[ATB] Technika

Genie zaprezentowało podnośnik gigant

Data publikacji:

Długoletni czytelnicy atb - aktualności techniki budowlanej, pamiętają na naszych łamach cykl artykułów przedstawiających „maszyny - giganty”. Po kilkuletniej przerwie wracamy do tego pomysłu, zamierzając prezentować jednak nie produkowany jednostkowo sprzęt monstrualnych rozmiarów, a największe - pod względem parametrów roboczych - maszyny seryjne. Na początek przedstawiamy najwyższy na rynku samojezdny podnośnik teleskopowy Genie SX-180 o wysokości roboczej prawie 57 m.

Podnośnik SX-180 firmy Genie oferuje znakomitą wysokość roboczą wynoszącą 56,86 m, a także budzący uznanie wysięg boczny, sięgający 24,38 m - na wysokości 3,05 m od ziemi, mierzony od osi obrotu nadwozia. Wysięg ten jest nieco mniejszy - o ok. 1,5 m - na podłożu i poniżej poziomu gruntu (do 0,61 m). Budowa teleskopowego, wielosegmentowego wysięgnika determinuje maksymalny zasięg boczny, który wraz ze wzrostem wysokości platformy maleje - przy najwyższym ustawieniu wynosi ok. 9 m. Podnośnik SX-180 ma wiele do zaoferowania również w kwestii dużego zasięgu roboczego platformy i to bez konieczności przestawiania całego podnośnika. Jest to zasługa możliwości obracania nadwozia bez ograniczeń wokół osi o 360°, jak również zastosowania końcowego, ruchomego odcinka wysięgnika (jib), który może poruszać się na boki w zakresie 180° oraz w górę i w dół w zakresie 135°, czy też dzięki ruchomej platformie, która może obracać się na boki w zakresie 160°.

Zwrotny, stabilny, bezpieczny

Podnośnik - gigant firmy Genie napędzany jest jednym z dwóch turbodoładowanych silników wysokoprężnych o mocy 55 kW/74 KM, z wtryskiem common rail, czterocylindrowym Deutzem lub Perkinsem. Ważąca niespełna 25t (w wersji podstawowej) maszyna może bez problemu poruszać się w trudnym terenie, co zapewnia napęd na 4 koła i wypełnione pianką ogumienie, dedykowane na ciężkie warunki. SX-180 może pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 35% i podczas pracy poruszać się z prędkością do 0,65 km/h, gdy platforma podniesiona jest na wysokość 38,1 m, a także 0,17 km/h, kiedy platforma znajduje się powyżej tej wysokości. Dużą zwrotność gwarantuje fakt, iż wszystkie koła są skręcane w trzech trybach. Poza tym są też hamowane, co zabezpiecza przed nieoczekiwaną zmianą pozycji. Atutem maszyny jest także wyjątkowa stabilność, co jest zasługą rozsuwanych hydraulicznie kół, które można rozstawić na szerokość ponad 5 m. Podnośnik w pozycji transportowej, ze złożonym końcowym ramieniem, ma minimalne wymiary 12,98/2,49/3,05 m (długość/szerokość/wysokość). Prześwit pod maszyną wynosi 38 cm, co ułatwia pokonywanie nawet sporych nierówności terenu.

Standard i opcje

Jeśli chodzi o platformę, to ma ona wymiary 2,44x0,91 m i udźwig 340 kg, co w zupełności wystarcza do dwuosobowej obsługi z niezbędnymi narzędziami. W wyposażeniu standardowym są m.in.: system samopoziomowania, doprowadzona instalacja prądu zmiennego 230 V i zasilanie 12 V prądu stałego, zaś w opcji również dodatkowa poręcz oraz platforma otwierana z trzech stron, także w wersji z bramką uchylną, z siatką do połowy wysokości.
Wyposażenie standardowe podnośnika obejmuje m.in.: alarm przechylenia i alarm opuszczania podnośnika, certyfikowany system kontroli udźwigu, system kontroli trakcji, pulpit dolny, sygnał dźwiękowy, klakson, licznik mth, proporcjonalne sterowanie jazdą i podnoszeniem za pomocą dżojstika, wyświetlacz stanu silnika, zabezpieczenie silnika przed ponownym uruchomieniem,automatyczne wyłączenie silnika w razie awarii, chłodnicę oleju hydraulicznego, dwa światła robocze na platformie czy też generator 415V/240V/50Hz o mocy 7,5 kW. Na życzenie „giganta” można wyposażyć też m.in. w rozbudowane oświetlenie robocze, pulpit sterowniczy na platformie, zamykaną osłonę pulpitu sterowniczego, pakiet spawalniczy, półkę na narzędzia, wiatromierz, wstępny filtr powietrza, biodegradowalny olej hydrauliczny, zestaw ułatwiający pracę w nieprzyjaznym środowisku, jak również pakiet do klimatu zimnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.