Ukoronowaniem ubiegłorocznej edycji Biberfest firmy Eschlböck w austriackim Prambachkirchen było otwarcie na terenie obecnej siedziby nowego zakładu produkcyjnego, dzięki czemu powierzchnia produkcyjna uległa podwojeniu do 4 tys. m². Wartość tej inwestycji to 6 mln euro. Oprócz tego zostały zaprezentowane - również w praktycznym działaniu - najpopularniejsze rębaki oraz liczne udoskonalenia w oferowanych maszynach.
To rodzinne przedsiębiorstwo zostało założone przez ojca obecnego szefa firmy. Jako syn rolnika projektował i konstruował on - najpierw w gospodarstwie rolnym swoich rodziców - najróżniejsze maszyny rolnicze, takie jak rozsiewacz nawozów czy przyczepa zbierająca. Pierwsze rębaki powstały w 1978 r. i od 1984 r. są podstawową specjalizacją firmy Eschlböck. Program produkcyjny obejmuje maszyny dedykowane do praktycznie każdego zapotrzebowania. Rębaki z serii Biber 2 i 3 (6 modeli), napędzane od wałka odbioru mocy lub silnika pomocniczego, nadają się do drewna o średnicy odpowiednio 15 i 21 cm. Bardziej profesjonalne zastosowania oferują rębaki bębnowe z serii Biber 6 i 7 - 2 modele z napędem od WOM, przystosowane do drewna o średnicy do 32 cm. Jak o duże rębaki można zakwalifikować modele z serii Biber 78, 83, 84 i 85 - dają sobie radę z drewnem o średnicy do 60 cm i są oferowane z załadunkiem za pomocą żurawia. Niektóre z nich można wyposażyć w oś tandemową lub nabudować na samochodzie ciężarowym. Jednak jeśli chodzi o osiągi, niedoścignione są bez wątpienia najnowsze rębaki w stajni firmy Eschlböck - modele z serii 92 i Biber Power Trucks. Dają sobie radę z drewnem o średnicy do 75 cm i oferują efektywną szerokość cięcia bębna wynoszącą 122 cm. Najszybszy i najmocniejszy rębak na rynku posiada silnik o mocy 750 KM.
Po pierwsze eksport
Sprzedaż zarówno małych rębaków, jak i dużych maszyn z załadunkiem za pomocą żurawia, utrzymuje się według informacji przedsiębiorstwa na podobnym poziomie. Obecnie Eschlböck sprzedaje 50-70 maszyn rocznie, z czego 85% poza Austrią - głownym rynkiem eksportowym są Niemcy. To przedsiębiorstwo rodzinne, którym kierują inż. Rudolf Eschlböck i inż. dypl. Maria Eschlböck, prezentuje się jako wystawca na 23 imprezach targowych w roku. Oprócz tego maszyny można zobaczyć w każdej chwili w show roomie w Prambachkirchen, a ponadto są one prezentowane w praktycznym użyciu na fabrycznym terenie pokazowym. Firma zapewnia optymalną opiekę dla dilerów i klientów oraz zaopatrzenie w części zamienne w ciągu 24 h. Obecnie w firmie Eschlböck pracuje 121 pracowników, z czego 21 osób jest tam zatrudnionych od ponad 20 lat.
GA
fot.firmowe
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę