Zespoły prądotwórcze firmy Himoinsa stanowią istotną część maszyn używanych w trakcie budowy nowej konstrukcji mostu wiszącego na rzece Dunaj. Rumuński dystrybutor tej marki dostarczył co najmniej 15 zespołów generatorów zdolnych do dostarczenia ponad 8 MW mocy na potrzeby budowy głównej drogi łączącej powiaty Braila i Tulcea i stanowiącej część autostrady Buzau - Constanta, której ostateczna budowa jest zaplanowana na 2030 rok.
Prace budowlane rozpoczęły się w 2018 r., a sam projekt umożliwił budowę największego mostu wiszącego, jaki kiedykolwiek został wzniesiony nad Dunajem. Most o długości prawie 2 km, który rozpościera się nad rzeką, przechodząc obok miast Braila i Smardan, stanowi ważny krok naprzód w komunikacji między dwoma regionami kraju. Planowana infrastruktura ma znacząco poprawić jakość życia mieszkańców, którzy wcześniej byli uzależnieni od komunikacji promowej, która oznaczała długie godziny oczekiwania nawet w trudnych warunkach zimowych.
Jeśli chodzi o zespoły prądotwórcze firmy Himoinsa, to dostarczały one energii zarówno dla pomp wydobywczych używanych do układania filarów i zakotwień mostu, jak i dla maszyn spawalniczych wykorzystywanych do zabezpieczenia wszystkich metalowych części konstrukcji mostu.
Nowa infrastruktura mostowa składa się z dwóch 7-metrowych filarów, czterech pasów ruchu, dwóch chodników i dwóch dodatkowych pasów dla rowerów, pieszych i prac konserwacyjnych. Na moście zastosowano system osuszania, pozwalający zapewnić antykorozyjne środowisko robocze.
Biorąc pod uwagę fakt, iż inwestycja realizowana jest w naturalnym środowisku, w zespołach prądotwórczych Himoinsa zastosowano zbiorniki paliwa o dużej pojemności, co pozwoliło wydłużyć czas pracy jednostek i zmniejszyć potrzebę tankowania, a co za tym idzie - zminimalizować ryzyko skażenia terenu.
W pierwszej fazie projektu Himoinsa dostarczyła ponad 4 MW mocy do obsługi pomp pobierających wodę, umieszczonych zarówno na kotwicowiskach, jak i na centralnych filarach mostu, z których jeden został wzniesiony na sztucznej wyspie na Dunaju. W celu wydobycia wody z pierwszego kotwicowiska zainstalowano kontenerowy zespół prądotwórczy o mocy 1 MW; w drugim kotwicowisku zastosowano trzy zespoły prądotwórcze o łącznej mocy 1,5 MW. Oba kotwicowiska mierzą 40 m średnicy i mają 23 m głębokości, dlatego też wydajność i niezawodność zespołów generatorów hiszpańskiego producenta była szczególnie istotna dla generowania energii podczas procesu wydobywania strumienia wody.
W drugiej fazie dostarczono zespoły generatorów oparte o model HFW 600 T5, sprzężone na wolnoobrotowych, 4-osiowych przyczepach, generujące prawie 4 MW mocy i pracujące co najmniej 20 h dziennie przez minimum 3 miesiące. Jednym z wymogów tego projektu było zapewnienie możliwości monitorowania generatorów poprzez GSM w celach geolokalizacji i w razie potrzeby synchronizacji równoległej. Do zespołów generatorów dołączona jest rozdzielnica, która łączy liczne urządzenia spawalnicze używane podczas budowy tej infrastruktury.
– Nasz klient końcowy bardzo pozytywnie ocenił kompaktowe rozmiary naszych zespołów generatorów ze zbiornikami paliwa o dużej pojemności, który zainstalowaliśmy, aby wydłużyć czas pracy urządzeń i zmniejszyć potrzebę tankowania, a tym samym zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia rzeki. Kolejnym pozytywnym czynnikiem było podwozie, które zaprojektowaliśmy tak, aby zatrzymać ewentualne rozlane płyny wewnątrz samej obudowy. Wydajność i reakcja sprzętu, know-how firm Himoinsa i All Generating, a także jakość zespołów prądotwórczych to powody, dla których nasz sprzęt został wybrany do tego projektu– zauważa Catalin Stanciulescu, dyrektor generalny firmy All Generating, dystrybutora marki Himoinsa w Rumunii.
– Nasz klient końcowy bardzo pozytywnie ocenił kompaktowe rozmiary naszych zespołów generatorów ze zbiornikami paliwa o dużej pojemności, który zainstalowaliśmy, aby wydłużyć czas pracy urządzeń i zmniejszyć potrzebę tankowania, a tym samym zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia rzeki. Kolejnym pozytywnym czynnikiem było podwozie, które zaprojektowaliśmy tak, aby zatrzymać ewentualne rozlane płyny wewnątrz samej obudowy. Wydajność i reakcja sprzętu, know-how firm Himoinsa i All Generating, a także jakość zespołów prądotwórczych to powody, dla których nasz sprzęt został wybrany do tego projektu
– zauważa Catalin Stanciulescu, dyrektor generalny firmy All Generating, dystrybutora marki Himoinsa w Rumunii.
Himoinsa wprowadza nowe modele EHR z większą pojemnością magazynowania
Oferta agregatów stacjonarnych Himoinsa jeszcze szersza
Grzegorz Puczko, menedżer ds. rozwoju biznesu w FJDynamics
Europa celem FJDynamics
Solis do prac komunalnych
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę