[ATB] Budownictwo

GDDKiA twierdzi, że trasą S3 Polkowice – Lubin pojedziemy w połowie roku. To jednak nie koniec inwestycji

Data publikacji:

Liczymy, że na przełomie bieżącego roku, czyli w lipcu lub w czerwcu zostanie oddany do ruchu odcinek S3 Polkowice – Lubawka – mówiła na antenie TVP 3 Wrocław Lidia Markowska, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. Przedstawicielka GDDKiA zaznacza jednak, że mowa o przekazaniu kierowcom głównego ciągu trasy, a nie o całkowitym zakończeniu inwestycji.

Sprawa dotycząca ukończenia wszystkich robót jest nieco bardziej skomplikowana.

Drogą pojedziemy w połowie 2018 roku

Według zapisów kontraktu na realizację inwestycji dotyczącej budowy drogi ekspresowej S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ infrastruktura powinna być w pełni gotowa w połowie czerwca br. Taka sytuacja jest jednak bardzo mało realna. Obecnie mówi się o oddaniu w tym terminie głównego ciągu trasy.
– Wszystkie działania które podejmuje w tej chwili wykonawca oraz wprowadzenie programu naprawczego, dają gwarancje że jest to możliwe – mówi na antenie TVP 3 Wrocław Lidia Markowska. – Oczywiście wszystko zależy również od warunków pogodowych i tego czy będzie możliwość prowadzenia robót w maksymalnym zakresie czasowym – dodaje.
Jak mówi dyrektor dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji – wykonawca jest zdesperowany aby ten odcinek oddać do ruchu. – Obecnie Wykonawca ww. zadania sukcesywnie zwiększa liczbę pracowników i ilość sprzętu na placu budowy oraz zadeklarował, że w terminie kontraktowym, jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, uzyska przejezdność na tym odcinku S3 – informuje portal „RynekInfrastruktury.pl” Magdalena Szumiata, rzeczniczka prasowa wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Opóźnienia przez konflikt

Powyższe wypowiedzi oznaczają, że opóźnienie całej inwestycji potwierdza nawet GDDKiA. Zdaniem Lidii Markowskiej – jest to efektem sporu, który powstał wewnątrz konsorcjum. Konflikt miał spowodować utrudnienia i tylko dzięki zintensyfikowanym pracom Generalnej Dyrekcji i nadzoru, które wprowadziły program naprawczy możliwe ma być to, że kierowcy na przełomie 2018 roku pojadą tym odcinkiem S3.
Z informacji podanych w TVP 3 Warszawa przez przedstawicielkę GDDKiA wynika, że do pewnego czasu cała budowa była po stronie jednego z członków konsorcjum, a teraz, od listopada budowę tak naprawdę przejął lider konsorcjum. Z nieoficjalnych informacji wynika, że do czasu, w którym doszło do konfliktu pracami zajmowała się firma Pribex, ale później budowa została przejęta przez firmę Salini.

Prokuratura na budowie

Sytuację tej inwestycji komplikują jeszcze inne czynniki. Na wniosek kierownika Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, inwestycją zainteresowała się prokuratura. Chodzi o podejrzenie przestępstwa przeciwko środowisku.
Śledztwo prowadzi obecnie Prokuratura Okręgowa w Legnicy. Sprawa dotyczy składowania odpadów na terenie budowy drogi S3 poprzez wsypanie do wykopów mieszanki gruzu, humusu oraz masy bitumicznej.

Podwykonawcy

W przypadku budowy S3 Polkowice – Lubin pojawiało się również dużo problemów związanych z podwykonawcami, którzy zeszli z placu budowy. Według różnych źródeł nie otrzymywali oni zapłaty za wykonane prace.
Teraz sprawę komentuje GDDKiA. – Są różne okoliczności i są racje po stronie podwykonawców, którzy domagali się zapłaty. Lider konsorcjum zapłacił ponad 38 mln zł firmom, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Było ich 63. Aktualnie trwają jeszcze analizy 14 wniosków – mówi przedstawicielka GDDKiA Wrocław.
Źródłem tego problemu, według zamawiającego jest to, że podwykonawcy nie do końca czytają umowy które podpisują z generalnymi wykonawcami. Jak podaje Lidia Markowska, zdarza się to bardzo często przy różnych kontraktach.

Zaniepokojone samorządy

Niepokój w sprawie projektu wyraziły lokalne samorządy. Prezydent Lubina Robert Raczyński oraz burmistrz Polkowic Wiesław Wabik napisali do Premiera. „Prace przebiegają opieszale i z dużymi przerwami” – pisali o inwestycji. Sprawa, jak wskazali, jest o tyle ważna, że w czasie budowy ruch o dużym natężeniu kierowany jest na prowizoryczne objazdy, którymi jako główną trasą do pracy dojeżdżają zatrudnieni w kopalniach i hutach Zagłębia Miedziowego. Taka sytuacja to nie tylko uciążliwość dla kierowców, ale i zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Według aktualnych informacji apelujący otrzymali informację, że pismo zostało przekazane do odpowiedniego resortu, który ma udzielić odpowiedzi.

Kontrakt

Inwestycja obejmuje budowę odcinka drogi ekspresowej S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ. Długość fragmentu to 14,378 km. Kontrakt na realizację przedsięwzięcia w formule „projektuj i buduj” podpisano z konsorcjum firm Salini Polska, Salini Impregilo, Todini Construzioni Generalni oraz Export-Pribex w grudniu 2014 roku. Wartość umowy opiewała na 561,037 mln zł. Według niej prace powinny zakończyć się w połowie 2018 roku.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.