[ATB] Budownictwo

FBSerwis: Na utrzymanie dróg krajowych trzeba 1,5 – 2,3 mld zł rocznie

Data publikacji:

Drogi w Polsce są utrzymane dobrze, a przyjęte przez GDDKiA standardy są wysokie – stwierdza Artur Pielech, prezes firmy FBSerwis świadczącej usługi m.in. w zakresie utrzymania infrastruktury drogowej. – Dobrze by jednak było, aby szła za tym szansa na rozwój dla firm, które te usługi realizują. Przy obecnym modelu ten rozwój jest trudny – dodaje.

Podczas tegorocznego Zimowego Kongresu Drogowego minister Andrzej Adamczyk mówił o konieczności przygotowania wieloletniego programu utrzymania dróg. To miałoby być m.in. wyjście naprzeciw firmom. Jak ważny dla firmy utrzymaniowej jest przewidywalny budżet inwestora?
Na pewno budżet inwestora jest referencją, którą każda firma utrzymaniowa chciałaby dysponować, kalkulując swoją ofertę. Natomiast dzisiaj jest to sprawa drugorzędna – każdy wykonawca kalkuluje przede wszystkim swoje koszty, odzwierciedla w kalkulacji swój pomysł na realizację kontraktu, a mniejszą wagę przywiązuje do budżetu zamawiającego.
Utrzymując drogi przez ostatnie sześć lat przekonaliśmy się o tym, że należy przede wszystkim patrzeć na własne koszty, żeby później nie przekraczać budżetu kontraktu. Nie sugerujemy się budżetem inwestora.  Wieloletni plan miałby mieć także wyeliminować działanie metodą „gaszenia pożarów” na rzecz prewencyjnych zabiegów utrzymaniowych. Jak by to się mogło przełożyć ja jakość utrzymania? Dobrze utrzymana droga to taka, na której zadziała prewencja, tzn. przede wszystkim zapobiegniemy degradacji tej drogi. Uchroni nas to przed ponoszeniem dużych skokowych nakładów na naprawy oraz zapewni przejezdność i bezpieczeństwo dla jej użytkowników.
Jest to ważne szczególnie w takich okresach jak zima. Jak z każdą infrastrukturą czy z każdym urządzeniem, tylko poprzez odpowiedni poziom wydatkowania i dobrze zaplanowaną konserwację jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność drogi.
„Gaszenie pożarów” nie jest żadną metodą, dlatego wszystkim właścicielom i zarządcom infrastruktury drogowej w Polsce będziemy sugerować model całościowego utrzymania infrastruktury drogowej.

A jak to wygląda w praktyce? Czy nauczyliśmy się tak planować utrzymanie, zwłaszcza nowych dróg, by nie ponosić nadmiernie wysokich wydatków w przyszłości? 

Szczególnie w GDDKiA widać, że kontrakty na utrzymanie dróg są dobrze zaplanowane. Są kompleksowe i pokrywają całość prac, które powinny być realizowane – od prostych prac „estetycznych”, takich jak sprzątanie, czyszczenie, czy konserwacja zieleni, do prac o charakterze bardziej strukturalnym, jak naprawa nawierzchni, utrzymanie odblaskowości oznakowania pionowego i poziomego, czyszczenie pasa drogowego i przepustów, aby nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, takich jak duże opady deszczu, droga była przejezdna i bezpieczna.
Dzięki temu, odpowiednio utrzymana infrastruktura nie ulega degradacji, a my nie musimy gasić przysłowiowych „pożarów”.
Aby mówić o prewencji, kompleksowość działań powinna obejmować te wszystkie elementy prac utrzymaniowych.
Podczas wspomnianego już kongresu podkreślano, że w obszarze utrzymania Polska na tle innych krajów nie ma powodu do wstydu – zwracano uwagę m.in. na opracowane standardy dotyczące utrzymania. Jak wygląda jakość utrzymania dróg w Polsce z perspektywy firmy utrzymaniowej. Czy to bardziej poziom światowy, czy prowincja?
Potwierdzam, że standardy utrzymania dróg w Polsce są dobrze opracowane i mamy się czym pochwalić nie tylko w Europie, ale i na świecie. Uważam także, że polskie drogi są naprawdę dobrze utrzymane. Dobrze by jednak było, aby szła za tym szansa na rozwój dla firm, które te usługi realizują. Przy obecnym modelu ten rozwój jest trudny. Niemniej jednak poziom utrzymania dróg w Polsce i standardy są naprawdę wysokie.

W takim razie gdyby powstał krajowy program utrzymaniowy dla dróg, na jakim poziomie należałoby ustalić jego budżet? 

Chęć utrzymania takich standardów, jakie dzisiaj obowiązują na drogach krajowych, moim zdaniem powinna skutkować zakładaniem budżetów na utrzymanie między 80 a 120 tys. złotych na km bieżący drogi rocznie. Wszystko zależy od infrastruktury, od tego czy jest to droga jedno- czy wielojezdniowa, ale takie są dzisiaj realne koszty utrzymania drogi.
Mając w Polsce ponad 19 tys. km dróg krajowych, daje to sumę między 1,54 mld a 2,32 mld zł na rok.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.