[ATB] Budownictwo

Francja - międzynarodowy konkurs na projekt wieży Notre Dame

Data publikacji:

Francja rozpoczęła zadanie przebudowy katedry Notre Dame po ogłoszeniu dzisiaj międzynarodowego konkursu, w którym architekci z całego świata będą próbować przeprojektować iglicę Notre Dame, zniszczoną podczas pożaru.

Premier Edouard Phillippe oświadczył, że urzędnicy rządowi odpowiedzialni za projekt określą, czy nowa iglica Notre Dame powinna być całkowicie nowym projektem, czy ulepszoną repliką oryginalnej wieży Notre Dame. Premier stwierdził, że będzie to decyzja historyczna.

To oczywiście wielkie wyzwanie, historyczna odpowiedzialność. Czy powinniśmy odbudować iglicę przewidzianą i zbudowaną przez Viollet-le-Duca w tych samych warunkach… [lub] dać Notre Dame nową wieżę dostosowaną do technologii i wyzwań naszych czasów? - powiedział

Oto interesujący fakt: iglica, która zostanie zastąpiona, nie była tak stara jak katedra Notre Dame. Katedra Notre Dame ma około 900 lat, a iglica, która zginęła w pożarze, miała zaledwie kilkaset lat i została włączona do słynnej katedry podczas renowacji, która miała miejsce w XIX wieku. Została zaprojektowana przez Eugène'a Emmanuela Viollet-le-Duca.

Emmanuel Macron, prezydent Francji, powiedział w swoim oświadczeniu po pożarze, który uszkodził słynną budowlę, że chce, aby prace renowacyjne zostały zakończone w ciągu pięciu lat. Jednak biorąc pod uwagę zakres szkód spowodowanych przez ogień jest bardzo mało prawdopodobne, że prace zostaną ukończone w tak krótkim czasie. Zdaniem ekspertów odbudowa z pewnością potrwa dłużej.

Oczywistym jest, że przebudowa katedry Notre Dame będzie wymagała doświadczonych architektów. Jednak pomysł na nadanie katedrze nowej "nowoczesnej" iglicy spotkał się z mieszanymi opiniami. Czas pokaże, jakie decyzje podejmą francuscy urzędnicy.

Źródło: wonderfulengineering.com

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.