[ATB] Budownictwo

Gróbarczyk: Budując Port Centralny w Gdańsku myślimy o XXII wieku

Data publikacji:

Dziś myślimy o XXII wieku, bo stworzenie Portu Centralnego to inwestycja dla kolejnych pokoleń – mówił na antenie telewizji „wPolsce.pl” minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Na opracowanie koncepcji tego projektu umowę podpisano w ubiegłym tygodniu.

Szef resortu gospodarki morskiej zaznaczał, że podpisanie umowy na opracowanie koncepcji Portu Centralnego to jeden z korków ku ważnej inwestycji. – Dziś mamy kształt który został obrany przez Port Gdańsk. Teraz trzeba przeprowadzić całą serię badań i ostatecznie zaprojektować infrastrukturę – mówił Marek Gróbarczyk.

– Mówimy o budowie całkiem nowego nabrzeża. Będzie to wyjście w morze. Powstaną nowe pirsy i odpowiednia infrastruktura do przyjmowania statków. Przede wszystkim jednak stworzymy nowy obszar pod kątem przeładunku kontenerowego i drobnicowego, a nie wykluczone, że również gazowego – kontynuował minister.
Marek Gróbarczyk podkreślał również, że przedsięwzięcie jest prowadzone z myślą o kolejnych pokoleniach. – Dziś myślimy o XXII wieku, bo stworzenie tego nowego portu to myślenie o kolejnym pokoleniu. Ta inwestycja jest wiekowa, tak jak była nią budowa Portu Gdynia – komentował.

– Dziś podstawą funkcjonowania portu jest teren, który posiada, a tego terenu jest bardzo mało z uwagi na rosnące przeładunki – mówił szef MGMiŻŚ. – W naszej koncepcji rozbudowy założyliśmy, że łączne możliwości przeładunkowe wszystkich polskich portów mają wzrosnąć do ok. 9 mln TEU – dodawał.
Port Centralny to flagowa inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Docelowo, na ok. 500 ha, ma powstać kilka terminali o zróżnicowanym przeznaczeniu, m.in. masowy, drobnicowy, pasażerski czy dla terminal dla ładunków ro-ro. Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i zakłada stopniowe powstawanie kolejnych terminali w zależności od potrzeb prywatnych operatorów. Port Centralny otrzymał już rządowe wsparcie od m.in. Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Premier Beaty Szydło oraz Premiera Mateusza Morawieckiego.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.