[ATB] Technika

Exide Technologies/GNB Industrial Power - Nowoczesne zasilanie

Data publikacji:

Zalety akumulatorów litowo-jonowych skłoniły norweską sieć handlową Europris do wypróbowania tych wydajnych źródeł energii do zasilania magazynowych wózków widłowych. Przez sześć miesięcy firma Europris testowała w kilku wózkach akumulatory litowe Sonnenschein, dostarczone przez GNB Industrial Power – oddział koncernu Exide Technologies, jednego z największych na świecie producentów akumulatorów dla przemysłu i transportu, które zapewniły znaczne obniżenie kosztów eksploatacji maszyn.

Droższe, ale oszczędne

Akumulatory litowo-jonowe są droższe w zakupie niż kwasowo-ołowiowe, ale dzięki niższym kosztom eksploatacji i konserwacji zapewniają znaczne oszczędności. W porównaniu z akumulatorami tradycyjnymi ogniwa litowo-jonowe są mniejsze i bardziej wydajne energetycznie, a poza tym ładują się aż osiem razy szybciej. Ponieważ ładowanie zajmuje tak mało czasu, baterie litowe mogą być eksploatowane praktycznie przez całą dobę, z krótkimi sesjami ładowania np. w czasie przerw dla pracowników. Dlatego są szczególnie przydatne w 24-godzinnym cyklu pracy, który w wypadku użycia zwykłych akumulatorów wymagałby w każdym wózku 2-3 zmian akumulatorów w ciągu doby. Baterie litowo-jonowe eliminują tę konieczność, co zapewnia wzrost wydajności oraz szybszy zwrot inwestycji.

         W technologii litowo-jonowej nie jest potrzebne dodatkowe pomieszczenie przeznaczone do ładowania akumulatorów, co obniża koszty utrzymania oraz pozwala zwiększyć przestrzeń magazynową czy operacyjną. Ponadto akumulatory tego typu nie wymagają żadnej konserwacji ani uzupełniania wody, co również zapewnia zmniejszenie kosztów utrzymania. – Wybór między akumulatorami kwasowo-ołowiowymi a litowo-jonowymi warto rozpocząć od oszacowania kosztów ich utrzymania. W podejmowaniu decyzji zawsze koncentrujemy się na potrzebach klientów i aspektach ekonomicznych – wyjaśnia Michael Geiger, wicedyrektor firmy Exide Technologies ds. marketingu i sprzedaży w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Do wózków Linde i Still

Europris jest jedną z największych sieci dyskontowych w Norwegii, posiadającą ponad 220 sklepów i eksploatującą około 200 wózków widłowych w pięciu magazynach. Obecnie firma jest w trakcie wymiany około 150 wózków na nowe, wyposażone przez firmę GNB zarówno w akumulatory kwasowo-ołowiowe, jak i litowe baterie Sonnenschein. Realizowane przez firmę GNB zamówienie obejmuje również zestaw ładowarek ze specjalnie zoptymalizowanymi parametrami ładowania.

         GNB dostarcza produkty poprzez lokalnych dilerów wózków widłowych Linde i Still, a swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera firmę Europris bezpośrednio. Dotychczas sieć Europris kupiła pięć wózków z akumulatorami litowymi Sonnenschein – cztery marki Linde oraz jeden marki Still. Firma Linde współpracowała również z GNB w sześciomiesięcznym programie testowania akumulatorów litowo-jonowych zainstalowanych w wózkach. – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Europris, a także z korzyści, jakie zapewniają tej firmie nasze akumulatory litowe Sonnenschein – podkreśla Harald Myhre z firmy GNB Industrial Power, kierownik ds. sprzedaży na rynek norweski.

Stefan Szolc

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.