[ATB] Opinie użytkowników Trimble budowlane

GA Group/Trimble - Inteligentny budynek

Data publikacji:

Przedsiębiorstwo inżynieryjne GA Group to jedna z największych tego typu firm na rynku francuskim. Znane jest z szeregu rozwiązań wytyczających najnowsze trendy w budownictwie pod względem technologicznym, zużycia energii czy wpływu na środowisko. Doskonałym tego przykładem jest inwestycja realizowana dla Thales Campus w Bordeaux (Francja), obejmująca 6 budynków o łącznej powierzchni 62 tys. m² zrealizowanych zgodnie z metodologią GA FullBIM - inwestycja została wyróżniona nagrodą Tekla Global BIM Awards w 2016 r.

Wieloletnie doświadczenie GA Group sprawia, iż przedsiębiorstwo to wyspecjalizowało się w tworzeniu budynków, które są przyjazne w użytkowaniu i dają miejsca pracy o wysokiej jakości. – Rozwiązania FullBIM obejmują pełen zakres projektu - od konceptualizacji do realizacji. BIM umożliwił nam rozwiązanie złożonych problemów już na etapie projektowania, a nie dopiero podczas budowy – mówi Rémi Visière, szef działu badań i rozwoju, GA Group. Kampus składa się z 6 połączonych budynków biurowych, restauracji, sali wystawowej i innych obiektów - wszystkie urządzenia techniczne znajdują się w oddzielnym budynku. Ultranowoczesny i przyjazny dla środowiska obiekt (z parkingiem) posiada certyfikaty HQE i BREEAM.

Kompleksowe rozwiązania

Jego budowa została przeprowadzona przy wykorzystaniu rozwiązań firmy Trimble, jak np. Trimble Connection, Tekla BIMsight czy Tekla Structures - do modelowania informacji o budynku (BIM), które znajduje się w samym sercu projektu, opierając się na swobodnym przepływie informacji, konstruowanych modelach i współpracy. Tekla Structures to oprogramowanie BIM dedykowane dla producentów prefabrykatów betonowych. Praca z konstruowanymi modelami Tekla minimalizuje kosztowne niespodzianki i przeróbki w produkcji prefabrykatów betonowych. Dzięki intuicyjnym narzędziom można modelować dowolną konstrukcję na najwyższym poziomie szczegółowości i wykorzystywać dane w modelu inteligentnego planowania i kontroli produkcji. A zastosowane podczas budowy Thales Campus podejście FullBIM zapewnia aktywną współpracę uczestników, którzy otrzymują aktualizowane informacje o projekcie w czasie rzeczywistym. – Działalność w tym obszarze rozpoczęliśmy w 2008 r. Tekla szybko stała się oczywistym wyborem oprogramowania. Celem było usprawnienie wewnętrznych procesów produkcyjnych, ściśle zsynchronizowanych z naszymi zakładami prefabrykacji. Wszystkie projekty były stopniowo przekształcane w ramach cyfrowej bazy modelowania. Próba ta zakończyła się sukcesem – mówi Rémi Visière. W celu wykorzystania dużej ilości informacji GA Group stworzyła w Tekla Structures obszerną bibliotekę komponentów. Dzięki temu szczegółowe modele posiadają spójne dane, które przynoszą korzyści różnym użytkownikom - zarówno w procesie produkcji prefabrykatów, jak i na placu budowy. Wszystkie wymagane informacje mogą zostać włączone do modelu konstrukcyjnego i wykorzystane dla dokładnego opisania procesu budowy. Wygenerowane w modelu Tekla dane dotyczą poszczególnych komponentów, obejmując np. datę produkcji czy dostawy, tworząc bezpośrednie połączenie pomiędzy biurem inżynieryjnym i fabryką prefabrykatów. Transfer danych był dwukierunkowy dzięki zastosowaniu aplikacji Tekla Open API.

Przydatne modele

Oprogramowanie Tekla umożliwia pełny opis powstającej konstrukcji - szczegółowych rozwiązań, wzmocnień, zastosowanych deskowań itp. Powstające na tej podstawie modele pozwalają na dokładne szacunki, efektywne zarządzanie projektem czy zapewnienie terminowości dostarczenia odpowiednich prefabrykatów (opisanych z najwyższą dokładnością) na miejsce pracy. Dzięki oprogramowaniu firmy Trimble można automatycznie generować listy przewozowe materiałów czy rysunki produkcyjne. Użycie Tekla Model Sharing przyspieszyło modelowanie i zwiększyło możliwości dzielenia się modelem Tekla na zewnątrz, zwłaszcza z zespołami roboczymi.
Zastosowanie oprogramowania Tekla stanowiło de facto kręgosłup modelowania w całym projekcie. Wszystkie istotne elementy robocze zostały wyeksportowane w formacie IFC, a różne modele zostały połączone z Tekla BIMsight, a następnie zintegrowane z innymi modelami IFC. Poza tym przy wykorzystaniu Tekla Structures wykonano modelowanie konstrukcji drugorzędnych, jak np. konstrukcji stalowej - do wykorzystania przez niektórych podwykonawców korzystających z Trimble Connect.
Inżynierowie z GA Group wybrali zaawansowany wariant generowania informacji, obejmujący również kwestie związane z późniejszą eksploatacją i konserwacją budynków. Z tego względu, iż modelowane były takie elementy jak: deskowania, zbrojenia czy różne betonowe wstawki, zespół konstrukcyjny zyskał lepsze zrozumienie zadań pozostałych do wykonania przez pozostałe komórki GA Group.
Podczas fazy projektowania Thales Campus pracownicy firmy pilotowali bezpośredni transfer danych z modelu Tekla do działu produkcji GA Group. Powstał w ten sposób model 3D w wysokiej jakości, wizualna prezentacja elementów koniecznych do wykonania, przygotowano również odpowiednie informacje do wyświetlenia na ekranie komputera. Rezultatem jest większa dokładność i poprawa zarządzania materiałami wykorzystywanymi w procesie produkcji.

4D - BIM

W przypadku firmy GA Group modelowanie informacji o powstającym budynku miało znaczący wpływ na dotrzymywanie założonych kontraktem terminów i osiągnięcie wysokiej jakości wznoszonej konstrukcji. Integracja działań poprzez FullBIM umożliwiła zespołowi BIM Management skuteczne łączenie informacji, a co za tym idzie, przyspieszyła podejmowanie decyzji i zmniejszyła ryzyko niezadowalającej jakości, szczególnie w odniesieniu do obszarów zaawansowanych technicznie. Niezwykle przydatne okazały się wizualizacje 4D (element Tekla Structures) i możliwość skorzystania z nich praktycznie w każdym momencie - w innych przypadkach projekty czy harmonogramy robót musiały być ręcznie aktualizowane. Firma GA Group mogła w ten sposób również monitorować postęp projektu widoczny w 3D, a także wykrywać ewentualne braki w zaopatrzeniu budowy. Doświadczenia z budowy Thales Campus sprawiły, iż narzędzia tego typu okazały się niezbędne w podstawowej działalności budowlanej i produkcyjnej GA Group.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.