[ATB] Aktualności Faresin

Faresin Industries - Produkcja na europejskim poziomie

Data publikacji:

Z jednej strony kraina wina valpolicella i sera Grana Padano, z drugiej zaś – naszpikowana licznymi zakładami produkcyjnymi strefa przemysłowa. Oto bezpośrednie sąsiedztwo fabryki Faresin Industries w Breganze, we włoskiej prowincji Breganze. Dzięki uprzejmości firmy Korbanek z wielkopolskiego Tarnowa Podgórnego, która od stycznia 2019 r. będzie importerem ładowarek teleskopowych z tym logo na rynku polskim, mogliśmy w dniach 8-9 października „od kulis” zobaczyć funkcjonowanie zakładu, którego historia sięga 1973 r.

Założycielami przedsiębiorstwa byli bracia Sante i Guido Faresin, którzy powołali firmę Officina Meccanica S.n.c di Faresin Gruido e Sante, zajmującą się wykonawstwem na zlecenie specjalistycznych prac mechanicznych, m.in. na potrzeby położonej nieopodal fabryki kombajnów zbożowych firmy Laverda. Ekonomiczny i technologiczny wzrost pozycji firmy, jak również inwestycje prowadzone w badania i rozwój, doprowadziły do dywersyfikacji działalności w zakresie produktów i linii produkcyjnych, i pozwoliły osiągnąć obecny poziom, w którym aż 89% produkcji przeznaczone jest na rynki światowe.
Obecnie jednym z filarów włoskiej firmy są produkowane od 2002 r. i uniwersalne w zastosowaniu ładowarki teleskopowe (5 serii, 16 modeli w różnych konfiguracjach) o maksymalnej wysokości podnoszenia od ok. 6 do 17 m i udźwigu od 2,5 do 7 t. Charakteryzują się one wysokim poziomem zaawansowania technologicznego i zastosowaniem podzespołów renomowanych firm, jak np. silników Yanmar i Deutz czy układ hydrauliczny Bosch i Sauer Danfoss (w zależności od modelu i wersji). Faresin produkuje również szeroką gamę wozów paszowych - samojezdnych i zaczepianych.

Obróbka stali we własnym zakresie

Po prowadzonej na początku obecnego wieku rozbudowie zakładu (obecnie tworzonego przez 3 oddalone o kilkaset metrów budynki), w ostatnich latach celem strategicznym firmy Faresin było zmodernizowanie procesu produkcyjnego spełniającego obecnie najwyższe standardy. W fabryce o łącznej powierzchni 28 tys. m²
są zatem 3 nowoczesne maszyny do cięcia laserem charakteryzujące się wysoką wydajnością i efektywnością energetyczną, a także niskimi kosztami eksploatacji, a także 2 maszyny do cięcia plazmowego materiałów o dużej grubości. Cięcie laserowe i plazmowe wszystkich elementów ram, wysięgników czy zbiorników mieszających (o grubości od 6 do 25 mm) odbywa się za pomocą zaawansowanego programu Nesting Lam, który umożliwia optymalne wykorzystanie arkuszy blach i zmniejsza ilość odpadów. Prędkość skrawania zmienia się w zależności od grubości elementów - od 1250 mm/min (25 mm) do 4030 mm/min (6 mm).
Zautomatyzowany został również proces spawania wszystkich głównych elementów produkowanych przez firmę Faresin maszyn - w 95% proces ten wykonywany jest przez roboty zapewniające nie tylko wysoką wydajność, ale również jakość i powtarzalność spawów - poza tym jest 8 stanowisk spawalniczych zarządzanych przez system zsynchronizowany z robotem Fanuc. W procesie produkcji maszyn producent dużą wagę przykłada do wysokiej jakości powłok lakierniczych. W specjalnym tunelu myjącym (odtłuszczanie, czyszczenie i suszenie) komponenty przygotowywane są do samego malowania na mokro (cały proces odbywa się w sposób neutralny dla środowiska), które odbywa się w kilku etapach.

Drobiazgowa kontrola

W przypadku maszyn częstym problemem jest niedostateczna jakość układów elektrycznych, wykonywanych najczęściej przez kooperantów. Wygląda to inaczej u producenta z Breganze, gdzie za zadanie to odpowiedzialny jest specjalny dział produkcji kabli elektrycznych, zajmujący się tym od projektowania do kompletnej realizacji. Według przedstawicieli firmy, specjalne urządzenie do testowania w celu weryfikacji wiązek elektrycznych przed montażem, wyraźnie poprawiło jakość działania urządzeń elektronicznych poszczególnych maszyn. Jeśli chodzi o ładowarki jednym z kluczowych elementów wydaje się także trwałość i żywotność produkowanych wysięgników - działanie w tym zakresie firmie Faresin ułatwia nowoczesne oprzyrządowanie umożliwiające ich testowanie „na sucho” przed montażem na maszynie. Oczywiście każda maszyna przed opuszczeniem linii produkcyjnej jest poddawana sprawdzeniu na stanowisku badawczym. Po spełnieniu wymagań (ponad 45 punktów kontrolnych) są one oznaczane zieloną naklejką i kierowane do wysyłki - wszelkie niezgodności są natychmiast korygowane, a wybrane informacje trafiają do biura konstrukcyjnego jako materiał poglądowy do dalszego udoskonalania produkowanych maszyn.

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.