[ATB] Nowości

Haulotte - do pracy na dużej wysokości

Data publikacji:

Jedną z największych nowości firmy Haulotte jest HA26 RTJ Pro – przegubowo-teleskopowy podnośnik koszowy. Tak jak inne maszyny tego typu przystosowany jest do wykonywania różnych prac w rozmaitych warunkach.

Ramię robocze podnośnika zamontowane jest na wieżyczce z podwoziem i czterokołowym układem jezdnym. Maszyna napędzana jest za pomocą 50-konnej jednostki napędowej Kuboty spełniającą normę emisji 3A. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny „ekologiczny” akcent nowej konstrukcji. Podnośnik Haulotte wyposażono w Stop Emission System. Jest to układ odpowiedzialny za automatycznie wyłączanie i włączanie silnika. Wszystko po to, aby ograniczyć okres kiedy silnik pracuje „na pusto”. W efekcie zmniejsza się liczba przepracowanych motogodzin, zużycie paliwa, emitowany hałas oraz koniec końców – koszty. Producent zapewnia, że dzięki temu zabiegowi żywotność silnika została zwiększona o 20 procent. Co więcej, podnośnik, którego silnik nie musi pracować non stop będzie chętniej wykorzystywany w bardziej zaludnionych rejonach (hałas, nieprzyjemna woń spalin).
Przegubowo-teleskopowe ramię podnośnika HA26 RTJ Pro umożliwia pracę na maksymalnej wysokości aż 26 m. Maksymalny zasięg ramienia w poziomie to 17,5 m. Co więcej, możliwa jest praca nad obiektami (np. budynki, drzewa, przeszkody) o wysokość 9,3 m. Na takiej bowiem wysokości znajduje się drugi przegub.


Producent zastosował w nowym modelu również kilka rozwiązań ułatwiających sterowanie i przemieszczanie się podnośnikiem. Podczas załadunku czy rozładunku podnośnika z lawety przydatny może okazać się specjalny system oświetlenia zwany ACTIV’Lightining System. Jest to układ kilku lekkich reflektorów oświetlających lokalizację wysuniętych punktów maszyny, w tym wysięgnika. Dzięki temu praca w godzinach nocnych czy wczesnoporannych nie powinna stanowić problemu.


Zadbano również o lepszą widoczność z kosza podczas jazdy. Kosz umieszczony na poziomie podstawy wieżyczki nie zapewnia dobrej widoczności we wszystkich kierunkach. Łatwo wówczas najechać na niższe przeszkody. Aby tego uniknąć ostatni segment wysięgnika, na końcu którego zamontowany jest kosz można ustawić w pozycji pionowej. Wówczas widoczność znacząco wzrasta. Warto podkreślić, że zmianę wychylenia wysięgnika można dokonać podczas jazdy z pełną prędkością (5 km/h). Sam kosz można obracać w pionie pod kątem -65° i +68°. Ładowność kosza wynosi 250 kg. Można jednak wybrać model z opcją Dual Load Capacity. Wówczas ładowność wzrasta o 40 procent i wynosi 350 kg.
Projektanci Haulotte zapewniają, że HA26 RTJ Pro wyróżnia się również sporymi możliwościami terenowymi. Ten 15,5-tonowy podnośnik wyposażono w hydrauliczny mechanizm różnicowy, wychylne osie oraz niemal 50-centymetrowy prześwit.

bk

fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.