[ATB] Aktualności

Fayat Group - Myślą przyszłościowo

Data publikacji:

Aby zaprezentować bogatą paletę produktów dla branży drogowej wszystkich swoich marek Grupa Fayat rozlokowała się na tegorocznych targach Bauma na powierzchni ponad 6,3 tys. m². Nie tylko wśród nowości zwracały uwagę maszyny i rozwiązania ukierunkowane przede wszystkim na cyfryzację, ochronę środowiska oraz ergonomię i łatwość obsługi.

Obecna w 170 krajach na świecie i zatrudniająca ponad 21,4 tys. pracowników Grupa Fayat osiągnęła w ub. roku obrót 4,4 mld euro. Z tego 37%, czyli ponad 1,6 mld euro wygenerował dział maszyn drogowych, przy których produkcji w 23 zakładach zaangażowanych jest 5570 pracowników, co czyni koncern Fayat światowym liderem w tym segmencie maszyn.
Dział drogowy Fayat oferuje wszystkie instalacje, maszyny i urządzenia niezbędne do budowy, rewitalizacji i konserwacji dróg. Asortyment obejmuje produkty marek Marini, Marini-Ermont i SAE (wytwórnie asfaltu, emulsji, mas bitumicznych), Bomag i Dynapac (walce drogowe i do gruntu, rozściełacze, podajniki, frezarki, recyklery/stabilizatory, zagęszczarki), Secmair (maszyny do konserwacji i naprawy dróg) oraz Scarab (rozwiązania do konserwacji miejskiej, zamiatarki).

Inteligentne, bezpieczne, ekologiczne

Realizując hasło „Myśl przyszłościowo”, firma Fayat zaprezentowała swoje ostatnie innowacje, których charakter najlepiej oddają trzy określenia: cyfrowy, przyjazny dla środowiska oraz przyjazny dla użytkownika. W obszarze „cyfrowym” zwraca uwagę system Smart Road Patch marki Secmair, który za pomocą kamer wykrywa uszkodzenia drogi i automatycznie włącza zraszacze remontera podające grys i emulsję asfaltową, naprawiając ubytki w jednym przejeździe.
Innym rozwiązaniem, tym razem ułatwiającym obsługę maszyn, jest cyfrowa platforma komunikacji serwisowej Bomag, dzięki której użytkownicy otrzymują bezpośrednie wsparcie ekspertów w sprawach związanych z konserwacją lub naprawą. Pozwala to zaoszczędzić czas, koszty przejazdów serwisu i skrócić przestoje maszyn. Platforma oparta jest na komunikacji za pośrednictwem czatu wideo i interaktywnych okularów oraz zapisuje centralnie wszystkie dane, zapewniając ich całkowite bezpieczeństwo.
W zakresie rozwiązań przyjaznych dla środowiska wyróżnia się wytwórnia Marini Master Tower, która podczas Baumy miała swoją światową premierę, stanowiącą kamień milowy w produkcji gorących i ciepłych (WMA) mieszanek asfaltowych pod względem wykorzystania materiałów z recyklingu, niskiej emisji spalin i zużycia energii. Przyjazne dla otoczenia są również walce Bomag - tandemowy BW 174 AP z hydraulicznym napędem hybrydowym (więcej na str. 16), a także lekki tandemowy BW 120 z silnikiem gazowym, zapewniające niższe zużycie paliwa i emisję spalin przy zachowaniu tej samej wydajności. Inny produkt firmy Bomag ograniczający negatywny wpływ maszyn na środowisko to system Ion Dust Shield do frezarek na zimno zdecydowanie redukujący zapylenie. Niewielkie oddziaływanie na środowisko zapewnia także łatwy w obsłudze minirozściełacz asfaltu Dynapac F80W do mniejszych prac, ze stołem wibracyjnym ogrzewanym gazem.

Przyjazne dla użytkownika

Jeśli chodzi o rozwiązania Fayat przyjazne dla użytkownika, w Monachium miały miejsce trzy światowe premiery instalacji i urządzeń, zwracających uwagę zwłaszcza mobilnością i łatwością obsługi. Nowy zakład Marini XPress 2000 to kompletna wytwórnia asfaltu mieszcząca się na zaledwie dwóch naczepach, zapewniająca oszczędność kosztów transportu i szybki montaż, umożliwiająca recykling na gorąco i na zimno. Koncepcję hipermobilnej fabryki asfaltu urzeczywistnia również nowa, opatentowana, kontenerowa wytwórnia Explorer firmy Marini-Ermont, z wbudowaną „sztuczną inteligencją”. Z kolei Pick&Spray firmy Secmair to kompaktowy rozpylacz emulsji bitumicznej o szerokości 2,4 m, dedykowany do pracy na wąskich drogach, który można zainstalować na pickupie lub innym lekkim pojeździe.
Operatorom walców drogowych, często zmieniających podczas pracy kierunek jazdy, przypadnie zapewne do gustu rozwiązanie Dynapac Full Seat Rotation, czyli układ pozwalający obrócić fotel wraz z podłokietnikiem i kierownicą o 180°, zapewniający możliwość patrzenia zawsze w przód.
Batchpack to kolejna innowacja firmy SAE, od 50 lat specjalizującej się w instalacjach do wyrobu asfaltu na zimno. Zapewniający wydajność od 10 do 30 t/h Batchpack służy do produkcji mieszanek z jednym lub dwoma rodzajami kruszyw i zaspokaja potrzeby firm okazjonalnie remontujących drogi. Jest łatwy w obsłudze, transporcie (mieści się w 40-stopowym kontenerze) i montażu. Z mniejszych urządzeń przyjaznych dla użytkownika zwraca uwagę rozściełacz mieszanek i grysu Secmair Cepia o szerokości roboczej 25-100 cm, który rewolucjonizuje i znacznie ułatwia ręczne układanie asfaltu.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.