[ATB] Budownictwo

Gorąco na rynku budownictwa mieszkaniowego

Data publikacji:
Gorąco na rynku budownictwa mieszkaniowego

Ostatnie miesiące stoją pod znakiem dużego ożywienia na rynku mieszkań. Ich sprzedaż w sierpniu br. była ok. trzy razy większa niż rok temu, a popyt na kredyty wzrósł czterokrotnie - wynika z analizy Hreit.

Przeglądając wspomnianą publikację, widać, iż na radykalną poprawę na rynku mieszkaniowym złożyły się trzy czynniki: Rada Polityki Pieniężnej przestała podnosić stopy procentowe, rząd wyszedł z pomysłem tanich kredytów dla osób kupujących pierwsze mieszkanie, a Komisja Nadzoru Finansowego złagodziła wymagania dotyczące badania zdolności kredytowej.
Co ciekawe jednak, jeszcze przed wprowadzeniem „bezpiecznego kredytu 2%” wiele osób zdecydowało się na zakup nieruchomości, obawiając się, że zapowiadany program tanich kredytów spowoduje wykupienie oferty i wzrost cen mieszkań. W efekcie dostępna oferta faktycznie została wykupiona, a ceny poszły w górę.

Wróćmy jednak do danych za sierpień 2023 r. Okazuje się, że ledwie miesiąc po wprowadzeniu rządowego programu popyt na kredyty był o prawie 300% wyższy w ujęciu rok do roku.

– Polacy zawnioskowali o kredyty mieszkaniowe na łączną wartość około 16 mld zł. To prawie 4 razy więcej niż w sierpniu 2022 r., kiedy zawnioskowaliśmy o kwotę nieznacznie przekraczającą 4 mld zł – wskazano.

Co ciekawe, program tanich kredytów to cios w fundusze inwestycyjne budujące w Polsce portfele mieszkań na wynajem, bo „deweloperzy wolą sprzedawać mieszkania osobom fizycznym”. Analitycy wskazują, że „dopiero czas pokaże, jaki będzie bilans rządowej interwencji”, ale obserwowane dziś ożywienie na rynku jest bezprecedensowe, a „plusy przeważają nad minusem programu, jakim są rosnące ceny mieszkań”. Wskazali jednak, że bez rządowego wsparcia stawki i tak zaczęłyby rosnąć, tyle że kilka kwartałów później, po obniżce stóp procentowych.
Bazując na prognozach ekonomistów bankowych, eksperci Hreit do końca roku spodziewają się kolejnej redukcji stóp. – Jeśli utrzyma się przy tym dobra sytuacja na rynku pracy, to zaowocować powinno to wzmożonym popytem na mieszkania na tzw. szerokim rynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.