Europejski debiut. Nowe wozidła gąsienicowe Bell

Data publikacji:
Europejski debiut. Nowe wozidła gąsienicowe Bell

Po szeroko zakrojonych testach terenowych z udziałem amerykańskich użytkowników i udanym debiucie w Ameryce Północnej na targach Conexpo 2020, firma Bell Equipment wprowadza swoje nowe wozidła gąsienicowe do Europy Zachodniej. Na targach Bauma zaprezentowany zostanie Bell TC11A, większy z dwóch wszechstronnych modeli o ładowności 11 t.

Wprowadzenie nowej serii wozideł gąsienicowych (TC) przez globalnego specjalistę w zakresie pojazdów ADT, jakim jest niewątpliwie firma Bell Equipment, zostało poprzedzone kilkoma latami rozwoju. Celem było sensowne uzupełnienie własnej oferty pojazdów do transportu ciężkiego, a jednocześnie skuteczne wprowadzenie innowacyjnych i konkurencyjnych maszyn w wysoce wyspecjalizowanym niszowym segmencie rynku.

Przetestowane w Stanach

Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta, takich jak seria 4x4 ADT, firma Bell Equipment starała się nawiązać bliski kontakt z użytkownikami końcowymi na etapie przedprodukcyjnym. Natomiast popyt na wozidła gąsienicowe został najpierw zidentyfikowany w USA, zwłaszcza w wymagającej branży układania rur.

Przed premierową prezentacją dwóch modeli TC7A i TC11A na początku 2020 r., grupa amerykańskich dilerów była zaangażowana w przeglądy konstrukcji, zanim jeszcze wyprodukowano jednostki prototypowe.

– Ekscytujące było oglądanie, jak narzędzia internetowe, takie jak Zoom i Microsoft Teams, pomogły nam rozwinąć i udoskonalić projekt produktu w ramach współpracy dwóch grup osób na dwóch kontynentach

– mówi Brad Castle, menedżer ds. produktu w firmie Bell Equipment.

Amerykańscy dilerzy uczestniczyli później w testach terenowych prototypu w USA i wnieśli nieoceniony wkład w dalsze dopracowywanie koncepcji Bell Tracked Carrier podczas tej fazy. Umożliwiło to firmie zaprojektowanie i wyprodukowanie produktu, który spełnia najwyższe wymagania w kluczowych obszarach solidności, komfortu operatora i łatwości serwisowania. – Pozytywne opinie klientów i ilość sprzedanych jednostek od momentu rozpoczęcia produkcji są tego świadectwem – kontynuuje Brad Castle.

– Po ocenie akceptacji rynku i wydajności pojazdów Tracked Carrier w USA, widzimy silny potencjał dla tego produktu w Europie. Wozidła gąsienicowe Bell udowodniły, że można je w dużym stopniu dostosować do potrzeb klienta stanowiąc trwałe rozwiązanie do przewozów na krótkich dystansach na placach budowy o miękkim podłożu, które wymagają maszyn o niewielkim nacisku na grunt, ze względów ekologicznych lub trakcyjnych. Jednocześnie pojazdy gąsienicowe przekonują wyjątkową zdolnością pokonywania wzniesień - nawet o nachyleniu o 50% i więcej, również w trudnym terenie. Dzięki temu doskonale nadają się do pracy na piaszczystych lub mokrych glebach przybrzeżnych, do prac przy infrastrukturze energetycznej (rurociągi, energia wiatrowa itp. - przyp. red.) na odległych lub wrażliwych obszarach oraz do prac budowlanych w regionach górskich.

Dojadą (prawie) wszędzie

Nośniki gąsienicowe są wykorzystywane w trudnych sytuacjach, w których nie można użyć innych maszyn; albo grunt jest tak miękki, że pojazd ADT byłby zbyt ciężki i utknąłby, bądź też kąt nachylenia sprawia, że maszyna porusza się prosto pod górę, co spowodowałoby poślizg lub stoczenie się innej maszyny. Oznacza to, że wozidła gąsienicowe muszą być wytrzymałe, a firma Bell osiąga to dzięki unikalnej konstrukcji podwozia i odpowiedniemu doborowi materiałów.

– Przy projektowaniu wozidła gąsienicowego wykorzystaliśmy nasze wieloletnie doświadczenie w dziedzinie ADT oraz innowacje w zakresie filozofii projektowania i zawieszenia belki jezdnej w podwoziu. W rezultacie tym, co naprawdę wyróżnia nasz Bell Tracked Carrier, jest unikalne, wyważone, sześciorolkowe podwozie z zespolonymi belkami jezdnymi

– wyjaśnia Brad Castle.

– Zapewnia ono najbardziej równomiernie rozłożony ślad i optymalny kontakt z podłożem oraz mniejsze obciążenie podwozia, co zapewnia dłuższą żywotność gąsienic i wyjątkowy komfort operatora – dodaje.

Geny charakteryzujące pojazdy Bell ADT są widoczne we wszystkich maszynach tej marki. Szerokie zastosowanie wysokowytrzymałych stali w podwoziach i innych podzespołach sprawia, że wozidła gąsienicowe Bell są bardzo żywotne - masa robocza dla modelu TC7A wynosi 10 950 kg, zaś TC11A - 13 960 kg. Wyposażając napęd hydrostatyczny, hydraulikę roboczą i sterowanie maszyny w wysokiej jakości komponenty, inżynierowie Bell Equipment, podobnie jak w przypadku pojazdów ADT, stawiają na wysoki stopień modułowości i jednolitości części, co ułatwia konserwację i magazynowanie części zamiennych podczas eksploatacji floty.

Warto dodać, iż oba modele są napędzane zgodnym z normą emisji spalin Stage V, 6,7-litrowym silnikiem Cummins o mocy 168 kW (TC7A) lub 186 kW (TC11A) i wyposażone w układ hydrauliczny Rexroth zapewniający optymalne zużycie paliwa i wydajność. Pojazdy gąsienicowe standardowo wyposażone są w firmowe oprogramowanie telematyczne Bell Fleetm@tic, co umożliwia właścicielom monitorowanie stanu maszyn, wydajności i zużycia paliwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.