[ATB] Aktualności

EWPA. Bez dużych inwestycji

Data publikacji:

Firma EWPA z podpoznańskich Komornik zajmuje się szeroko rozumianą działalnością na rynku maszyn budowlanych, która obejmuje sprzedaż maszyn nowych i używanych, wynajem, sprzedaż części oraz usługi serwisowe. Pośród bogatej oferty asortymentowej EWPA znajdują się marki światowych, czołowych producentów takich jak Case Construction Equipment, EvoQuip, Terex czy Merlo. Przedstawiciele firmy uczestniczyli w Case European Roadshow, a Krzysztof Bilski, dyrektor sprzedaży EWPA, udzielił dla redakcji atb krótkiej wypowiedzi.

    Krzysztof Bilski, dyrektor sprzedaży EWPA (pierwszy z lewej).

    Krzysztof Bilski, dyrektor sprzedaży EWPA (pierwszy z lewej).

Impreza ta to doskonała okazja do zaprezentowania nowości produktowych Case CE…
Case European Roadshow powraca w 2023 r. Klienci firmy oraz media z całej Europy mają możliwość zapoznania się z nową ofertą Case’a. Ciekawie prezentują się nowe koparki kołowe marki Case, reprezentowane przez modele WX140E, WX155E SR, WX160E i WX175E SR. Obecnie skupiamy się na nowych koparkach kołowych. W Polsce jest to produkt dopiero wprowadzany. Chcemy wziąć kilka maszyn na pokazy demonstracyjne i prezentować te maszyny wśród naszych klientów.

Minikoparki były prezentowane już w zeszłym roku, więc jest to już produkt znany. Bieżącym celem EWPA są koparki kołowe. Docelowym odbiorcą tych maszyn jest klient indywidualny. Nowe koparki Case będą mogły być testowane przez klienta przez kilka dni, dając szansę zapoznania się z jej możliwościami.

Marka Case CE wprowadza także do oferty maszyny z napędem elektrycznym. Jakie na dziś są perspektywy przed tą grupą maszyn na rynku polskim?
Cena maszyn z napędem elektrycznym jest jeszcze relatywnie bardzo wysoka w stosunku do wersji napędzanych silnikami spalinowymi. Oferta z napędem elektrycznym nie jest raczej skierowana do klienta indywidualnego. Szansę sprzedaży widzimy w firmach komunalnych, gdzie jest już wymagany pewien udział sprzętu elektrycznego. Są organizowane specjalne przetargi, mające na celu wypełnić ten wymagany procent dla tego typu urządzeń.

Patrząc na pierwsze miesiące 2023r., jakie są nastroje w branży? Na jakim poziomie jest sprzedaż maszyn?
Nastroje w branży nie są optymistyczne. Dodatkowo rynek zachodniej Polski obsługiwany przez firmę EWPA odnotowuje mniejszą liczbę zleceń, duże inwestycje są tutaj zakończone. Ogólnie sytuacja na rynku maszyn budowlanych staje się trudna. Brak jest dotacji, pieniędzy z KPO, nie ma nowych dużych inwestycji, znaczna część robót przeniosła się na wschód. Czekamy zaś na takie projekty drogowe jak S10 Warszawa - Szczecin oraz S11 Katowice - Poznań - Koszalin. Te dwie realizacje mają nastąpić.

Obecnie firmy z branży odnotowują dołek sprzedażowy. Lata 2021-2022 były bardzo dobre sprzedażowo, teraz są z kolei spadki o około 20%. Dotyczą one nawet sprzedaży minikoparek. Jest wiele czynników mających wpływ na taką sytuację. Są to przede wszystkim: brak perspektyw większych zleceń, brak przetargów, wysokie koszty kredytowania, inflacja, ogólnie widać stagnację na rynku. Nie wiadomo jeszcze, w jaką stronę to pójdzie. 

Dziękujemy za rozmowę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.