam pracownicy firmy ELKON. Wbijamy w laptopa wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie receptury, nazwę firmy, nazwę budowy, pojazd, klienta, kierowcę i ilość betonu. Te dane wysyłamy do komputera i drukarki, która od razu drukuje WZ-kę– wyjaśnia użytkownik
– Obsługa maszyny nie nastręcza żadnych problemów. Pierwszego przeszkolenia udzielili nam pracownicy firmy ELKON. Wbijamy w laptopa wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie receptury, nazwę firmy, nazwę budowy, pojazd, klienta, kierowcę i ilość betonu. Te dane wysyłamy do komputera i drukarki, która od razu drukuje WZ-kę
– wyjaśnia użytkownik
– Jeżeli występuje jakikolwiek problem, dostaję na laptopa komunikat z informacją. Można oczywiście wtedy przejść na tryb ręczny i w taki właśnie sposób dalej produkować beton. Nie ma żadnych problemów z tą maszyną. Ale oczywiście trzeba o nią dbać, co oznacza, że trzeba pamiętać o myciu i smarowaniu tej maszyny. Jedyną ponadstandardową czynnością było wykonanie po miesiącu użytkowania kalibracji wagi - wykonuje się to raz do roku – dodaje Miłosz Małecki.
Niezawodne serce maszyny Briggs & Stratton
Bauma - okno na świat
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę