[ATB] Nowości

Hägele/Sy-Klone/Proxy Trade - Na wojnie z zanieczyszczeniami i pyłem

Data publikacji:

Któż z użytkowników maszyn budowlanych nie zmagał się z problemem zanieczyszczeń w środowisku roboczym? Narażone na nie są przecież wentylatory chłodnic czy filtry powietrza silnika, a pamiętać należy również o systemie filtracji powietrza kabiny. Receptą na te przypadłości są rozwiązania niemieckiej firmy Hägele i amerykańskiej Sy-Klone, oferowane na naszym rynku przez Proxy Trade.

Praca wentylatorów chłodnic na maksymalnych obrotach powoduje zasysanie nieczystości, szybko zatykających chłodnice i ekrany grilla. Cóż w takim przypadku? Otóż można postawić na wentylatory Cleanfix firmy Hägele z siedzibą w Schorndorf w Badenii-Wirtembergii, które znajdują zastosowanie we wszystkich pojazdach użytkowych - maszynach budowlanych, drogowych, recyklingowych, rolniczych i leśnych, które często pracują w zakurzonym lub zapylonym środowisku. Wystarczy skorzystać z przygotowanych zestawów montażowych - w innym przypadku producent jest w stanie wykonać pasujący wentylator na zamówienie. Dwukierunkowy, adaptacyjny wentylator Cleanfix pozwala odwrócić przepływ powietrza, a co za tym idzie, oczyścić chłodnice i ekrany grilla pod ciśnieniem. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż ma półsztywne końcówki łopat, dzięki czemu przepływ powietrza przez chłodnicę może być większy o 8-15%, co pozwala zmniejszyć prędkość obrotową wentylatora, a jednocześnie zredukować zużycie paliwa i ograniczyć wykorzystanie mocy silnika.
Dostępne są różne warianty wentylatorów Cleanfix. W wersji standardowej SC wyposażone są one w łopaty sterowane pneumatycznie lub hydraulicznie (opcja - elektroniczny timer automatyzujący procedurę czyszczenia), podczas gdy w wersji VP również w regulację natarcia łopat wentylatora, za pomocą sprawdzonego sterowania termicznego z zastosowaniem siłowników woskowych z wkładką elastomerową, szybko reagujących na zmianę temperatury.
W określonym zakresie temperatur wosk rozszerza się i reguluje płynnie kąt natarcia łopat wentylatora, w zależności od temperatury powietrza przepływającego przez chłodnicę. Wszystkie łopaty wentylatora są połączone za pomocą tłoka synchronizującego i ubezpieczającego ich obrót. W przypadku wentylatorów Cleanfix możliwe jest również zastosowanie sterowania zintegrowanego z pojazdem (z ECU). Cleanfix Pulstronic pozwala na szeroki zakres ustawienia kąta natarcia, a także na uzyskiwanie informacji zwrotnej o jego dokładnej wartości.

Silnik wydajny w 100%

Jeśli chodzi o żywotność filtra powietrza silnika, zależy ona przede wszystkim od ilości zanieczyszczeń w przepływającym przez niego powietrzu. Skutecznym sposobem na wyeliminowanie nawet 80% z nich jest zainstalowanie filtrów wstępnych firmy Sy-Klone International z Jacksonville na Florydzie (USA), radzących sobie np. z kurzem, odłamkami gruzu czy trocin o wielkości do 5 µm. Łatwe w montażu i niewymagające konserwacji filtry można montować zarówno na pionowych, jak i horyzontalnych układach filtrów powietrza silnika, zastępując tym samym system przewodów doprowadzających lub wewnętrznych filtrów wstępnych. Filtry Sy-Klone z serii 9000 wyposażone są w ekrany wstępne usuwające największe zanieczyszczenia, umieszczone pod kątem łopatki akceleratora, które przyspieszają poruszanie się cząstek zanieczyszczeń i kierują je na ściany boczne filtra, a także pasy wzdłuż wewnętrznej powierzchni przepływu powietrza, kierujące cięższe cząstki w kierunku gniazd wyrzutowych. Takie rozwiązanie znosi ograniczenia w przepływie powietrza do silnika, co pozytywnie wpływa na kondycję jednostki napędowej i poziom zużycia paliwa. W ofercie firmy Proxy Trade znajduje się 9 modeli w rozmiarach od 2” do 8” i zakresie przepływów powietrza od 0,28 do 39,64 m³/min, które mogą być większe przy zastosowaniu instalacji wielojednostkowych.

Wyższe ciśnienie, czystsze powietrze

Ilość przestojów w środowisku roboczym można ograniczyć również poprzez zastosowanie skutecznego systemu filtracji powietrza kabiny. Takim mianem można bez wątpienia określić opatentowany przez amerykańskich konstruktorów z Sy-Klone filtr wstępny z napędem własnym, połączony ze zintegrowaną technologią separacji Gideon, usuwający cząstki sadzy, spalin czy azbestu o wielkości do 0,3 µm przy sprawności blisko 98 %. sprawności. Przy zastosowaniu wkładów węglowych może również zabezpieczyć operatora przed działaniem gazów czy nieprzyjemnym zapachem.
System HVAC napędzany silnikiem o mocy 80W zapewnia przyspieszenie przepływającego powietrza, kierując zarazem cząsteczki pyłu w kierunku dwóch komór wyrzutowych. Powoduje to zwiększenie ciśnienia powietrza w kabinie (również gdy klimatyzacja jest wyłączona), a przy tym istotne zwiększenie żywotności filtra recyrkulacji. Urządzenie (dostępne w różnych opcjach) zapewniające wydajność do 2,12 lub 2,83 m³/min przystosowane jest do pracy w bardzo szerokim zakresie temperatur - od -40° do +80°C w pracy ciągłej (epizodycznie również do +100°C).

GA

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.