[ATB] Wywiady

Full Maszyny Budowlane - powtarzalne zakupy, dobre udziały w rynku

Data publikacji:

Działająca od ponad 30 lat firma Full Maszyny Budowlane to bez wątpienia jedno z czołowych przedsiębiorstw działających w tym segmencie rynku polskiego. W rozmowie z redakcją atb mówi o tym Mariola Karwowska, menedżer działu sprzedaży.

    Full Maszyny Budowlane - powtarzalne zakupy, dobre udziały w rynku

Jakie najważniejsze daty należy przytoczyć z historii firmy Full Maszyny Budowlane? Jak można podsumować ten okres działalności? W jaki sposób Państwa firma zyskała tak znaczącą pozycję na naszym rynku?

Firma Full Maszyny Budowlane działa na rynku od 1990 r., koncentrując się na oferowaniu maszyn do budowy i do utrzymania dróg. W latach 1994-2008 byliśmy dilerem maszyn Bomag. Byliśmy także przedstawicielem na Polskę takich marek jak: Bobcat, Hydrema, Wacker, O&K, Streumaster, Takeuchi, Intrame, a od 2007 r. jesteśmy wyłącznym dilerem równiarek HBM. Naszym celem od początku istnienia firmy było zapewnienie klientom kompleksowej obsługi: dostarczania dobrych jakościowo, sprawdzonych maszyn, wsparcia gwarancyjnego i pogwarancyjnego realizowanego przez nasz stacjonarny i mobilny serwis oraz zapewnienia stałej dostępności części zamiennych. W celu realizacji naszych planów przykładamy znaczącą wagę do kompetencji naszych pracowników, każdego roku delegując ich na specjalistyczne szkolenia w kraju i za granicą. Stale inwestujemy również w infrastrukturę techniczną. Nasza ciężka praca przynosi rezultaty w postaci wielu stałych klientów. Przez okres 33 lat działalności firmy możemy pochwalić się powtarzalnością zakupów oraz satysfakcjonującym udziałem w rynku.

Poza maszynami budowlanymi w ofercie posiadamy również silniki Kohler oraz urządzenia do zadań komunalnych: kosiarki Spider i ciągniki jednoosiowe Koppl.

Do jakich odbiorców kierowana jest oferta firmy? Jaka jest główna grupa odbiorców?

Oferta firmy Full Maszyny Budowlane jest kierowana do firm zajmujących się budową i utrzymaniem dróg. Z uwagi na szeroką gamę maszyn naszymi klientami są zarówno producenci maszyn, firmy prywatne oraz jednostki budżetowe - gminy, zarządy dróg, jak również nadleśnictwa. W ostatnich latach zrealizowaliśmy również dostawę równiarek na potrzeby Wojska Polskiego zgodnie ze specjalistycznymi wymaganiami. Wśród naszych klientów są firmy realizujące znaczącą część inwsetycji obejmujących budowy dróg w Polsce, jak: Strabag, Antex, Tech-Project, Goltrans.  Realizujemy sprzedaż maszyn nie tylko w Polsce, ale również za granicą, mamy dilera w Rumunii, aktywnie poszukujemy również dilerów w innych krajach, na przykład w Hiszpanii.

W ofercie posiadamy kosiarki Spider które poza utrzymaniem terenów wokół dróg i w miastach dobrze sprawdzają się przy wykaszaniu obszarów pod farmami fotowoltaicznymi.

Proszę przedstawić ofertę firmy, a przede wszystkim produkty dedykowane dla budownictwa.

W ofercie produktowej posiadamy równiarki HBM, czyli wysokiej klasy, niemieckiej produkcji wyspecjalizowane maszyny do budowy i utrzymywania dróg. Równiarki standardowo są wyposażone w pług przedni ze wskaźnikiem głębokości, zrywak tylny ze wskaźnikiem głębokości, klimatyzację, napęd 6x6, kierownicę umożliwiającą poruszanie się po drogach publicznych, sterowanie za pomocą dżojstików, ergonomiczną kabinę ROPS/FOPS z doskonałą widocznością. W ofercie posiadamy równiarki HBM o masie 12-23 ton. Są też równiarki Easy Grader o masie 2,7 tony, przeznaczone do budowy ścieżek rowerowych, chodników, hal, parkingów. Kompaktowy rozmiar pozwala na dotarcie w miejsca, gdzie dla standardowych wielkości równiarek mogłoby to być problematyczne. Idźmy jednak dalej, bo w naszej ofercie znajdują się silniki Kohler - jednostki wysokoprężne do 134 KM oraz benzynowe do 50 KM, wykorzystywane w budownictwie, rolnictwie, leśnictwie, drogownictwie oraz motoryzacji. Zajmujemy się także kosiarkami Spider. Są to zdalnie sterowane kosiarki do użytku profesjonalnego, charakteryzujące się zdolnością wspinania po stokach o nachyleniu do 60° oraz możliwością zastosowania w trudno dostępnych, gęsto porośniętych miejscach. Na koniec zaś kilka słów o ciągnikach jednoosiowych Koppl. Są to urządzenia do wielu zastosowań, dzięki bogatej ofercie przystawek: kosiarek, glebogryzarek, odchwaszczarek, zamiatarek, odśnieżarek i wielu innych.

Jak wygląda sprzedaż podstawowych marek w Państwa ofercie?

Rozumiejąc potrzeby klientów, chcemy, aby byli maksymalnie zadowoleni z zakupu, dlatego też zapewniamy możliwość przetestowania maszyny. W przypadku równiarek HBM zachęcamy do przyjazdu zainteresowanych wraz z operatorami do warszawskiej siedziby firmy Full, gdzie znajduje się plac manewrowy oraz kilka modeli demonstracyjnych równiarek. Operatorzy mogą przetestować funkcję i możliwości równiarki. Podczas spotkania omawiamy też wyposażenie opcjonalne.

W przypadku mniejszych maszyn - kosiarek Spider i ciągników jednoosiowych Koppl, zachęcamy klientów do umówienia się na bezpłatny, niezobowiązujący pokaz. W dogodnym miejscu i terminie prezentujemy pracę kosiarek i udostępniamy urządzenia do testowania.

W przypadku sprzedaży, podczas przekazywania maszyny poza dostarczeniem niezbędnej dokumentacji technicznej skupiamy się na dogłębnym przeszkoleniu klienta i operatorów. Szkolenie obejmuje zasady pracy na maszynie, ale także czynności konserwacyjne, które zminimalizują częstotliwość występowania ewentualnych awarii.

Jak obecnie wygląda organizacja Full Maszyny Budowlane?

Struktura firmy Full Maszyny Budowlane wygląda następująco: dział handlowy zajmuje się bezpośrednią sprzedażą maszyn oraz zamówieniami, logistyką; dział części zamiennych prowadzi sprzedaż części do maszyn, których jesteśmy dilerem, oraz silników Kohler; dział serwisu, oferuje wsparcie serwisowe gwarancyjne i pogwarancyjne sprzedawanych maszyn i silników jak również innych maszyn takich jak np. rębaki. Prace powyższych działów wspiera dział personalno-księgowy oraz marketingowy.

Jak zorganizowany jest serwis i zaopatrzenie w części zamienne?

Serwis jest realizowany na miejscu, gdzie posiadamy odpowiednią, nowoczesną infrastrukturę techniczną i halę, gdzie odbywają się naprawy. Dodatkowo, w przypadku większych maszyn, posiadamy serwis mobilny z odpowiednio przygotowanymi samochodami serwisowymi.

Stale uzupełniany magazyn części zamiennych naszej firmy pozwala na jak najszybsze dostarczenie potrzebnego produktu do klienta oraz dokonanie sprawnych napraw. Dokładamy również wszelkich starań, żeby pomóc w dopasowaniu części do danej maszyny. Służymy radą i swoim wieloletnim doświadczeniem. Na życzenie klienta sprowadzamy również części w trybie ekspresowym.

Jak Pani oceni kończący się już rok 2023? Jak wyglądają perspektywy na 2024 r.?

W ciągu trzech kwartałów br. dostarczyliśmy kilkanaście równiarek do klientów w kraju i za granicą. Był to też bardzo dobry czas dla części zamiennych i sprzedaży silników Kohler, gdzie naszą największą transakcją objętych było 200 silników z określoną specyfikacją. Przeprowadziliśmy też wiele obiecujących rozmów z potencjalnymi klientami, które w sprzyjających okolicznościach rynkowych zakończą się sprzedażą w tym roku lub w następnym.

Znaczący wpływ na zapotrzebowanie na równiarki ma ilość inwestycji - budów dróg, dlatego też optymistyczna perspektywa pojawi się wraz z odblokowaniem środków unijnych dla Polski i rozpoczęciem kolejnych inwestycji.

Dziękujemy za rozmowę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.