[ATB] Aktualności Euroconstruct

Euroconstruct wróży dobry widok na przyszłość

Data publikacji:

Najnowsze prognozy Euroconstruct napawają optymizmem. Co prawda według tej organizacji europejski rynek budowlany w 2020 r. miał skurczyć się o 7,8%, aby jednak w kolejnych latach znajdować się w fazie znacznego ożywienia. Prognozowane wzrosty mają wynieść - 4,1% w 2021 r., 3,4% w 2022 r. i 2,4% w 2023 r.

O rosnącym optymizmie najlepiej świadczy to, że ostatnia prognoza wyników za rok 2020 jest o 11,5% lepsza od poprzednich szacunków z czerwca i o 9,1% niż w sierpniu ub. roku. W efekcie łączna produkcja budowlana w Europie ma w 2023 r. osiągnąć poziom 1,73 bln euro - o 28 mld euro więcej niż w szczytowym do tej pory roku 2019.

Ogólne dane - opublikowane podczas dorocznej konferencji Euroconstruct w dniach 23-24 listopada 2020 r. - kryją istotne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami, począwszy od skromnego wzrostu w Finlandii i lekkiej stagnacji w Portugalii i Norwegii, a kończąc na gwałtownym spadku w Wielkiej Brytanii - o prawie 20% w ub. roku. Inne duże rynki, takie jak Francja i Hiszpania, również silnie odczuły skutki pandemii - równolegle rynek niemiecki osiągnął dobre wyniki, gdyż działalność budowlana u naszych zachodnich sąsiadów mogła być kontynuowana stosunkowo bez przeszkód.

Według Euroconstruct-u, prawdopodobnie sektor inżynierii lądowej ucierpiał w najmniejszym stopniu w wyniku kryzysu - wydatki na infrastrukturę w 2020 r. miały spaść tylko 3,8%, aby w roku bieżącym wzrosnąć o 5,2%. Negatywne skutki dla budownictwa będą jednak znaczące - szacuje się, że w tym roku w przypadku budownictwa niemieszkaniowego spadną one o 9,2%, po czym w 2021 r. wzrosną o 2,5%. I nawet w 2023 r. poziom aktywności w 2019 r. prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego, po dużym spadku o 8,6% w 2020 r., rynek odzyska znaczącą dynamikę w 2021 r. - oczekiwany jest wzrost o 4,7%. Prognozy te opierają się na założeniu, że gospodarka w obszarze Euroconstruct - obejmującym 18 krajów - skurczy się o 8% w 2020 r., a w 2021 r. wzrośnie o 4,9%.

Nieźle w czasie pandemii

Europejska organizacja stwierdziła przy tym, że wprowadzane w wielu krajach restrykcje utrudniają prognozowanie, ale dodała: – bezpośredni wpływ na przemysł budowlany powinien być znacznie mniej dotkliwy niż wiosną 2020 r. Sytuacja firm budowlanych, klientów i rządów poszczególnych krajów nie jest już całkowicie nowa i większość placów budowy powinna pozostać otwarta, ponieważ w porównaniu z okresem od marca do maja ub. roku istnieje już wiele środków ochronnych i stosowane są nowoczesne procedury pracy.

– Należy jednak wziąć pod uwagę również pośrednie negatywne skutki pandemii. Już pierwsza blokada spowodowała szkody gospodarcze, takie jak rosnące bezrobocie, spadek obrotów lub straty podatkowe, które będą odczuwalne w najbliższych miesiącach. Choć nie są one jeszcze w pełni przewidywalne, gospodarce europejskiej grozi obecnie drugi cios, choć częściowo może on być mniej dotkliwy. Wiele zależeć będzie również od tego, jak dobrze funkcjonują rządowe programy pomocy i wprowadzane środki stymulujące

– informuje Euroconstruct.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.