[ATB] Budownictwo

GDDKiA: Przetarg na obwodnicę Myśliborza jeszcze w listopadzie

Data publikacji:

Według informacji podanych przez szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jeszcze w listopadzie br. ma ruszyć przetarg na budowę obwodnicy Myśliborza w ciągu drogi krajowej nr 26. Rozpoczęcie postępowania oznacza, że mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą dopiero za kilka lat. Niemniej jednak, jest to niewątpliwie dobra informacja dla osób, którym każdego dnia doskwiera ruch tranzytowy przejeżdżający przez Myślibórz.

Trasa ma mieć 2,4 km. Pobiegnie ona w ciągu DK-26 po południowej stronie zabytkowego centrum Myśliborza. Jak poinformowała GDDKiA Szczecin – kończony jest właśnie proces przygotowywania dokumentów przetargowych i postępowanie na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych ma ruszyć jeszcze w listopadzie.
Na realizację inwestycji mieszkańcy miasta czekają od lat. Ok. rok temu nastąpiło podpisanie programu inwestycyjnego dla tego przedsięwzięcia. Zgodnie z nim trasa ma być gotowa w 2021 roku. Plan zakładał jednak ogłoszenie przetargu w III kwartale br. i rozpoczęcie robót na wiosnę 2019 roku. Sprawa uległa więc lekkiemu opóźnieniu. 

Obecnie miejskie uliczki są rozjeżdżane przez samochody ciężarowe. Ich ilość wzrosła po otwarciu trasy ekspresowej S3 w okolicy. Przez to zabytkowa starówka Myśliborza zaczęła rozpadać się jak domek z kart, zaś wojewódzki konserwator zabytków napisał, że jeżeli w najbliższym czasie obwodnica miasta nie powstanie, bezpowrotnej degradacji ulegną bezcenne średniowieczne budowle (bramy miejskie, baszty i mury obronne) oraz secesyjne kamienice.

W związku z tym budowa trasy obwodowej jest konieczna. Wszystkie poważne instytucje potwierdzają, że sytuacja w mieście osiągnęła poziom krytyczny. Przez zabytkową starówkę przebiegają dwie drogi krajowe nr 23 i nr 26. Po uruchomieniu pobliskiej trasy ekspresowej S3 i „węzła zjazdowego Myślibórz” ruch kołowy związany z ciężkim transportem (tiry) zwiększył się kilkukrotnie – mówił w lutym br. w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” burmistrz Myśliborza, Piotr Sobolewski.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.