[ATB] Budownictwo

Gróbarczyk: 25 mld euro na gospodarkę morską w najbliższych latach

Data publikacji:

W najbliższych latach chcemy zainwestować ok. 25 mld euro w rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej – powiedział podczas Światowych Dni Morza w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

Polskie plany

Marek Gróbarczyk mówił, że ostatnie lata przyniosły rozkwit gospodarki morskiej w Polsce. Zaznaczył, że w portach rosną przeładunki, modernizowany jest przemysł stoczniowy, a Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie należą do najlepszych tego typu uczelni na świecie. – W najbliższych latach chcemy zainwestować ok. 25 mld euro w rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej – zapowiedział minister. Do największych wyzwań zaliczył odbudowę potencjału polskiej floty narodowej.
Podczas swojego wystąpienia, minister zadeklarował również, że Polska chce zwiększyć swoją aktywność na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i wejść w skład jej Rady. Do tego grona należy 20 państw członkowskich.
Z kolei Kitack Lim, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej podkreślił, że IMO musi patrzeć w przyszłość. – Wokół nas widzimy nowe trendy i wyzwania, nowe technologie, które powodują czwartą rewolucję przemysłową. Musimy się dostosować do tych zmian – stwierdził.

Istotne wydarzenie

Żegluga inteligentna i przyjazna środowisku, Big Data i bezpieczeństwo cyfrowe w żegludze oraz żegluga morska w obliczu nowych szlaków transportowych – to tematy czwartkowych sesji plenarnych podczas Światowych Dni Morza w Szczecinie. Na piątek zaplanowano m.in. debatę o przyszłości morskiego rynku pracy. W programie są też spotkania bilateralne na najwyższym szczeblu.
W konferencji uczestniczy 800 delegatów z ok. 40 państw, w tym 15 ministrów. Są przedstawiciele m.in. Ghany, Grecji, Korei, Nigerii, Portugalii, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin, Chorwacji, Cypru, Iranu, RPA, Tajlandii, Kolumbii, Argentyny, Azerbejdżanu, Brazylii, Meksyku, Indonezji, Czech, Estonii, Francji, Węgier, Łotwy, Litwy, Słowacji, Słowenii czy Turcji.
Organizatorem Światowych Dni Morza w Szczecinie jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz IMO.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.